Zasilacz Dell DA-2 jako led driver

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Zasilacz Dell DA-2 jako led driver

Post autor: Umberto »

Witam,
Wyczytałem na forum, że najlepsze do zasilenia pasków led będą zasilacze od della.
Wywalam obecnie świetlówki z garażu- szkoda kasy i zakupiłem trochę pasków led.
Mam problem z zasilaczami bo nie wiem jak te piny połączyć aby zasilić taśmy.
Zgodnie z tym:

Obrazek
i tym
Obrazek
należy mostkować "remonte" i drugi lewy pin a pozostałe dają napięcie.
W zasilaczach które kupiłem na alle... w jednym tylko mam napięcie 14,5V na pinach żółtych, a w pozostałych zasilaczach ok. 7V.
Mostkanie lewych pinów nic nie daje, taśmy w ogóle się nie świecą, nawet ten co daje napięcie 14,5V po wciśnięciu przewodów od taśmy do kostki nie załącza taśmy.
Coś robię źle? Jestem laikiem- proszę o pomoc jak to podłączyć.
ja też mam swoją lampke:)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

W tym wypadku to będzie działać jako zasilacz, ciężko będzie to nazwać driverem ;)

Pamiętaj też, że 95% pasków ma kiepskie CRI i po zmianie może być gorzej niż się spodziewałeś.
ILPT
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

Problem rozwiązany. Niestety link od kolegi ptja mało mi pomógł, dla laika mało czytelny :cry: .
Znalazłem rozwiązanie na forum drukarek 3d.
Przed chwilą pociąłem jeden zasilacz- jego wtyk i działa:)
Skaktus oczywiście ma tylko działać czy drajwerzy czy zasila:)
CRI w garażu za bardzo mi nie przeszkadza:) W razie czego załączam dwa metalohalogeny i dwa zwykłe halogeny- ale to pożeracze prądu i mam miejsca gdzie jest ciemno...
Mam tam jeszcze 9 sztuk xr-e- jak dobrze pamiętam q5- bez optyki, ale głowy już nie daję co do binu... daje fajne punkowe światło do woskowania i mycia szyb- widać ładnie defekty...
ja też mam swoją lampke:)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Znalazłem rozwiązanie na forum drukarek 3d.
Zostaw link do rozwiązania dla innych ;)

Zasilacz utrzymuje 12V, czy pod obciążeniem spada poniżej? Planuję zakup, chwilowo stanęło na siatkowym MW z regulacją napięcia, ale cena ponad 2x wyższa niż dell.
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

Nie wrzucałem bo nie wiem czy to zgodne z regulaminem forum:)
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic ... 4c9ecb1a83
nota bene- gościu z mojej miejscowości założył to forum:)

Odnośnie zmierzenia spadku napięcia mam się podłączyć z miernikiem równolegle wraz z taśmą? Bo jak już napisałem jestem laikiem :mrgreen: ale miernik mam :)
ja też mam swoją lampke:)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Tak, równolegle jak najbliżej wyjścia :) chcę tym zasilić 5m taśmy 5630, czyli łyknie coś 70 do 90W.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Umberto pisze: CRI w garażu za bardzo mi nie przeszkadza:) W razie czego załączam dwa metalohalogeny i dwa zwykłe halogeny- ale to pożeracze prądu i mam miejsca gdzie jest ciemno...
Mam tam jeszcze 9 sztuk xr-e- jak dobrze pamiętam q5- bez optyki, ale głowy już nie daję co do binu... daje fajne punkowe światło do woskowania i mycia szyb- widać ładnie defekty...
CRI jest ważne - oddawanie kolorów itd.

Halogeny to pożeracze, ale metahalogeny są wydajniejsze niż ledy.
ILPT
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

pegasus_sis wybacz, ale zapomniałem zmierzyć te spadki. Może w następny weekend. Ten cały siedziałem i robiłem oświetlenie w garażu. Efekt przerósł moje oczekiwania. Nad garażem też będę pchał taśmy led, ale już na banggoodzie zamówiłem na próbę za 13zł, a te kupowałem na alle...drożej.
Za tą cenę to rewelacja nawet jak ta taśma padnie za rok,dwa- czego raczej nie przewiduję...


A tak w ogóle to podłączyłem taśmy na początku i na końcu(jak wyczytałem na forum). Dziś na szybko sprawdziłem kamerą termowizyjną i na końcach miałem 14st, a w środku ok 5st. Fakt że na zewnątrz było -11 a w środku ok -2 i wygrzewałem tylko kilkanaście minut, ale temperatura już nie rosła...
ja też mam swoją lampke:)
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

Umberto pisze:[Fakt że na zewnątrz było -11 a w środku ok -2 i wygrzewałem tylko kilkanaście minut, ale temperatura już nie rosła...
Masz tak ja u mnie, zimą sopelki, a latem +40.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zasil jeszcze po środku.
ILPT
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

Pegasus_sis miernik pokazywał bez obciążenia dość powtarzalnie 12,32V, a po obciążeniu 40W "lajt barem" do samochodu miernik pokazywał 12,22V, przy obciążeniu 120W z 12,32V był spadek na 11,88V
ja też mam swoją lampke:)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Umberto dziękuję :)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Dzięki w ogóle za ten temat, nie wiedziałem że istnieje coś lepszego i zarazem tańszego od zasilacza xboxa :) Już mam go w domku :)

I zastanawiam się jakie złącze do tego zastosować, zasilacz będzie czasem pracował z maksymalnym obciążeniem (ładowarka modelarska bierze do 20A). Banany to raczej do 10A maks, wyżej robią się gorące. Myślałem też nad modelarskimi XT-60 ale nie będzie to zbyt uniwersalne, i chyba też się nagrzeją przy takich prądach. A może jakieś masywne miedziane zaciski? Możecie coś podpowiedzieć?
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

XT60 obciążam systematycznie prądami 50A i poza lekko zwiększoną temp nic złego się nie robi. Nie topią się.
Takie złącza bananowe 4mm obciążam też na 50A i j/w
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
ODPOWIEDZ