latarka

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

latarka

Post autor: pieczyna »

Witam wszystkich forumowiczów!!!


Potrzebuję latarkę, której będę używał głównie na rower (70%).

Po przewertowaniu wzdłuż i wszerz całego forum (no, prawie całego... ), wybrałem takie pozycje:

1. http://allegro.pl/bociala...3247415743.html

2. http://allegro.pl/nowosc-...3215274591.html

3. http://allegro.pl/latarka...html#tabsAnchor


Przypuszczam, że większość forumowiczów użytkuje którąś z wyżej wymienionych latarek, więc będzie w stanie się wypowiedzieć na podstawie własnego doświadczenia. Ja mogę porównać tylko ich opisy...


...z góry dzięki
MaciekB
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 10:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: MaciekB »

Żaden link nie działa...
pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pieczyna »

Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pieczyna »

czytam, czytam, i nic więcej nie wiem. Poza tym, co wiedziałem, czyli wyborem między modami grega i bociana.

Bardziej chodziło mi o swojego rodzaju odczucia użytkowników, zadowolenie, gdyby ktoś miał 2 takowe latarki i mógł by się wypowiedzieć (porównać), to już w ogóle byłoby super.
MaciekB
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 10:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: MaciekB »

Ja mogę powiedzieć tylko, że mam L2P od grega i naprawdę nie mogę złego słowa o niej powiedzieć. Nadaje się zarówno na rower jak i do ręki.
pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pieczyna »

ktoś jeszcze pomoże, coś doradzi... :?:
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

Jak jeździsz głównie po asfalcie, to każda z tych przez Ciebie zaprezentowanych się nada. Do lasu zresztą też. W tej chwili to wybór bardziej polega na tym która Ci się bardziej podoba i komu chcesz dać zarobić ;)

Do latarki na asfalt jeszcze coś takiego by się przydało: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10400
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zgadzam, się że obie będą bardzo dobre. Decydują własne preferencje. Np. ja wolę mieć więcej światła blisko (na boki). Co akurat dają latarki z reflektorem, gdzie spill (dobrze piszę? to na zewnątrz...) jest jaśniejszy niż spill w latarkach z kolimatorem. Choć przyznam, że tego modelu Bocialarki w ręce nie miałem, może ten kolimator działa lepiej w tym względzie niż kilka innych które miałem przyjemność widzieć w pracy.

Reasujując, obie będą świetne.

PS. Nie wiem jak Bocialarka, ale Gregowe latarki (nie wiem czy wszystkie) są z programowalnymi sterownikami - sam ustawiasz w jakiej kolejności mają być tryby i jakie te tryby mają być z 13+ jasności! Dla mnie świetna rzecz. Możliwe, że Bocia też ma tryby OK dla Ciebie...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pieczyna »

hmmm, to dziwne... :?:

myślałem, że aby światła było więcej właśnie przed kołami roweru i po bokach stosuje się kolimator, który umieścił bocian w swoich latarkach, zarówno w Convoy-u jak i w Bocialarce.

Moje spostrzeżenia są takie, że reflektor - nawet z ref. op, świeci główną wiązką mocno, a wiązka boczna, zewnętrzna (wybaczcie ale nie znam fachowej terminologii), świeci słabiej. Natomiast jadąc na rowerze patrzysz przed siebie, mniej na boki, przez co mocne światło "centralne" jest bardzo widoczne, boczne dużo mniej...

Kolimator chyba ma właśnie za zadanie rozproszenia tej wiązki tak aby nie było wyraźnego przejścia - tak mi się wydaje, ale mogę się mylić... :|

Wszystkie w/w latarki mają drivery programowalne, dlatego też jestem nimi zainteresowany... :lol:
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Moje spostrerzenia są takie:
przy kolimatorze wiązkę bezpośrednią (z diody) (tę szeroką) mamy szerszą niż przy reflektorach (choć dało by się zrobić taki, który by temu zaprzeczał - ale się nie robi :P ). Czyli przy kolimatorze mamy większy kąt słabego światła. No właśnie, a przy reflektorze kąt mamy mniejszy, za to natężenie tego światła (bezpośredniego z diody) jest Większe - jest jaśniej, choć nie tak bardzo blisko przed kołem.

Zobacz zdjęcie:
Obrazek
Od lewej: reflektor, reflektor, Kolimator 25st (ale latarka w trybie chyba najsłabszym i przez co nic nie widać), kolimator 10st.
Widać, że największy kąt wiązki szerokiej ma kolimator!, porównanie nie jest obiektywne, bo sterowniki i diody są trochę różne w latarkach (XP-E i XP-G), ale największy prąd idzie w llatarkę najbardziej po prawej, i ona była najmocniejsza, zasięg największy. A ten kolimator 25st to kompletna porażka była, w Bocialarkach na pewno są lepsze.

Po prostu (co wnioskuję z kilku które miałe w rękach) w kolimatorach o Xstopniach (10*, 25*... ) producenci starają się jak najwięcej światłą wepchnąć w te deklarowane kąty... - o to chodzi...

Z innej strony patrząc, obraz (pozorny) diody widzianej przez kolimator (widać to jeżeli kolimator nie ma na sobie dyfuzora (tej siateczki) jest mniejszy niż widzianej bezpośrednio (czyli przy reflektorze), no jak coś jest mniejsze, to emituje mniej światłą - ale teraz to zakręciłem całkowicie od końca i jeszcze z boku, optyki, tak, że może na ten temat czasem nie dyskutujmy ;D

Pozdrawiam Kuba
pieczyna
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 10:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pieczyna »

Witam,

latarka zakupiona, padło na S2 z XM-l2 T6 3C i driverem programowalnym od grega.

Latarka jest świetna, duża w tym zasługa kolegi z forum Dariusz70 - Darku jeszcze raz dziękuję :mrgreen:

Temat uważam za zamknięty.
ODPOWIEDZ