Tuning chłodzenia w wideorejestratorze Mobius Camera

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Tuning chłodzenia w wideorejestratorze Mobius Camera

Post autor: Fluxor »

W związku z tym, że na zewnątrz jest gorąco a w samochodzie tym bardziej upał to kamera grzeje się niemiłosiernie. Dlatego na szybko wykonałem prototypową modernizację chłodzenia kamery. Jest to już druga wersja radiatora. Pierwsza była brzydka, przygotowana w 10 minut tylko po to aby sprawdzić czy to coś w ogóle da.

Radiator pochodzi w jakiegoś starego laptopa i pewnie chłodził chipset albo kartę graficzną. Wykorzystałem tylko jego kawałek, wycinając w taki sposób aby można było naciskać przyciski i była widoczna dioda.

Odzyskałem też taśmę termoprzewodząca, ale sam nie wiem czy działa prawidłowo bo pierwsza wersja radiatora była po prostu przyłożona do fabrycznych radiatorów bez żadnych polepszaczy i całość grzała się dosyć jednolicie a teraz nie wiem czy ciepło jest przekazywane równie efektywnie czy może większa powierzchnia radiatora sprawia wrażenie że ma mniejszą temperaturę. Niezależnie od tego robi się ciepły po niedługim czasie.

Nie chciałem dawać pasty bo potem cała kamera byłaby ufajdolona na biało. Mogę jedynie spróbować zastosować nieco Fujika bo jego można usunąć dosyć skutecznie po wyschnięciu.

Mocowanie radiatora tytyrytką. Nie miałem czarnej więc jest na razie biała.

Całość nie oszałamia wyglądem, jest skuteczne i pasywne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Faktoza, brzydal straszny... Pasta termo będzie lepszym rozwiązaniem niż termopad - one często mają przewodność na poziomie 0,5W...
ILPT
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Dobry termopad to od 1,5 do 6W/mK , tani klej np termoglue to też koło 1,5W/mK. Każda pasta będzie lepsza.

W sumie jak działa to ja bym nie stosował żadnego chłodzenia, takie układy są przewidziane do nagrzewania się do wysokiej temperatury i mają działać.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pytanie tylko czy grzanie się układu + upał = długa bezawaryjna praca czy może klatkowanie lub zawieszanie się sprzętu...
ILPT
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wywaliłem taśmę i od razu radiator bardziej się nagrzewa, także taśma była beznadziejna.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ