Podstawy pomiarów

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

wolfram pisze:Pomiar ma dupce latarki ale Voltów
czyli mierzysz napięcie akumulatora minus "nie wiadomo co" :) (nie wiadomo co, bo pewnie trudno będzie przeanalizować układ stabilizacji, przez który płynie prąd ograniczony rezystancją woltomierza).

Prawdziwą informację o stratach miałbyś, gdybyś zmierzył jednocześnie napięcie między anodą diody, a masową noga AMC-ka oraz na stykach akumulatora, ale to może być trudne, bo latarka powinna być skręcona.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
wolfram pisze:Pomiar ma dupce latarki ale Voltów nie amperów wskazuje 3.63V (identycznie w obu latarkach)
Zasadniczo, to mierzymy napięcie i prąd, a nie wolty i ampery.
Jeśli chodzi o straty prądowe, to od tych zmierzonych 1,39A, należy odjąć od 1 - 2mA które zasilają procesor oraz 200μA na jeden AMC, czyli przy czterech sztukach daje około 1,2mA, czyli łącznie należy odjąć około 2 - 3mA. Straty prądowe, to to wszystko co "ucieka obok" diody.
Straty napięciowe, to wszystko to co powoduje, że pierwotne 3,8V ogniwa zmniejsza się na kolejnych elementach obwodu. Są to wszystkie miejsca styku, sprężynki, włącznik, kabelki, włącznik... czyli "po drodze".
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
banker
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2014, 21:05
Lokalizacja: Wro

pomiar nateżenia

Post autor: banker »

Witam, Może mi ktoś wytłumaczyć jak zmierzyć ile A pobiera mi latarka ? Co to znaczy pomiar na "dupce" ? Na dupce mam gumowy przycisk a od środka to co na focie, mam to zdemontować jakoś rozwalić? skręcić z odsłoniętym włącznikiem ?. Jak mierze A bez tuby i "dupki" bateria plusem do sprężyny sonda + idzie na gwint sonda - idzie na minus baterii to latarka świeci bardzo słabo. i niski odczyt. Chciałbym zmierzyć na najwyższym ustawieniu ile pobiera. Czemu nie startuje na maxa bez switcha ? Jak się podpiąć pod ten switch bez rozwalania go ?

Pytanie jeszcze o to mostkowanie. Rozumiem, że tak jak na ostatniej focie kabelkiem
łącze tą płytkę z okręgiem to mam "zmostkowaną sprężynkę" ?

Latarka to XinTd x3.

http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... bb9001.jpg
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... d59613.jpg

http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 3b5332.jpg
Banker
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

W skrócie: odkrecasz "dupke" (włącznik), jeden kabelek przykładasz do ogniwa, drugim dotykasz gwintu. Latarka powinna zaświecić, jeśli świeci znacznie słabiej i odczyty są znacznie niższe to znaczy że masz kiepskie kable w mierniku lub nie mierzysz na najwyższym trybie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: pomiar nateżenia

Post autor: Pyra »

Witam
banker pisze: Może mi ktoś wytłumaczyć ...
Już wytłumaczyłem

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
banker
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2014, 21:05
Lokalizacja: Wro

pomiar

Post autor: banker »

Witam, pomiar wykonałem tak jak kolega wytłumaczył. Dupka odkręcona ogniwo KK 22650 ok 3.99V. Tak jak pisałem wcześniej latarka odpala się przy pomiarze na najniższym trybie chyba, a odczyt tez dziwny (chyba bo się nie znam) jak na Output Current 2800 mA. Jak uzyskać tutaj tryb maksymalny z odkręconą "dupka" robię coś źle ?. (kable cat tIII 1000V). Na fotach pomiar (dochodzi do 100 jak scentruje sondę na ogniwie) i na ostatniej jak świeci zakręcona na max. O pomiar w takim ustawieniu mi chodzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Banker
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Pomiar powinieneś wykonać na zakresie A a nie jak na zdjęciach mA i pamiętać żeby zmienić gniazdo na odpowiednie, czyli skrajne z lewej strony oznaczone literką A.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
banker
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2014, 21:05
Lokalizacja: Wro

Dziękuje

Post autor: banker »

Hej, dziękuje bardzo za wskazówkę też przed chwilą na to wpadłem. Zauważyłem że latareczka nagrzewa się bardziej na ogniwie 2200mAh 18650 niż na ICR KK 26650 dlatego chciałem dokonać pomiaru.
Wynik na ogniwie Pansonic 18650 2200mAh ok 4.18V to 2,77A czyli zgodnie ze specyfikacją. Wynik na ICR KK 26650 4000mha ok 3,97V to 2,51A. Szkoda ze tak ogniwo obcina. Wychodzi na to, że jaśniej, cieplej ale krócej świeci na mniejszym ogniwie. Z czego te różnice wynikają, normalne takie zjawisko ?
Banker
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

banker pisze:Wynik na ogniwie Pansonic 18650 2200mAh ok 4.18V to 2,77A czyli zgodnie ze specyfikacją. Wynik na ICR KK 26650 4000mha ok 3,97V to 2,51A. Szkoda ze tak ogniwo obcina.
Naładuj oba do tego samego napięcia i wtedy powtórz pomiar. Teraz widać, że niższe napięcie daje w wyniku niższy prąd.

Rozumiem, że napięcia na ogniwach mierzysz na jałowo (bez obciążenia)?

Jestem prawie pewien, że przy KK 26650 naładowanym do tego samego napięcia będziesz miał ten sam prąd.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Podczas pomiaru na przewodach masz taki spadek napięcia, że sterownik nie potrafi zapewnić stabilizacji prądu na poziomie 2,8A. Użyj krótkich i grubych przewodów a zobaczysz, że wyniki będą takie same dla obu ogniw, nawet w stanie bardziej rozładowanym.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
banker
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2014, 21:05
Lokalizacja: Wro

pomiary

Post autor: banker »

Witam, Faktycznie wydaje się, że jest jak piszecie. Pomiar bez "dupki". Zmierzyłem A na KK 26650 ok 3,90V wynik to 2,30A, czyli niżej. Ogniwo 18650 2200mAh Sanyo, inne niż poprzednie ale wyładowane do ok 3,99V i wynik to już 2A. Drugi KK ma ok 3,55V i wynik to 1.30A. Są jakieś ogniwa co wykazują lepszy wynik przy tym stanie rozładowania przynajmniej te 2A ?
Banker
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

banker pisze:Są jakieś ogniwa co wykazują lepszy wynik przy tym stanie rozładowania przynajmniej te 2A ?
Praktycznie wszystkie "dobre'. Na wynik duży wpływ ma użyty miernik oraz przewody. Może się okazać, że przy 3.5V na aku, nadal płynie prąd 2.8A przez LEDa. Zauważ iż typowy miernik z przewodami ma 200-300mμ rezystancji a to przy przepływie prądu 1A daje spadek napięcia 0,2-0,3V i w wyniku tego zamiast 3,55V do latarki trafia 3,25-3,35V ... przy 2A jest jeszcze mniej ... policz sobie o ile ;)
rymek
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Krk

Post autor: rymek »

Nie no absolutnie się to nie sumuje.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
rymek pisze:Nie no absolutnie się to nie sumuje.
Znaczy co?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Pyra
W którymś temacie dokładnie wytłumaczyłeś mi jak dobrać rezystor pomiarowy do sterownika żeby uzyskać zamierzony prąd.
Temat zapomniałem z zapisany wzór gdzieś się zapodział.
Mógł byś jeszcze raz tutaj podać jak obliczyć wartość rezystora pomiarowego na sterowniku aby uzyskać żądany prąd?
ODPOWIEDZ