AX2002 sterownik LED

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Kondziołki to nie problem bo sobie wymienie. To taki zasilacz od lapka na 19V może być do zasilenia tego drivera i 3x XPG na 1000mA każda??
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Przy trzech sztukach XP-G lub XM-L w zupełności wystarczy Ci dobrze odfiltrowany zasilacz 12V. Im większa różnica napięć Vzas - Vf tym większe straty na sterowniku.
Thrower to nie wszystko - czasem trzeba światła blisko ;)
Bocc
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 16:45
Lokalizacja: Trzebiel

Post autor: Bocc »

Witam!
Ostatnio zmontowałem zasilacz na sterowniku AX2002, który zasilany jest z transformatora 16 V, 2 A. Układ zasilać ma lampę LED o mocy 20 W (25 W MAX), a sama matryca pobiera ok. 1,5 A prądu.
Niestety nie mogę otrzymać żądanego prądu :sad: - układ osiąga max 620 mA. Rezystor R2 zastąpiłem potencjometrem wieloobrotowym 20 Ohm. Czy jest mi ktoś w stanie pomóc ?
Dołączam schemat i z góry dziękuję :)
Obrazek
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Witaj.
Ten potencjometr to nie najlepszy pomysł.
Wstaw normalny rezystor, wzór na obliczenie prądu dla ax2002 myślę że znasz.

Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Bocc
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 16:45
Lokalizacja: Trzebiel

Post autor: Bocc »

No mam też obliczony rezystor - jest to 0,16 Ohm i niestety sytuacja się powtarza. A i jeszcze, kiedy podmieniam cewkę na inną ten prąd się zmnienia, nie wiem dlaczego? Z mojej analizy wynika, że cewka z kondensatorem służy jako filtr. Czy zmiana parametrów filtru ma jakieś znaczenie dla uzyskania większego lub mniejszego prądu ? Moje przypuszczenia są takie, że być może działa zabezpieczenie termiczne układu, ponieważ cewka się bardzo grzeje. Ponadto przy pierwszym podłączeniu z cewki po prostu się zakopciło :| A dla czego nie polecasz stosowania potencjometru ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Cewka musi być na odpowiedni prąd, jak chcesz 2A to najlepiej żeby miała katalogowo 3A bo się będzie kopcić.
A cewka w tym układzie nie działa jako filtr, a "magazyn" energii - ale nie czuję się tu na siłach aby to tłumaczyć, zasada działania przetwornic impulsowych się kłania.
Albo masz coś źle podłączone, wiem że układ działa od kopa, bo też robiłem
Potencjometr to nie jest dobra opcja, przez niego płynie taki prąd jak przez diodę, a i dokładne nastawienie takich małych rezystancji może być problemem. Rezystor to pewniejsza opcja.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Bocc
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 16:45
Lokalizacja: Trzebiel

Post autor: Bocc »

OK. Faktycznie Kolega ma rację :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Bocc pisze:Ostatnio zmontowałem zasilacz na sterowniku AX2002, który zasilany jest z transformatora 16 V, 2 A.
Niestety obliczenie przetwornicy nie jest takie proste...
Jak widzę wziąłeś schemat aplikacyjny prosto z katalogu, tylko zauważ, że oryginalnie obliczone to było dla zasilania 12V i prądu wyjściowego na poziomie 350mA. W Twoim wypadku masz zasilanie około 22V (przy prądzie 1,4A) a prąd który wymagasz to 1,5A.
Ze schematu wynika, że zastosowałeś układ AX2002, który ma niższą częstotliwość pracy, a co za tym idzie wymaga większej indukcyjności cewki. Katalog dla podobnego układu przewiduje cewkę 33µH, lecz ze względu na dużo wyższe napięcie może być i 47µH. Jak już koledzy wspomnieli, niezmiernie waży jest dopuszczalny prąd cewki.
Potencjometr w tym miejscu, to bardzo zły pomysł. Proponuję za podstawę dać rezystor 0,2Ω i równolegle do niego potencjometr.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Bocc
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 16:45
Lokalizacja: Trzebiel

Post autor: Bocc »

No tak, wyczytałem gdzieś w internecie, że muszę zastosować cewkę 68 uH. Na początku za mostkiem prostowniczym zastosowałem elektrolit 2200 uF zamiast tantalowego- czy to ma jakiś wpływ? Na które elementy muszę zwracać uwagę by osiągnąć żądany prąd? Wybaczcie za takie pytania. Moja wiedza na ten temat jest dość płytka jak widać ;/
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Bocc pisze:Moja wiedza na ten temat jest dość płytka jak widać ;/
No to rzuciłeś się na głęboką wodę ;)
Kondensator 2200µF wygładza tętnienia zasilania, ale musisz jeszcze dodać kondensator potrafiący oddawać impulsy energii, czyli właśnie tantal, lub ceramiczny. Wystarczą kilka µF.
Cewka musi mieć odpowiednio wysoki prąd nasycenia. Przyjmij dla bezpieczeństwa 2x prąd wyjściowy.
Niebagatelny wpływ na pracę, ma też samo PCB. Ścieżki masy i prądowe powinny być jak najkrótsze i szerokie.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Bocc
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 16:45
Lokalizacja: Trzebiel

Post autor: Bocc »

No dobrze, muszę zamówić cewkę, wstawię kondensator i wtedy dam znać co się dzieje, a na dzień dzisiejszy bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ