Brak napięcia na wyjściu koszyka na aku li-ion (2s1p)

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
mocniak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 13:46
Lokalizacja: Polska

Brak napięcia na wyjściu koszyka na aku li-ion (2s1p)

Post autor: mocniak »

Hej.

W ramach reanimacji starej lampki postanowiłem zamienić akumulator żelowy na koszyk na dwa ogniwa li-ion. Zakupiłem od razu trzy takie (były w promocji ;-)):

Obrazek

Dzisiaj dotarły do mnie i niestety po włożeniu akumulatorów naładowanych do 4V nie uzyskuję żadnego napięcia na wyjściu żadnego z koszyków. Znalazłem w internetach tabelę ze specyfikacją techniczną holdera i z tego co widzę napięcie akumulatorków jest w zakresie pracy:

Obrazek

Z ciekawości pomierzyłem napięcia na polach dostępnych bez demontażu koszyka:

Obrazek

i wyszło 3,98V między BM i P+, tyle samo między BM i P-, 7,96V między B+ i P+ tyle samo między B+ i P- i 3,98V między BM i B+.

Domyślam się, że to dość popularne koszyki (na forum pisano o nich już cztery lata temu) i może ktoś spotkał się z takim problemem? A może robię coś źle? Nie sądzę, żeby na trzy zakupione sztuki trzy nie działały ;-)

Pozdrawiam i z góry dzięki za podpowiedź.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Musisz na początku "uruchomić" elektronikę. Na wyjściu/wejściu na chwilę przyłóż napięcie - powinno wystarczyć nawet jeden 18650.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Re: Brak napięcia na wyjściu koszyka na aku li-ion (2s1p)

Post autor: Lampek »

mocniak pisze: Nie sądzę, żeby na trzy zakupione sztuki trzy nie działały.
Po włożeniu akumulatorków podłącz napięcie ładowania i możliwe że po tym zaczną działać.
mocniak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 13:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: mocniak »

Faktycznie, podłączenie napięcia ładowania pomogło :)

Wielkie dzięki!
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

To nie jest zwykły koszyk na akku tylko z elektroniką? Po co tam jest ta elektronika? Myślałem ze koszyk to tylko plastyk.
madkeinam
Posty: 505
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 22:40
Lokalizacja: Radwanice

Post autor: madkeinam »

fotorondo, z tego co widać po tabeli to koszyk do złożenia pakietu, zabezpieczenie przed roz- i przeładowaniem itp., niegłupie.
mocniak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 13:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: mocniak »

fotorondo pisze:To nie jest zwykły koszyk na akku tylko z elektroniką? Po co tam jest ta elektronika? Myślałem ze koszyk to tylko plastyk.
Dzięki temu możesz kupować ogniwa bez zabezpieczenia, które są kilkanaście złotych tańsze.
Ostatnio zmieniony wtorek 16 gru 2014, 08:55 przez mocniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

mocniak pisze:
fotorondo pisze:To nie jest zwykły koszyk na akku tylko z elektroniką? Po co tam jest ta elektronika? Myślałem ze koszyk to tylko plastyk.
Dzięki temu możesz kupować ogniwa bez zabezpieczenia, które są o kilkanaście złotych tańsze.
Ale to jest zabezpieczenie ostatniej szansy, coby nie uwalić ogniwa. Powinieneś zastosować jeszcze zabezpieczenie robocze przed zbytnim rozładowaniem.
pozdrav
mocniak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 13:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: mocniak »

Browar pisze:Ale to jest zabezpieczenie ostatniej szansy, coby nie uwalić ogniwa. Powinieneś zastosować jeszcze zabezpieczenie robocze przed zbytnim rozładowaniem.
Co dokładnie masz na myśli? Pojedynczego PCB do ogniwa nie dołączę bo się nie zmieści w koszyku, a sam koszyk odcina prąd gdy napięcie spadnie poniżej 2,4V pod obciążeniem i nie wzrośnie powyżej 3V bez obciążenia.
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

Witam.
Dziękuję autorowi tematu za założenie go, i wszystkim pomagającym za pomoc. Miałem ten sam problem po zakupie koszyków 3S1P oraz 2S2P. Wkładałem naładowane ogniwa, i nic się nie działo. Dziś zastosowałem się do porad z tematu i wszystko działa :)
Pozdrawiam.

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

mocniak pisze:
Browar pisze:Ale to jest zabezpieczenie ostatniej szansy, coby nie uwalić ogniwa. Powinieneś zastosować jeszcze zabezpieczenie robocze przed zbytnim rozładowaniem.
Co dokładnie masz na myśli? Pojedynczego PCB do ogniwa nie dołączę bo się nie zmieści w koszyku, a sam koszyk odcina prąd gdy napięcie spadnie poniżej 2,4V pod obciążeniem i nie wzrośnie powyżej 3V bez obciążenia.
Ano to że w/g karty katalogowej dla kilku rodzajów aku (Sanyo, Panasonic, Sony) 18650 które posiadam napięcie końcowe pracy wynosi 3V i przy takim napięciu powinna zadziałać odcinka robocza. Zabezpieczenie przy 2,5V służy tylko do uratowania ogniwa, jeśli będziesz rozładowywał do takiego napięcia to aku dość szybko się zużyje. Oczywiście są aku które można eksploatować do innych napięć końcowych, ale zawsze określa to datasheet.
Na dodatek charakterystyka rozładowania między 3,2 a 2,5V jest bardzo stroma, więc zysk energetyczny jest pomijalny, ale ma to ogromny wpływ na trwałość aku.
pozdrav
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

No dobra.
Działało, a teraz znów nie działa. Czy po każdorazowym wyjęciu ogniw z koszyka trzeba na chwilę podać prąd ładowania? Próbowałem, i nic nie zmieniło. Na obu koszykach jest tak samo, tzn działały od momentu pierwszego podania prądu ładowania, do chwili wyjęcia ogniw z koszyków. Po ponownym włożeniu ogniw brak prądu na wyjściu. Koszyki są z elektroniką, kupowane w BTO.
Pozdrawiam.

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

mocniak
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 13:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: mocniak »

Browar pisze:Ano to że w/g karty katalogowej dla kilku rodzajów aku (Sanyo, Panasonic, Sony) 18650 które posiadam napięcie końcowe pracy wynosi 3V i przy takim napięciu powinna zadziałać odcinka robocza.
Ok, rozumiem. Wniosek taki, żeby ładować aku po każdej jeździe ;-)
Joachim de Vett pisze:Czy po każdorazowym wyjęciu ogniw z koszyka trzeba na chwilę podać prąd ładowania?
Wygląda na to, że tak. Dorobiłem właśwtyczkę do jakiegoś starego zasilacza tylko po to, żeby inicjować koszyk po włożeniu nowych aku. Trudno.
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

mocniak pisze:Dorobiłem właśwtyczkę do jakiegoś starego zasilacza tylko po to, żeby inicjować koszyk po włożeniu nowych aku. Trudno.
No to chyba muszę zainwestować w poważną ładowarkę typu Imax, ponieważ posiadam tylko jedną, standardową, podającą 4,25V. Nie wiem, w jaki sposób poprzednio udało mi się nią "obudzić" koszyk 3S1P, ale już więcej to nie zadziałało.

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

mocniak pisze:
Browar pisze:Ano to że w/g karty katalogowej dla kilku rodzajów aku (Sanyo, Panasonic, Sony) 18650 które posiadam napięcie końcowe pracy wynosi 3V i przy takim napięciu powinna zadziałać odcinka robocza.
Ok, rozumiem. Wniosek taki, żeby ładować aku po każdej jeździe ;-)
To nie do końca dobry wniosek. Te ogniwa maja skończoną ilość ładowań (ok 500 do spadku pojemności do 80%) więc dobrze je ładować rzadziej. Lepiej się szarpnąć na zabezpieczenie robocze z ebaya za 2 dolce ;)
http://www.ebay.com/itm/171355102976?_t ... EBIDX%3AIT
pozdrav
ODPOWIEDZ