Projekt L.O.CH.A alias "Światełko do nieba"

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Projekt L.O.CH.A alias "Światełko do nieba"

Post autor: Bocian »

Więc tak panowie moi drodzy. Właśnie zacząłem na poważnie projekt latareczki 13000lm na palniku metalohalogenkowym 150W. Docelowo zasilanie 3x bateria laptopowa (zasobnik) HP NC6000 (10,8V 4400mAh). ładowanie oddzielnie każdej baterii zasilaczem DC (trzy oddzielne wejścia na ładowarkę). Bateryjek mam aktualnie u siebie 73szt tak więc klika najzdrowszych naprewno wybiorę Dzięki Melowi (mój ulubieniec) zamówiłem za symboliczne pieniądze reflektor od czołgu T-55 na potrzebę prób (jak na mój gust jest za płytki palnik w częsci emisyjnej ma wysokość ok. 79mm i grubość bańki 23mm). Palnik Założenia są takie: 1)zrobić coś czego nikt inny jeszcze nie zrobił 2) przyćmić słońce 3)wystawić to monstrum w aukcji Orkiestry Owsiaka (jako prawdziwe światełko do nieba) przy okazji reklamując z lekka nasze forum. Więc teraz czekam na tony pomysłów z waszej strony. Docelowo ma być przetwornica na 230V zmiennego (tak jest zasilany palnik) i tu pojawia się problem niskiego napięcia nominalnego baterii. Muszą być też 3 tryby intensywności świecenia lampy (grzebanie na poziomie startera/statecznika. Rozpracowanie elektroniki baterii HP NC6000 aby wykorzystać wbudowaną w nie już elektronikę bez rozbierania i modyfikacji.

Podejrzewam że całość podejdzie pod 4kg w porywach do 5. Takie są założenia. To nie ma być latareczka po schodach na strych w końcu

Calineczka
--------------------------------------------------------------------------------
Zapowiada się ciekawie
Bocian, rozpoznam temat zasilania tych lampek z zapodanej na priv lekturki, pomysle nad rozwiazniem przetwornicy. Tymczasem zapodaj mi prosze symbole scalaczkow z tego akkusa HP-ka, patrzyles co tam siedzi?Zakladasz, ze ma wbudowany uklad ladowania i wystarczy napiecie podpiac i bedzie samo ladowalo caly pakiecik? Warto by bylo znalezc info jak mocno mozna obciazac te cele bo moze byc to sporawy prad-i pod tym tez wzgledem przyjrzec sie tranzystorom kluczujacym, rezystorkom na ktorych tam w pakiecie procek mierzy ladunek...etc etc.
Kiedys, jak chodzilem jeszcze do technikum, Tata zalatwil mi reflektor ze skrzydla bodajze MIG-a 19ego, ten ktory jest wysuwany na czas lądowania-do oswietlania pasa...moja swiadomosc w tamtych czasach byla srednia...no i podczas zapalania od niego(reflektora) kartki papieru energia jaka odbijala sie od kartki i wracala do reflektora-spowodowala jego pekniecie...swiecilo to zacnie, hehe...

No to jest jeden z potencjalnych problemow...(choc zauwaz ze producenci akkusow do laptopow standardowo lacza je po 2 szt. rownolegle! i nie balansuja kazdego z tych ogniw osobno)...tak sobie tez mysle ze inny problem to jak ktorys z tych 3 pakietow zacznie siadac....strasznie drogie to zasilanie.Nie wiem czy kupiec nie zacznie nas przeklinac, hehe, my tu sobie zalatwimy tanie ogniwka a jemu przyjdzie zaplacic ze 250zl za nowy pakiet(jeden!) o ile nie trzeba bedzie przerabiac elektroniki w srodku!To kaze sie zastanowic jednak nad akkusem zelowym.....
tak sobiepomyslalem, Surefire robi latarki na dziesiatki CR123 ale chyba nie musimy brac z nich przykladu?

( wystarczylo by zaledwie kilkadziesiat tych bateryjek zeby miec calkiem wysokie napiecie, buhaha.... )



Hehe.... , zalezy gdzie kupiec bedzie mieszkal ;P
Mel ma racje, jak bysmy dali rade zrobic jakas swoja przetwornice ...to mozna by polaczyc te pakiety szeregowo...prad ciagniety z ~30V bedzie mniejszy niz z~10V, mniej obciazone klucze, moze w pakietach dlubac nie trzeba bedzie ( o ile sprytnie rozwiazemy ladowanie)...Bocian, ja mam w garazu zepsutego UPS-a chyba 1,5kW, a moze i 2kW, nie pamietam, wystarczy zmienic kilka tranzystorkow w koncowce kluczujacej (bo ex-szef, calkiem fajny czlowiek, zasilal z tego cala firme jak pradu brakowalo)...zasilane bylo chyba z 48V o ile pamietam, moze + maly wozeczek lub wiekszy plecaczek i palimy sputniki z odpowiednia latareczka, co?? [/color]


Jak tak piszesz to przypomina mi się dowcip o radzieckim super zegarku na ręku i zasilaniu z akumulatorów na plecach:) Wolałbym zostać przy Lionie z racji nadwyżek magazynowych (nie chce mi się rozbebeszać aż tylu baterii dla pozyskania dyskusyjnych 18650, możliwe że nekromandów ) Jak coś to wyślę Ci jedną sztukę takiej bateryji i rozeznasz się w bebechach... A dla siebie sobie odzyskasz kilka 18650tek (jednak nie pisz jak to zrobiłeś jeśli zajdzie taka potrzeba )

Co myślicie o takim body. W sumie od ręki rozwiązuje problem 12V ale to cholerstwo już samo w sobie waży prawie 5kg (a gdzie jeszcze przetwornica, starter )
http://www.allegro.pl/item255087349_fir ... _watt.html

I chyba już znalazłem źródło śwatełka dla projektu :)
http://www.cld-dist.com/shop/lamps/disc ... T150W.html

A teraz 1-sza ciekawostka . Ten sam model palnika w polskim sklepie zyskuje już gratis 1000lm
http://www.luxmarket.pl/p/Lampa%20metal ... RBALL/4573

I kolejna ciekawostka ten sam palnik, nowy na Allegro (pewnie od jakiegoś dzieciaka co ojcu podwędził z instalacji oświetleniowej )
http://www.allegro.pl/item256890113_met ... _wdl_.html

Calineczka:
Widze Bocian ze juz kupiles ta zaroweczke
Oczywiscie jak juz sie zdecydujesz na akkusy laptopowe-chcesz to podeslij jeden do rozgryzienia. Tak jak wspomnialem-nie wydaje mi sie by w akkusie byl uklad ladujacy po podpieciu napiecia do stykow.Musial bym poszperac po moich pdf-ach...ale pamietam np. Fujitsu-Siemensa ktory przyszedl do mnie martwy , ozwilem go ale nie ladowal akku bo scalaczek na plycie glownej za to odpowiedzialny byl...dziurawy.
Co do body-wlasnie, plastik chyba jest najpopularniejszy...nie wiem czy nie najtanszy. JA niedawno widzialem tu w mojej okolicy w pewnym sklepie cos co moglo by byc super body(plastik), reflektor olbrzymi...nie kupilem bo nie mialem za duzo 80zl. Sklep z gatunku tych co sprzedaja przecenione AGD z zagranicy, ale dzialajace.Podobno.Wtedy kupilem tam laminator do dokumentow ktory teraz, po przerobkach, sluzy mi jako zapiekacz do plytek drukowanych...drukowanych metoda termotransferu.
Zobaczyc czy nie ma tam jeszcze tego body?


A oto gezena LOCHY :D :
Ok, jak mi sie plany nie zmienia to dzisiaj po robocie tam podjade, moze jeszcze beda mieli ta lochę..., o nawet mam aparat foto to pstrykne mu foczke

A ta locha to bardziej podchodzi pod świnkę wietnamską czy polską białą zwisłouchę (fabrykę szynki)

Miniaturka mnie nie interesuje bo w założeniach dzieckiem tego projektu w razie potrzeby będzie można wezwać Batmana na pomoc

Hehe, przyslij mi ta wietnamską, wezme ją pod pache, postawię koło latarki i sobie porównasz na fotce
Moje wrazenie jest czysto subiektywne, mam w domu jakis tam reczny niby-szperacz z akkusem i 50W zarowka w srodku, tak na oko to tamten mial ze dwa razy wiekszy reflektor od mojego...
Pojade i zobacze, sam jestem ciekaw...


Czekam więc z niecierpliwością na info od Arka na temat tego body.. W razie co przemianujemy projekt ze "światełko do nieba" na projekt L.O.CH.A. Latarka O Chorych Ambicjach

Latarka Od Chichoczących Anonimów

Fotki bazowego prosiaka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3 kg to jeszcze sensownie. Nie zamierzam tego w końcu instalować na wózku. Rozglądając się za body znalazłem fajny przenośno-stacjonarny szperacz obsługiwany na pilota (obraca się). Haha to byłby dopiero bajer Co do przetwornicy DC/AC to należałoby dać taką z nadwyżką mocy coby nie urajała się podczas rozgrzewania palnika (pobiera wtedy sporo większy prąd niż znamionowy pracy).
http://moto.allegro.pl/item259390378_pr ... f_vat.html
Gdybyśmy użyli Arkowej lochy to ja to widziałbym następująco:
1) Wycięcie (patrząc od tyłu) prawej plastikowej ścianki (obudowy aku) i wkomponowanie tam przetwornicy. Wiadomo użebrowaniem na zewnątrz. Wystawałoby to ale inaczej zdaje się idzie tego zrobić. O ile byłoby jeszcze miejsce to również startera/statecznika. Jeśli nie to dla równowagi z drugiej strony. Ciekaw jestem co tam siedzi w środku i w jakiej jest kondycji. Może aku jest zdrowe i o rozsądnej pojemności i dałoby się użyć. Ciekawe czy to w ogóle jest na chodzie. A na koniec żeby wszystkie te wstawki zamaskować i żeby miało ręce i nogi (tak aby nie walił kontrast plastik/alu) pomaluję całość jakimś ładnym lakierkiem z motywem L.O.CH.A Torch.pl. Powiedzmy kameleon a na wierzch najtwardszy bezbarwny jaki mam. Wtajemniczeni wiedzą że może to wyjść ładnie

PS. Właśnie pomyślałem że bardzo ważną sprawą będzie tryb stacjonarny w naszej "lampce". Chodzi dokładnie o to aby ktoś kto będzie używał w pobliżu źródła prądu mógł podpiąć pod 230V coby ssało sobie stamtąd bezpośrednio równolegle łądując aku w razie potrzeby (powiedzmy adapter z wtyczką 230V coby pominąć poziom inwertera i dawać 230 już bezpośrednio na starter, jednocześnie trzeba pomyśleć nad układem kontrolującym łądowanie żelówki). Finalnie zapadła decyzja że odchodzimy od Li-Iona w kierunku żelówki. Jak myślicie 12V 7.0AH wystarczy? (chciałbym aby min. czas świecenia latarki wynosił 30min, ktoś powie mało ale bądzmy realistami to ma być względnie przenośne) Można te żelki kupić za mądre pieniądze zwłaszcza że w UPSach jest popularne więc siłą rzeczy tanie.

Bocian, nie wiem w jakiej kondycji jest akkus inside, Pan w sklepie mi mowil ze oni tym swiecili ale sie wyladowalo, przy mnie nie zaswiecil ale podlaczyl do ladowania i mowil ze w poniedzialek bedzie naladowane, akurat jak bede mogl podskoczyc do nich. Jak sie zdecydujesz ze robimy na tym ide i zakupowywuje . Jakosciowo to chyba nie jest cos wspanialego, reflektor rzeczywiscie chyba ma sfere na kolanie tloczona, ale my chyba szukamy tylko odlewu/body?A moze ktos gdzies ma kogos znajomego kto mogl by nam jakis odlew machnac? Swoja droga nie przeszukiwalem Allegro ...moze da sie cos ciekawszego znalezc?Nie wiem czy ~90zl za cus takiego to dobra cena. Bocian, decyzje pozostawiam Tobie-jak zdecydujesz ze to body jest dobre to jade kupic.Patrzyles na centymetrowke lezaca obok?wymiary satysfakcjonujace?
Tez mysle, ze zelowka bedzie ok, a te 7Ah chyba na pol godzinki wystarczy.Z checia poglowkuje nad ukladem ladowania, a mysle ze automat.przelaczanie na 220V jak sie kabelek do gniazdka wlozy tez nie bedzie problemem ;-)
Co do tych przetwornic z allegro...ja sie tylko boje, ze te parametry to trzeba sporo zanizac. TAk jakos kojarza mi sie one z chinskimi zasilaczami do komputerow...takie samo trafo w 200W i 350W ostatnio widzialem-wielkosci pudelka po zapalkach...


Arku wracając do tematu UPS. Przeglądałem ofertę na Allegro i większość rzeczywiście jest kobylasta (6kg i więcej to standard). Znalazłem to cosik:
http://www.allegro.pl/item256781413_zas ... _nowy.html
Waga: 2,5kg z baterią
Lochę wybebeszymy pewnie i tak z jej aku (podejrzewam że jest średniej jakości i kondycji). Docelowo możnaby też odchdzić tego budżetowego UPS i dać porządnę żelówkę min. 7Ah. Już widzę jak by to piskało przy starcie palnika (czasowe przeciążenie) tam efekt miałem w pracy jak UPSka pod laserową drukarkę podpiąłem ) Panowie powoli zbliżamy się do zakładanych 4,5 kg gotowego prosiaka


Hmm, mam pewne obawy co do stosowania elektroniki z UPS-a w tym celu. Dlaczego? Znakomita wiekszosc UPS-ow, z tego co mi wiadomo, pracuje na czestotliwosci bliskiej sieciowej, czyli ~50Hz, co za tym idzie-transformator przenoszacy taka moc przy tej czestotliwosci musi byc z powodu praw fizycznych duzo ciezszy/wiekszy od transformatora pracujacego na wyzszej czestotliwosci. Nie wiem, byc moze cos sie zmienilo i robia teraz jakies fenomenalne ups-y, ale mam w domku chyba ze 3szt+jeden 1500W w garazu, proporcjonalnie do mocy-ciezkie. Skoro je juz mamy to nie widze problemu, mozemy na nasyzch ups-ach najpierw potrenowac zasilanie tej lampy, potem ew. kupowac cos lzejszego o mniejszej ale odpowiedniej moc...( te moje w dmou chyba sa 250/400W). Wydaje mi sie, ze gdyby udalo sie nam zrobic, znalezc przetwornice impulsowa na wyzsza czestotliwosc (kilohertze) to bylo by to moze wagi zasilacza komputerowego...Inna sprawa to zasilanie samej lampy-bezposrednio do UPS-a jej nie podlaczymy bo musi miec jakis statecznik/sarter...tu powstaje pytanie-jak taki starter bedzie sie zachowywal przy:
1-roznych napieciach zasilajacych(bo myslimy o trybach...choc start zawsze mozemy robic ze 100%)
2-roznej jakosci napieciu wychodzacym z UPS-ow. Nie wiem tak naprawde jak ta fala wyglada, ale do sinusa troszke jej pewnie daleko...nie wiem na ile te znieksztalcenia-jesli beda-to beda przeszkadzaly statecznikowi(starterowi). Jak wiesz ( a jak ktos nie wie to wlasnie sie dowie) to znieksztalcenia te nie maja wiekszego znaczenia dla komputera bo w nim, w zasilaczu, i tak napiecie wejsciowe jest "prostowane", zamieniane na stale a potem przetwornica je kluczuje z odpowiednia czestotliwoscia....
Uff, nie za duzo, nie za skomplikowane?
Mysle nie tylko o Tobie Bocian...bo Ty zapewne o tym wiesz...ale moze zaciekawi to kogs innego..?

Mel, masz rację. Idea drivera ktory z np. 12V robil by to, czego lampa najbardziej potrzebuje jest oczywiscie sluszna, jest jeden problem-ja tego nie potrafie. Projektowanie zasilaczy/przetwornic impulsowych podobno do najlatwiejszych nie należą. Oczywiście że się da (patrz drivery do HIDów), ale tu juz trzeba byc konstruktorem...Tak jak wspomniales, zapewne ta lampa musi na starcie dostac wyzsze napiecie (nawet jeszcze nie patrzylem w katalog jakie) , potem pewnie musi byc ono w jakis sposob stabilizowane na jakims poziomie.....
reasumujac...mysle ze stad idea Bociana by skorzystac z istniejacych juz modułów i poskladac je jako klocki tak by lampka zaswiecila. Pewnie zadziala, choc mozna by miec jeden dedykowany moduł... +12V na wejsciu, wlacznik i dwa kabelki do zasilania lampy....
Znajde chwilke to poszukam czlowieka ktory moze zaprojektowal by nam taka przetworniczke....poki co mozemy sie bawic tym, co mamy


Fotki tego jak LOCHA świeci w oryginale:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

no dobra, dobra...rozkrecam...
Zarowka dziwna jakas, napisane:

AIA E22 3A7
H3 12V 55W wiec sciemnili
widze w srodku dwa akkusy....polaczone szeregowo, pewnie 6V na jednym...a ta zarowka jakos dziwnie mocowana...drucik/kabelek jest...przypieczony-przygrzany do koncowki, druga elektroda na podstawce...moze zaraz fote amchne...reflektor alu, szybka-chyba szklo....

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To narazie tyle więcej info wkrótce :wink:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Panowie dzisiejszy dzień to.... Echhhh sami spójrzcie :cry: Przyszedł reflektor od T-55
Załączniki
P1020787.JPG
P1020787.JPG (93.66 KiB) Przejrzano 1446 razy
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

no to reklamuj- źle zapakowane
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawelsz pisze:no to reklamuj- źle zapakowane
Już to zrobiłem Pawle, czekam na odpowiedz.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...uuu, wieeelka szkoda. A przymierzales srednice do loszki?Jak pasuje?
A zapakowane kiblowato.....
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Cholerka no jakoś nie słychać odzewu w spawie raklamacji reflektorka :? Dodzwonić się od nich też nie można. Z pozytywnych wiadomości to dziś zamówiłem żelówkę 12V 7,5Ah. Zawsze jakiś mały kroczek do przodu bo orkiestra coraz bliżej :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No więc panowie wracamy do tematu i ruszamy w nim pełną parą. Większość rzeczy już skompletowana, pozostały drobne niuanse :???: Arku masz fotki tej mojej przetwornicy ze schowka (dziś w końcu się przełamałem i wymontowałem ze schowka). Była podpięta na stałe pod aku samochodowy (z tyłu jest włącznik więc jak potrzebowałem to włączałem a normalnie OFF). Swoją drogą dzisiaj wróciłem z pracy i szukam w garażu czegoś żeby odciąc w kablu najpierw jeden biegun potem drugi na innym odcinku (wiadomo żeby nie zrobić zwarcia). A że z garażu z racji pory roku wszelkie bardziej precyzyjne narzędzia zabrałem do domu to przerabiałem rozcinanie obwodu wielkimi nożycami do blachy :grin: (wychodzi lenistwo, nie chciało mi się iść na górę po szczypce boczne). Fotki wnętrza przetwornicy:
Załączniki
P1020828.JPG
P1020828.JPG (97.82 KiB) Przejrzano 1165 razy
P1020845.JPG
P1020845.JPG (47.68 KiB) Przejrzano 1164 razy
P1020832.JPG
P1020832.JPG (72.92 KiB) Przejrzano 1164 razy
P1020830.JPG
P1020830.JPG (113.64 KiB) Przejrzano 1164 razy
P1020829.JPG
P1020829.JPG (110.63 KiB) Przejrzano 1164 razy
P1020836.JPG
P1020836.JPG (71.3 KiB) Przejrzano 1163 razy
P1020838.JPG
P1020838.JPG (61.21 KiB) Przejrzano 1163 razy
P1020842.JPG
P1020842.JPG (86.99 KiB) Przejrzano 1163 razy
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...wiec tak...przetwornica w srodku wyglada, jak na moj gust, biorac pod uwage ze nie jest to jakas wypasiona firma-dobrze.Jedno mnie martwi...ze 150W to ona niby ma maksymalnej mocy, a lepiej by bylo nie pracowac na maksymalnej, ten metahalogenek na starcie pewnie bedzie potrzebowal wiecej?Zobaczymy.Inna sprawa-nie wiem jak to trafko(transformator) jest wyliczony, czy nie bedzie za duzych strat przy maksymalnej mocy, no i jak dziala zabezpiecznie z opisu na obudowie...bo napis glosi ze niby zabezpiecznie jest.Mozna by sprobowac odrobinke stuningowac owe zabezpiecznie, zeby zyskac np. 10%, moze ulatwilo by start...no ale to takie gdybanie.Jak juz bedziesz mial wszystko w kupie to trzeba to polaczyc ladnymi kABELKAMI, puscic prad i patrzec co sie dymi ;-) Zarcik, hehe...prede wszystkim kontrolowac temperature przetwornicy i jej zachowanie, bo ona bedzie tu slabym ogniwem.A moze nie..i okaze sie ze wszystko slicznie smiga i nie trzeba bedzie kombinowac z inna przetwornica?
Czekamy na dalsze poczynania :mrgreen:

p.s. ciekawostka jest to, ze masz w ukladzie sterowania MIKROKONTROLER jako serce przetwornicy(a moze glowa ;-) )...a nie jakis dedykowany do takich zadan scalaczek-gotowiec
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Ogłaszam wszem i wobec że wsio już zamówione do loszki :mrgreen: Za kilka dni będzie wszystko w komplecie i zaczną się pierwsze próby :cool:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Trzymam kciuki i czekam na pierwsze przeplywajace w Loszce elektrony ;-)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pierwsze odpalenie palnika z gniazdka :mrgreen: Prąd początkowo 0,4A a następnie rośnie w ciągu minuty (max. dwóch) do stablinych 0,69 0,7A. Wszystko wygląda więc rozsądnie :wink: Powiem wam szczerze pierwszy raz widzę z bliska taką ilość światła :shock: . nawet teraz po ładnych paru minutach mam mroczki przed oczyma (ach jak ja nie lubię tych braci Mroczków :razz: ).
Załączniki
P1020885.JPG
P1020885.JPG (52.75 KiB) Przejrzano 1000 razy
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ano fajne- ino unikaj tak dużego przepalania fotek
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawelsz pisze:ano fajne- ino unikaj tak dużego przepalania fotek
Wiesz co Pawelsz więc zapraszam Twoją wszystkowiedzącą osobę do sesji zdjęciowej. Ty z pewnością zrobiłbyś fotki lepiej i wiarygodniej. Co rozumiesz przez przepalanie fotek? To jest 13500lm światła. Udało mi się na szybko zrobić fotkę tą oraz dużo jaśniejszą.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ok, okey - spokojnie
Super że jest mega dużo światła, ino na tej focie słabo cokolwiek widać
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Bocian, dywanu Ci nie wypaliło ?
:mrgreen:
Co do aparatu, fotki robiłeś już nim niezłe, masz tam możliwość preselekcji czasu/przesłony?Mógłbyś zrobić w tych samych warunkach(ta sama przesłona/czas) zdjęcia np. z Loszkową lampa i VB16, było by co porównywać...a tak-rzeczywiście plama jasności :mrgreen:
fajnie że sprawy posuwają się do przodu, masz pod reką przetwornicę to sprobuj przez nia podlaczyc.
ODPOWIEDZ