Sanyo UR18650Y M24C

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
mati_speed
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 14 sty 2014, 17:33
Lokalizacja: Toruń

Sanyo UR18650Y M24C

Post autor: mati_speed »

Witam,

rozebrałem baterie od laptopa, aby zobaczyć jakie ogniwa w niej siedziały, wyjąłem i są Sanyo UR18650Y M24C mógłby ktoś mi powiedzieć jaką one powinny mieć pojemność, nie mam miernika i nie mam jak sprawdzić czy są dobre ;/
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
mati_speed
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 14 sty 2014, 17:33
Lokalizacja: Toruń

Post autor: mati_speed »

Uuu to szału nie ma. Myślałem, że trochę lepiej będzie, ale no trudno.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Jeśli mają większość fabrycznej pojemności, to przecież przyzwoite ogniwa są, zwłaszcza że z odzysku. Nie trzeba mieć >3Ah, żeby latarka świeciła. :mrgreen:
mati_speed
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 14 sty 2014, 17:33
Lokalizacja: Toruń

Post autor: mati_speed »

Dodanie tak jak mówisz a 6 ogniw za darmo napewno się przyda. Jakieś zapasowe ogniwo w kieszeni a wymiana to chwila moment. :D

Jest jakiś wzór z którego można sobie policzyć na ile czasu starczy nam ogniwo?

I co musiałbym zrobić żeby sprawdzić czy ogniwa są dobre?
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Pojemność w Ah dzielisz przez prąd w A jakim będziesz rozładowywał i masz czas w godzinach. Przykład: ogniwo 2Ah poświeci 1 godzinę przy poborze 2A. W praktyce trochę dłużej, bo często natężenie pobieranego prądu spada ze spadkiem napięcia na ogniwie.

Ogniwa używa się od 4,2V (naładowane) do 2,7V (mierzone pod obciążeniem, po wyjęciu z latarki napięcie się podnosi). Lepiej zostawić trochę niewykorzystanego prądu niż przesadzić z rozładowaniem ogniwa i je uszkodzić.

Pierwszy test ogniwa to sprawdzenie jakie ma napięcie po wyjęciu z baterii laptopowej. Ale piszesz, że nie masz miernika, więc jedyne co możesz zrobić, to włożyć do latarki i sprawdzić czy świeci (jeśli latarka ma sterownik z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa). Następnie spróbować naładować w ładowarce.
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Jak moje wyciągnąłem z baterii laptopa to od razu włożyłem do ładowarki, pilnowałem czy sie nie grzeją za mocno. Po naładowaniu kilka przetestowałem w latarce i zaskoczyły mnie że były w tak dobrym stanie (baterię kupiłem na allegro i nie wiedziałem w jakim stanie jest). Z 6 ogniw chyba dwa są bardziej zużyte ponieważ jeśli zostawię naładowane baterię na tydzień i potem znowu włożę je do ładowarki to pali się dioda ładowania 30-60sekund.

Ciekawi mnie jakie są najwyższe pojemności ogniw używanych w laptopach, moje miały 2900mAh.
ODPOWIEDZ