Wykorzystanie ogniw 18650 z baterii DELL

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

WojtekErnest pisze:
pier pisze:Szkoda Twojej roboty. Ogniwa w bateri nie są lepsze i gorsze. Jeśli była ona używana do końca to ogniwa są wszystkie w takim samym stanie.
To absulutnie nie jest regułą. Może być jeden segment złożony z 2 ogniw znacznie gorszy, wręcz uszkodzony a pozostałe względnie dobre.
Wtedy również elektronika i oprogramowanie laptopa uznaje całość jako zly i wyłącza zasilanie.
Trzeba sprawdzić.
Zgodziłbym się z tym jeśli autor tematu napisał by że bateria padła nagle ale on napisał ze działała do końca tylko że już około 15min. Jako że pakiet jest cały czas balansowany nie ma opcji aby ogniwa były w różnym stopniu zużyte a kontroler baterii nie zgłaszał uszkodzenia. Stąd moje stwierdzenie że raczej na pewno ogniwa z tej baterii do niczego się nie przydadzą. Oczywiście będą one miały pojemność rzędu 500mAh ale do czego takie ogniwa?
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

Bardzo dużo ogniw z odzysku z pakietów laptopowych jest w obiegu wtórnym. I nie chodzi o ogniwa zpoj 500 mA, lecz nie rzadko 1,5-2 Ah. Akurat balansery w pakietach laptopowych nie gwarantują w 100% poprawności. Nadto te aku są eksploatowane/ obciążone często prądem 2-2,5 A na ogniwo, co
oznacza że szybciej sygnalizują nieprzydatność oraz groźny wzrost temperatury.
Ale przy prądzie pomiarowym rzędu 1A, część ogniw jest przydatna.
Ostatnio zmieniony środa 19 sie 2015, 18:40 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
WojtekErnest
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

itcloud pisze:"? A same ogniwa "rozdzielam" tymże śrubokrętem siłowo? Wystarczy uważać żeby nie uszkodzić samego ogniwa i nie powinno nic się stać?
?
Nie usuwaj tak blaszek...
1) Od strony minusa rozetnij blaszkę między ogniwami
2) Po rozcieciu, rozegnij ogniwa i ostrożnie przetnij blaszkę między plusami.
WojtekErnest
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Posty: 518
Rejestracja: sobota 08 lis 2014, 04:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cpt.Nemo »

pier pisze:Ogniwa w bateri nie są lepsze i gorsze. Jeśli była ona używana do końca to ogniwa są wszystkie w takim samym stanie.
Szczgólnie wtedy gdy tylko jedno padnie z jakiegokolwiek powodu :)
Bateria nie działa lub działa słabo a wszystkie , poza jedym, ogniwka są dobre :)
Tak też bywa
Pozdrawiam, Leszek
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

Z setek filmów na YT wybrałem 3 przykładowe, które moim zdaniem warto obejrzeć aby
zobaczyć przykłady, skalę wykorzystywania/odzyskiwania/pomiaru/selekcji ogniw laptopowych w celu ich późniejszego wtórnego zastosowania.
Miłego oglądania :-)
https://youtu.be/Rjr2LKmhdVw
https://youtu.be/BAjXjfDamiY
https://youtu.be/xaJlbXx8UO8
WojtekErnest
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Oj przepraszam, oczywiście miało być grubsze i krótsze najlepiej z dobrymi wtykami.
Pozdrawiam
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

WojtekErnest pisze:https://youtu.be/xaJlbXx8UO8
Ten obejrzałem w całości :) Thx.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Sprawdzam właśnie pierwsze ogniwo z baterii od lapka. Po włożeniu do latarki - zaczęła świecić, ale tak jakby na 2-3 %, tryb "moon" ? ;)

Obrazek

No i przyszła pora na ładowanie w ładowarce. Na zdjęciu na lewo widać oryginalne ogniwo Panasonica 3400 mAh, które na chwilę włożyłem żeby sprawdzić, jak wygląda proces ładowania w mojej nowej ładowarce. Na prawo ogniwo wyjęte z baterii od lapka. W obu przypadkach zauważyłem, że wskaźnik naładowania jest prawie pełen (trzy kreski) a po minucie, dwóch nagle spada do rzeczywistego poziomu, czyli dla tego ogniwa po prawej prawie do zera. Z czym to jest związane? Tak po prostu zachowują się ogniwa Li-on ?

EDIT: COFAM to co napisalem o tym, ze latarka słabo świeci. Drugie ogniwo z odzysku rowniez pokazalo moc praktycznie na 80-90% latarki. Wcześniej po prostu nie dokręciłem mocno gwintu w latarce :)
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Spróbuj naładować, przy okazji sprawdzaj czy ogniwo nie jest bardzo gorące. Zobacz jak zachowuje się naładowane ogniwo.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Do tej pory ładowałem te dwa ogniwa jakieś 3h i doszło do 75% naładowania. Czy mogę, a może powinienem już na tym etapie przerwać ładowanie, poużywać ogniw w latarce i dopiero wtedy ładować na full ?

Poza tym zastanawia mnie to, że momentami prąd ładowania oscylował w okolicach 70 - 80 mA, a zaczęło od 280 - 350 mA przez pierwszą godzinę.. Co do nagrzania - ogniwa praktycznie nie były ciepłe.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Przerwać ładowanie możesz. Ale ja proponowałbym naładować do końca i sprawdzić jaką pojemność mają (latarką).
Prąd ładowania spada wraz ze stopniem naładowania ogniwa.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

zmierzylem napięcie : okolo 4.12v wiec jest ok.

sa to pojemnosci 2400 z tego co wyczytałem.

Sony 18650 US18650GR G5, 3.7V, 2200mAh
2.75-4.2V, Max. Discharge Current (25°C): 4.4A

Sony 18650 US18650GR G7, 3.7V, 2400mAh
2.75-4.2V, Max. Discharge Current (25°C): 4.8A

Sony 18650 US18650GR G8 8A, 3.7V, 2600mAh
2.75-4.2V, Max. Discharge Current (25°C): 5.2A

Dzisiaj doladuje je do konca i zaczynam testy w latarce.
Ostatnio zmieniony sobota 22 sie 2015, 12:57 przez itcloud, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ