Plan prostej modyfikacji szperacza.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Od wczoraj jestem w chwilowym posiadaniu kurdolfowego BTU STR01 z tego tematu. Przyszła więc pora na mały test/porównanie.
Tak więc mega thrower BTU STR01 XP-G2 S4@4.5A/skalp vs mega zoom UniqueFire UF-1405 XP-G2 R5@4A. :twisted:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obie latarki są praktycznie tego samego rozmiaru, obie są napędzane 2x26650, a reflektor BTU ma tą samą średnicę co soczewka w UF-1405. Mimo tego UniqueFire sprawia wrażenie znacznie masywniejszej, zapewne za sprawą ciężkiej, szklanej soczewy. Ma to też swoje wady: soczewka tych rozmiarów umieszczona na samym końcu latarki sprawia, że wyważenie jest dalekie od ideału i przypomina bardziej kij baseballowy. BTU zwyczajnie lepiej leży w dłoni i nie boimy się jej trzymać bez paska na nadgarstek. Obie latarki wykonane poprawnie z małymi niedociągnięciami: UF-1405 mogłaby mieć ciaśniejszy gwint od zoomu, co stabilniej trzymałoby głowicę, BTU natomiast mimo naprawdę ładnego reflektora ma w nim parę artefaktów widocznych później na spillu.
Dobra, dość gadania- idziemy na dwór! :evill:
Od razu mówię, że obie latarki mają praktycznie taki sam zasięg i przy odległościach na jakie są w stanie zaświecić, ludzkie oko zawodzi i przydałaby się druga osoba na drugim końcu do Zbychurowego testu z gazetą aby wyłonić zwycięzcę. Pierwsze co rzuca się w oczy to oczywiście różnica w spillu, a właściwie jego braku w przypadku zooma. Ma to swoje wady i zalety. Moją latarką wkurzamy tylko wybranego sąsiada w sąsiedniej wiosce, kurdolfa całą wioskę. :mrgreen: W lesie, lub ciasnej zabudowie zoomem jesteśmy w stanie bez problemu oświetlić daleki punkt. BTU będzie miało z tym problem gdyż spill odbije się od wszystkich przeszkód dookoła i zakłóci nam widoczność, ale nie czarujmy się UF-1405 służy tylko i wyłącznie do zabawy, a BTU może się jeszcze do czegoś przydać w realnym życiu.
Spot skalpowanej XP-G2 w BTU jest tylko nieznacznie większy niż UniqueFire. Mimo tego na większe odległości moje oko widzi obiekty nieco wyraźniej w zoomie za sprawą lepszego skupienia. Mówiąc o większych odległościach mam na myśli obiekty oddalone o przynajmniej 600-700m, gdzie barwa diody nie ma już większego znaczenia. Jeśli chodzi zaś o bliższe obiekty (do 500m) BTU sprawdza się lepiej, gdyż dioda wybrana przez kurdolfa (2B, po skalpie będzie to coś koło 3C) znacznie lepiej oddaje barwy niż moja lekko różowa 5A2 i zwyczajnie wyraźniej widać.
Oto jak to wygląda w boju:

Odległość do budynku w drugim gifie.
Obrazek

Odległość do elewatorów w pierwszym gifie.
Obrazek
Załączniki
image.gif
image.gif (176.32 KiB) Przejrzano 516 razy
image.gif
image.gif (134.83 KiB) Przejrzano 515 razy
image.gif
image.gif (130.67 KiB) Przejrzano 517 razy
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Ładne porównanie.
Gratuluję udanego moda.
Masz może luxmiarkę?
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Niestety :-(
A nawet jak bym miał, to by się akurat gdzieś zgubiła, bo 4.5A- skalp, kontra 4A-przez soczewkę na luxmiarce? Sam wiesz. :roll:
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Zawsze można pomiaru dokonać z kilku metrów i wtedy przeliczyć na 1 m.

W większości przypadków wyniki wtedy są większe.
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Piciex ja mam, jak przywiozę ozonator to sprawdzimy i zrobimy test z gazetą ;-)
Nitecore Tube
Olight i3E 10440
Acebeam H10
X1 3x XP-L 4.2A by GREG
Astrolux Mf02
Astrolux Mf04
Blf GT
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

No trudno, przywieź. Sprawdzimy. ;)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jak pomierzycie to nie zapomnijcie wyników zamieścić w temacie.
triodak
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 07:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Jakby dało radę to bym wbił na spotkanie z C10 XP-G2 skalp 3,05A. Sam jestem ciekaw jak take lepsze szperacze wymiatają :twisted:
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Ważna UWAGA na temat latarek typu zoom!

Post autor: piciex »

W odpowiedzi na powtarzające się ostatnio na mojej skrzynce pytania niewtajemniczonych użytkowników, odnośnie zaprezentowanego w tym temacie zooma pokazuję i objaśniam:
Popularne latarki typu zoom z Allegro (z wyrazem "police" w nazwie, lub treści aukcji) nie nadają się do niczego, a temat został już opisany przez Zbychura tutaj: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... light=zoom
Zoom UniquFire UF-1405 będący bohaterem tego tematu również nie nadaje się do niczego, oprócz dobrej zabawy! Taka latarka nie znajduje żadnego zastosowania w codziennym życiu i nie nadaje się na spacer, na rower, do jaskini, ani na polowanie. Aby lepiej zobrazować zasadę jej działania przypomnijcie sobie z dzieciństwa zabawy ze słońcem i szkłem powiększającym... Gdy ustawiliśmy dobrze lupę względem słońca uzyskiwaliśmy bardzo mały promień, który wypalał dziury w stole. W momencie gdy przysunęliśmy lupę bliżej do stołu efekt zanikał, a promienie słońca załamywały się na lupie na tyle, że na stole było widać jej cień i w zasadzie więcej światła dotarłoby do powierzchni stołu gdybyśmy zabrali tą lupę. Dokładnie na takiej zasadzie działa soczewka w latarce z zoomem. Wszystkie zdjęcia promienia światła z tej latarki wykonywałem z soczewką ustawioną na jak najmniejszy promień światła. Gdybym chciał oświetlić większy teren i przestawić soczewkę na szeroki promień, cały czar pryska. Kupując latarkę typu Convoy S2, EDC X1, Bocialarka, itp. w forumowym sklepiku uzyskacie znacznie więcej światła do świecenia pod nogi, w lesie, czy na rower. Aby zobrazować Wam jeszcze dokładniej to zjawisko, poniżej zamieszam zdjęcia porównawcze promienia światła z mojego zwykłego, kieszonkowego Convoy'a S2+ względem tego kloca jakim jest UF-1405 ze skręconym zoomem.
Odległość do oświetlanego drzewka- 10m.
Odległość do metalowych słupków na drugim planie- 50m.
Załączniki
image.gif
image.gif (150.76 KiB) Przejrzano 411 razy
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Dziś wraz z kurdolfem dokonaliśmy pomiarów luxomierzem Hyelec MS6612 i po przeprowadzeniu serii eksperymentów z gazetą, latarki zadziwiły nas obu. ;)
Ostatecznie wygrywa BTU!
Zabawę zaczęliśmy od luxmiarki i zrobiliśmy pomiar z 1m, 3m, oraz 5,5m. Wyniki prezentują się następująco:
-z 1m:
UniqueFire UF-1405@piciex- 100200Lux
BTU STR01@kurdolf- 90900Lux

-z 3m:
UF-1405- 19720Lux
BTU- 19860Lux

-z 5,5m:
UF-1405- 7210Lux
BTU- 9290Lux

Następnie udaliśmy się w teren. :twisted:
Wysadziłem kurdolfa z latarkami z samochodu na jakimś wygnajewie nieopodal mojej wioski i udałem się przed siebie z gazetą. Pierwszy postój na 500m okazał się dla tych latarek bez sensu, bo gazetę dałoby się czytać w ich świetle bez wysiadania z samochodu z tak śmiesznej odległości. Pojechałem więc dalej. Przy świetle z UF-1405 spokojnie dało się czytać gazetę z 1100m, BTU chciała więcej. Ostatecznie możliwości BTU do czytania drobnego tekstu gazety skończyły się na 1300m. :o Przy tej odległości UF-1405 pozwalała już tylko czytać drobne nagłówki pogubioną czcionką.

Tak wyglądają obie latarki zapalone w stronę aparatu z 1300m:
Obrazek Obrazek

Próbowaliśmy też porobić zdjęcia oświetlonej gazety, ale z marnym skutkiem, aparat widział tylko ciemność i pomimo naszych starań nie udało się ująć tego efektu.
Mimo wszystko bardzo fajne doświadczenie przekonać się jak świecą nasze światełka stojąc "na drugim końcu"- polecam.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

No ładnie :twisted:
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

No nieźle, ponad 170 kluxów po przeliczeniu z 3 m.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

No właśnie smokuxx1987, jak Ty to liczysz? Bo miałem problemy z interpretacją tych wyników. Nigdy przedtem nie bawiłem się luxmiarką, dlatego zrobliliśmy po trzy pomiary. Nie wiem tylko czy dobrze wybraliśmy odległości. To się chyba jeszcze jakoś da na zasięg przeliczyć?
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Też miałem taki problem.
Poruszyłem go w tym temacie: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=16929

Luxy z 1 m = (odległość od luxomierza x odległość od luxomierza ) x wynik w luxach z odległości od luxomierza.

Czyli dla 3m
luxy z 1 m = (3x3) x 19860 = 178 740

Jeszcze zasięg wg ANSI

ANSI Throw = SquareRoot[(lux reading*distance from lux meter*distance from lux meter)÷(0.25 lux)]

czyli zasięg = pierwiastek kwadratowy [ ( odczyt z luxmiarki x odległość od luxmiarki x odległość od luxmiarki) :( 0,25 ) ]

Pierwiastek kwadratowy [ 178 740 : 0,25 ] = 845,553

Jeśli się pomyliłem niech mnie koś poprawi.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

A takiego pomiaru najlepiej dokowyczać z 3m? Bo przy tych 5,5 wyniki obu latarek się już znacznie rozjechały.
Jeśli chodzi o ANSI Throw to nie wyszedł zbyt miarodajnie. 1300m na których bawiliśmy się z gazetą jest widoczne tylko stojąc na końcu promienia światła, ale trzymając latarki w ręku widzimy oświetlone obiekty nieco inaczej. Mam odmierzonych kilka punktów w różnych odległościach od mojego balkonu, które wspólnie z kurdolfem oświetlaliśmy i na obu latarkach punkt 1000m jest widoczny.
ODPOWIEDZ