poskromić XP-E

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

poskromić XP-E

Post autor: Steff.k »

Witam Szanownych.

Jako że ostatnio doszły do mnie wszystkie części składowe, przy wolnej sobocie postanowiłem się trochę to latarkoholizować ;-).


Części składowe

-XP-E z sampli zimne R2
-Body z DX C-2
-Driver, zwyły 5 trybowy, 0.9A w diodę
-Klej Fujik z DX

Najpierw z blaszki mosiężnej wyciąłem krążek, następnie przykleiłem do niego XP-E. Na wierzchu krążek izolacyjny z DX. Star dodatkowo przyklejony do piguły, też na fujik. Blacha jest trochę za cienka i dioda nie wchodzi do refa, przy następnej modyfikacji jakoś to rozwiąże. Czy chłodzenie jest wystarczające okaże się "w praniu".

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Poniżej kilka fotek jak latarka za 11$ świeci :D.

Do porównania wziąłem:
- UF 602 z cree P4 i driverem DF&Cali ustawionym na 1.15A
- MTE SF-22 z P7, która podczas robienia zdjęć ssała 1.9 A ( świeżo rozpakowana z żółtej koperty :D)


Obrazek

Z lewej C2 XP-E z prawej UF-602
Obrazek

Z lewej C2 XP-E z prawej MTE P7
Obrazek


Z lewej C2 XP-E z prawej UF-602
Obrazek

Z lewej C2 XP-E z prawej MTE P7
Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Faaajnie się skupia ;-)
Ale to tycie ;-)
I jak tam, latareczka się nagrzewa?
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Steff.k, a kombinowałeś z głębszym wsadzeniem XP-E w reflektor? Efekt już jest dobry ale chyba można jeszcze lepiej?
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

W ramach testów puściłem diodę na 1,6 A :D, czyli DD z trochę rozładowanego 18650. Światła pełno, latarka się ładnie nagrzewa. Mierzyłem ilości luxów i spadek wartości jest bardzo powolny, spowodowany raczej rozładowaniem akusa niż przegrzewaniem struktury. Ale muszę w końcu jakiś zasilacz CC sobie zmontować, wtedy będzie już pewna sprawa.

Co do wsadzenia głębiej ;-), to dzisiaj się jeszcze pobawię. Chciałem z tego zrobić latarkę na duże odległości :D.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Podaj mi prosze ile luxow masz przy takim pradzie :D
Ja musze sobie stary zalatwic i tez bede szalec...moja V-65C juz nie moze sie zmian doczekac :D
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

kombinowałem z XP-E i refami od cree i smutna prawda jest taka, że dioda musi być sporo poniżej normalnego osadzenia XP-E, dopiero wtedy jest niezłe skupienie, ale i jednocześnie sporo światła ucieka pod ref. Jeśli wprowadzimy XP-E głęboko w ref- jest i słabe skupienie, i dziura w środku.
Nie mam niestety żadnego głębokiego refa pod ssc lub luxeona- wtedy pewnie byłoby nieźle.
Testowałem na modułach D26 Op oraz SMO - efekt niezły jest, jeśli gwint ledwie łapię pigułę, dla refów 18.5mm Op z DX jest lepiej, ale i tak ref musi być ok 2mm nad diodą- dopiero wtedy nie ma czarnej dziury w świetle.
Ahha- ciekawe jest to, że moja P47C miała styki na górze, ale nie działały- musiałem ją zasilać od dołu.
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Właśnie miałem pisać post o podobnej treści :sad: . Wsadziłem diodę głębiej i niestety wszystko się rozjechało. Dlatego tak jak pisze pawelsz, dioda XP-E musi być poniżej refa od XR-E.

P47C co to za oznaczenie, jakiś kod produkcyjne dla XP-E?.
Jeśli chodzi o XP-E to od góry jest pokryta lakierem i trzeba go delikatnie zdrapać.
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

P4 - bin jasności, 7C - odcień.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

o widzisz- nie wiedziałem , że należy zdrapać, ale co tam- mam już osadzoną na PCB :) ale ...piiii... naciskałem koncówką miernika dośc mocno, nic to- stale się uczymy.
Ahha , odcień 7c powala - dioda ma 2900-3000K- to taka barwa ogniska- superaśna na EDC - przy tej diodzie A2Q5 wygląda równie zimno, jak przy porównaniu R2WH do A2Q5 -:)
Wydaje mi się (thx Mar3), że musi być głęboki ref pod stare luxeony i wtedy byłoby znacznie lepiej- zaraz obaczę ref z Romisena RC-G2
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

No tak, człowiek się uczy się cały czas, też nie wiedziałem co to P47C :oops: .

No Panowie ja znalazłem swój sposób na XP-E :D. Mianowicie przylutowałem ją bezpośrednio do mosiężnej blaszki, ale lutując podłożyłem pod pady zasilające dwa kawałek kartki (widać je w tle)
Na zdjęciu tego nie widać ale dioda przylutowana jest całym slugiem do "stara".
Obrazek


Tak to wygląda w pigule:
Obrazek
Obrazek

Teraz luxy trzyma bardzo dobrze, czyli nie powinna się przegrzewać. Co do ilości luxów z metra to niestety mój miernik nie jest wykalibrowany przez Calineczkę i trudno ocenić co on rzeczywiście pokazuje.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

można pójść oczko dalej i dać pod pady zasilające cienkie blaszki miedziane, a dopiero pod nie papier, wtedy masz zasilanie "od dołu" - rozważałem ten wariant- da się zrobić :) nawet moją lutownicą trafo
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

No na przykład. Tylko może nie papier ale jakieś podkładki mikowe czy coś cienkiego i nieprzewodzącego. Dodatkowo klejem termo je zasmarować. Mam jeszcze 2 sztuki to się będę bawił. Dzięki za pomysł :D.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ja tez nie wiedzialem o lakierze :mrgreen:
A znacie jakies refy studnie pod luxeona?
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

dawne fenixy np
Ahha, ref od małego romisenka rc-g2 działa nieźle, no ale to jest OP
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Mi zalezy na tym, by osiagnac takie skupienie jak w V-65C z podtoczonym refem.
Tam mam tak zogniskowana diode, ze az widac kwadracik :]
Przy XP-E to bylby naprawde ciasny spot :twisted:
Pozdrawiam
DNF
ODPOWIEDZ