uchwyt rowerowy do Fenix TK-35

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
hunting dog
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 31 sty 2013, 22:56
Lokalizacja: wlkp

uchwyt rowerowy do Fenix TK-35

Post autor: hunting dog »

Kilka lat temu kupiłem na tym forum modyfikowaną latarkę Fenix TK-35
Potrzebowałbym do niej jakiś dobrze trzymający uchwyt na rower MTB.
Nic w necie nie mogę odszukać. możecie coś pomóc - zaproponować?
grejtfrut
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Sanok

Post autor: grejtfrut »

Z ciekawością również czekam na ewentualną podpowiedź.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Z gotowców to poszukajcie w sklepach ogniowych uchwytów do latarek peli, mają podobny kształt.
Ewentualnie jakieś DIY.
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Można coś pokombinować z uchwytem tego typu:

Obrazek

lub takim solidniejszym od Led Lensera:

Obrazek
Awatar użytkownika
tedtoffi
Posty: 18
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 16:20
Lokalizacja: Podhale

Post autor: tedtoffi »

http://latarki.pl/produkty/akcesoria_do ... /5675.html
Bardzo solidna robota (cena też). Wiem co mówię bo mam. Aha, przy dużej i ciężkiej latarce obowiązuje zasada, żeby ją zamontować w uchwycie w środku jej ciężkości! Bo nawet bardzo solidny uchwyt przy jeździe po wybojach (i w deszczu) może się razem z latarką fajtnąć do przodu albo do tyłu, gdy latarka będzie niewyważona.

Wow! teraz do mnie dotarło, że średnica TK35 to 43mm! A więc nie będzie pasować ani ten ani Ledlenserowskie uchwyty!
Chwalebne jest świecenie przykładem lecz w ciemności lepsza latarka...
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

tedtoffi pisze:http://latarki.pl/produkty/akcesoria_do ... /5675.html
Bardzo solidna robota (cena też). Wiem co mówię bo mam. Aha, przy dużej i ciężkiej latarce obowiązuje zasada, żeby ją zamontować w uchwycie w środku jej ciężkości! Bo nawet bardzo solidny uchwyt przy jeździe po wybojach (i w deszczu) może się razem z latarką fajtnąć do przodu albo do tyłu, gdy latarka będzie niewyważona.

Wow! teraz do mnie dotarło, że średnica TK35 to 43mm! A więc nie będzie pasować ani ten ani Ledlenserowskie uchwyty!
Tuba na baterie TK35 ma rzeczywiście te 43mm szerokości, ale że ma kształt mniej więcej prostokątny w przekroju, krótszy bok ma tylko 27mm.

EDYCJA:

Jest jeszcze taki, firmowy uchwyt Fenixa ALB-10 i wygląda bardzo solidnie, wydaje się, że gdyby tak dać dłuższe śruby mocujące (jeżeli nie są zatopione na stałe w uchwycie) to TK35 dało by się zamocować (korpus oczywiście na sztorc nie na płasko) i trzymało by się to całkiem stabilnie.

Obrazek
hunting dog
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 31 sty 2013, 22:56
Lokalizacja: wlkp

Post autor: hunting dog »

o ten jest fajny.
szkoda mi tej latarki, bo ostro daje światła. Musze ją jeszcze sprawdzić czy spełni moje oczekiwania na rowerze. Muszę ją przymocować na rower na razie na taśmę i sprawdzić, bo mam ja podrasowana tak że daje mniej światła po bokach ale swieci na kilkaset metrów, a w rowerze to nie do końca o to chodzi
Ostatnio zmieniony piątek 09 paź 2015, 16:33 przez hunting dog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tedtoffi
Posty: 18
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 16:20
Lokalizacja: Podhale

Post autor: tedtoffi »

Vigo, uchwyt ALB-10 to właśnie uchwyt z linku który podałem w moim poście powyżej.
http://latarki.pl/produkty/akcesoria_do ... /5675.html
Niestety, dobrze przypuszczasz - śruby są zatopione w uchwycie!
Chwalebne jest świecenie przykładem lecz w ciemności lepsza latarka...
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

tedtoffi pisze:Vigo, uchwyt ALB-10 to właśnie uchwyt z linku który podałem w moim poście powyżej.
http://latarki.pl/produkty/akcesoria_do ... /5675.html
Niestety, dobrze przypuszczasz - śruby są zatopione w uchwycie!
tedtoffi, jeżeli jesteś w posiadaniu tego Fenixa ALB-10, czy mógłbyś zmierzyć jakie są konkretnie te śruby trzymające ten dekielek z obu stron? M4, M5?


___
Awatar użytkownika
tedtoffi
Posty: 18
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 16:20
Lokalizacja: Podhale

Post autor: tedtoffi »

M5, a ich długość taka, że po "załapaniu" kilku zwojów przez nakrętki uchwyt obejmie latarkę o maksymalnej średnicy ~25mm. Absolutnie nie widzę możliwości zastosowania go do TK-35.
Chwalebne jest świecenie przykładem lecz w ciemności lepsza latarka...
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

tedtoffi pisze:M5, a ich długość taka, że po "załapaniu" kilku zwojów przez nakrętki uchwyt obejmie latarkę o maksymalnej średnicy ~25mm. Absolutnie nie widzę możliwości zastosowania go do TK-35.
tedtoffi, dzięki za odpowiedź, M5 to jest dobra wiadomość, ponieważ wystarczy dosztukować odpowiedniej długości pręt gwintowany M5 i dokręcić go za pomocą tulejki takiego typu (tu dla przykłady z gwintem M4):

Obrazek

dla pewności połączenie można zabezpieczyć niebieskim Loctitem i wtedy spokojnie powinien zmieścić się nawet TK35.


___
Awatar użytkownika
tedtoffi
Posty: 18
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 16:20
Lokalizacja: Podhale

Post autor: tedtoffi »

Dobry pomysł! I nie widzę teraz żadnych przeszkód do zastosowania tak przerobionego uchwytu do TK-35. Przy takiej przeróbce zamiast górnych nakrętek dasz śrubki z jakimiś uchwytami? Jednak - zwróć uwagę - nie będzie możliwości regulacji docisku górnej połowy obejmy. Taka możliwość byłaby, gdybyś zastosował tulejki dystansowe takie, że w ich górnej części wystawałaby (zamiast gwintu wewnątrz tulejki) śrubka, na którą byłaby nakręcana oryginalna nakrętka.
Tak czy tak, będziesz musiał też skrócić śrubki zatopione w uchwycie bo ich długość wystająca do góry wynosi 20mm.
(A może niedokłanie zrozumiałem Twój pomysł :mrgreen: )
Chwalebne jest świecenie przykładem lecz w ciemności lepsza latarka...
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

tedtoffi pisze:Dobry pomysł! I nie widzę teraz żadnych przeszkód do zastosowania tak przerobionego uchwytu do TK-35. Przy takiej przeróbce zamiast górnych nakrętek dasz śrubki z jakimiś uchwytami? Jednak - zwróć uwagę - nie będzie możliwości regulacji docisku górnej połowy obejmy. Taka możliwość byłaby, gdybyś zastosował tulejki dystansowe takie, że w ich górnej części wystawałaby (zamiast gwintu wewnątrz tulejki) śrubka, na którą byłaby nakręcana oryginalna nakrętka.
Tak czy tak, będziesz musiał też skrócić śrubki zatopione w uchwycie bo ich długość wystająca do góry wynosi 20mm.
(A może niedokłanie zrozumiałem Twój pomysł :mrgreen: )
Sprawę powinno załatwić odpowiednie dobranie długości poszczególnych elementów, wolałbym nie skracać oryginalnych śrub w uchwycie, tak aby po zdemontowaniu przedłużek mógł on wrócić do pierwotnego kształtu.
Czy mógłbyś jeszcze podać całkowitą długość tych śrub mierząc od podstawy uchwytu i jaki jest ich rozstaw, odstęp między nimi?
Z góry dzięki.

Przydałby mi się taki uniwersalny uchwyt, bo latarek mam sporo i można by było od czasu do czasu coś tam wrzucić z ciekawości na kierownicę. Trzeba chyba będzie zakupić tego ALB-10, na Allegro coś około 50zł najtaniej wołają za niego, ciekawe ile u chińczyków (ee.. sprawdziłem, drogo ~14$, lepiej kupić w kraju).

Póki co śmigam z gregową L2P w standardowym uchwycie Led Lensera, L2P jest świetna, doskonały rozkład światła o przyjemnej barwie, czasem wymienię ją na coś o podobnej średnicy tubusu co wymusza konstrukcja uchwytu LL.
Awatar użytkownika
tedtoffi
Posty: 18
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 16:20
Lokalizacja: Podhale

Post autor: tedtoffi »

Rozstaw śrub 42mm. Śrubki wystają z korpusu do góry na 18,5mm ale wokół każdej z nich jest wgłębienie (o średnicy większej niż tulejka i powinna się zmieścić) i licząc od niego do końca śruby jest 22mm.
Ja też zasuwam z uchwytem LL. Jest najprostszy z możliwych i niezawodny ale latarki powyżej 250g nie założyłbym! Problemem może być to, że z LedLensera można latarkę wyjąć i ktoś może z tego skorzystać. Natomiast z ALB-10 ten ktoś musi odkręcać dłuższą chwilę nakrętki, chyba że zna uchwyt i wie że jest możliwość naciśnięcia z tyłu zatrzasku i wysunięcia latarki z górną częścią uchwytu. Ale Ty też będziesz o tym wiedział i możesz z tej opcji korzystać, zabierając lampkę z sobą w niektórych przypadkach.
Jeśli będę wyruszał w dłuższy rejs rowerem po świecie, to na pewno zamontuję na kierownicę ALBa.
Chwalebne jest świecenie przykładem lecz w ciemności lepsza latarka...
ODPOWIEDZ