Wkrętarka SKIL 2302 + 18650 wysokoprądowe 4s2p

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Wkrętarka SKIL 2302 + 18650 wysokoprądowe 4s2p

Post autor: Hahar »

A więc zakupiłem ogniwa wysokoprądowe ,
Obrazek
I zamontowałem w baterii wkrętarki SKIL
Obrazek
Pakiet 4s2p,pełen ma 16,8V znamionowo 14,8V.
Potrzebuję zabezpieczenie i ładowarkę (ewentualnie jak przerobić oryginalna),wkrętarka na luzie bierze około 5A-w pracy 10-12A zablokowana "zamyka" amperomierz 15A.
Które zabezpieczenie wybrać stąd najlepiej z balanserem ,lub gdzie dorwać tańsze (lub jak wykonać własnoręcznie)?

Pakiet może oddać 20A prądu ciągłego-ale czy aby na pewno do takiej wkrętarki tyle potrzebuję?
Jak są podawane napięcia graniczne w takich zabezpieczeniach bo np. tu podali:

- napięcie włączające płytkę: 4,35V+/-0,025V

-napięcie wyłączające płytkę: 4.15V+/-0,05V

Czego nie kompletnie nie kumam- opis skopiowany z zagranicznej strony czy co?
Takie zabezpieczenie jest wykonane na dany prąd ciągły,ale chwilowy jest pewnie znacznie wyższy...
Poza tym niektóre mają zabezpieczenia zwarciowe-ale nie wiadomo na ile amper...
Czyli techniczny bełkot i mydlenie oczu.
:mrgreen:

PS: proszę mnie nie przekonywać że "to się nie opłaca" -to ma działać możliwie za najniższą kasę bezawaryjnie ;)

Czyli z cyklu "jak poprawić fabrykę" :twisted:
piecornik
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 18:22
Lokalizacja: TL

Post autor: piecornik »

Przyłączę się do pytania: jako akumulator "awaryjno-dodatkowy" do wkrętarki zrobiłem sobie pakiet 4s1p z ogniw Li-FePO4 które ponoć mają prąd zwarcia 100A (wkrętarka ma moc 310W) i również przydałaby sie jakaś elektronika nadzorująca; nie musi od razu odcinać prądu ale wystarczy, że zasygnalizuje, że na którymś ogniwie jest napięcie niższe niż te 2,8V (ze średnich 3,3V powinno być bezpieczne 2,8V ?).
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Tani układ zabezpieczający jest na DX
A taki z balanserem w BTO
Ale ten z bto to nie na takie prądy :cry:

Piecornik LiFePo4 mają inne napięcia niż li-ion li-poly.
piecornik
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 18:22
Lokalizacja: TL

Post autor: piecornik »

Pier - wiem o tym, wkrętarka standardowo pracuje na aku ni-mh 12V (w pełni naładowany ma 13,6V) i pakiet 4x Li-FePO4 jest najbardziej zbliżony do tego napięcia. Poza tym zależało mi na wysokim prądzie zwarcia.
mjasiek
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 22:11
Lokalizacja: Pawłowice

Post autor: mjasiek »

Złożyłem kilka wkrętarek na ANR26650 ale ze starej serii białej o pojemności 2300mAh w tym dwóch wkrętarek używam z tymi samymi akumulatorami od 4 lat bardzo intensywnie bez żadnej kontroli odcięcia po prostu z lenistwa bo akusy po tak długim czasie użytkowania straciły zaledwie 300mAh pojemności, a prąd jaki dają tak stare akusy pali mi co jakiś czas szczotki silnika :twisted: Z tymi LiFePo4 bynajmniej z firmy A123 prawie do samego końca rozładowania jadą równo i pomimo że ja zawsze pilnowałem gdy wkrętarka nagle traciła energię to akusy szły w moment pod ładowanie ale było sporo sytuacji gdzie sprzętu pożyczałem bratu, ojcu gdzie kręcili wkrętarkami aż silnik stanie i do dzisiaj żyją i nie było żadnej awaryjnej sytuacji z akusami, nie napuchły ani żadnego kwasu nie wypuściły przez te ich zaworki na biegunie minusowym.
Teraz zapewne jak bym już składał na nowych akusach LiFePo4 wkłady do wkrętarek to dałbym zabezpieczenie dla wygody po prostu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

mjasiek pisze:Złożyłem kilka wkrętarek na ANR26650
a gdzie je zakupiłeś?
mjasiek
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 22:11
Lokalizacja: Pawłowice

Post autor: mjasiek »

Kupiłem wszystkie kawał czasu temu z wkładów Dewalt DC9360, kiedy to ceny były trochę niższe niż teraz. Tej firmy dokładnie http://www.a123systems.com/lithium-ion- ... l-cell.htm z tą różnicą, że teraz w tych celach podniesiono pojemność do 2500mAh i niby ciut mocniejszy prąd ciągły ze starej wersji 60A do nowej 70A. Cele te może nie mają dużych pojemności co do wielkości ale prąd z pojedynczej celi jest ogromny.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

mjasiek, dzięki za info :)
ODPOWIEDZ