B&M na dynamo przód tył, nie działa tylna

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Piqiu
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 12:21
Lokalizacja: Poznań

B&M na dynamo przód tył, nie działa tylna

Post autor: Piqiu »

Witam Serdecznie wszystkich użytkowników forum,

Znalazłem to forum bo mam problem z oświetleniem roweru, który sam próbuję rozwiązać a może trzeba było wcześniej się tu pojawić :)

Sprawą ma się tak:
Mam rower z fabrycznie montowanym dynamo Shimano dh 3n20. W zestawem były zwykłe lampki na żarówki, z racji tego że jeżdżę tylko po mieście nawet mi wystarczały, jedyni co mnie denerwowało to brak podtrzymania. Jakiś czas temu przestała mi działać tylna lampka, okazało się że to problemy z okablowaniem, przy okazji spaliła się żarówka z przodu (może dostała zbyt duże napięcie jak tylnej zabrakło). Ostatecznie zdecdowałem, że kupię nowe lampki z podtrzymaniem. Zajrzałem do kilku sklepów internetowych i mój wybór padł na:

LUMOTEC Lyt N plus
TOPLIGHT View brake plus

Zamontowałem wszystko no i są problemy. Przednia lampka działa zawsze, jednak bardzo pulsuje nawet przy większych prędkościach (oczywiście im szybciej tym mniej), natomiast tylna działa jak się jej podoba i nie mogę wymyślić od czego to zależy (jak działa to też pulsuje). Jak już zaskoczy to działa przez jakiś czas nawet przy niskich prędkościach.

Okablowanie sprawdzałem, podłączyłem tylną lampkę innym kablem i jest to samo. Jak podłączę tylko lampkę tylną to działa zawsze.

Sprawdziłem prąd i napięcie pod obciążeniem i jest 500mA / 3V , dynamo ma niby 3W, a tu mam tylko połowę.

Według mnie coś jest nie tak z dynamem, ale nie bardzo wiem jak to sprawdzić, może ktoś miał podobne problemy?

Pozdrawiam,
Piotr.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Podłącz do dynama jakąś żarówkę np. 6V 5W, czy 12V 5W i wtedy pomierz.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Piqiu
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 12:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Piqiu »

Pomierzyłem, wyszło 12V przy 130mA, co by dawało 1,5W, czyli tyle ile na ledach.
Jaki werdykt? Dynamo? Da się to jakoś rozebrać i sprawdzić czy wszystko w środku jest Ok?

Piotr.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
No to chyba jednak coś z dynamem... Ono w zasadzie powinno "zawsze" podawać 500mA.
Kiedyś ktoś podawał wykresy i 0,5A utrzymywało się do dość wysokiego napięcia.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Piqiu
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 12:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Piqiu »

Witam,

Udało mi się rozwiązać problem więc chwalę się dla potomnych :)

Niestety pulsacje generowane przez to dynamo (podobno w takich dołączanych dynamach są mniejsze) są na tyle duże, że lampki choć markowe (specjalnie kupowałem nie byle jakie żeby nie bujać się z problemami :) ) nie dają rady, przednia pulsuje jak głupia, a tylna to nawet zazwyczaj się nie włącza, jak się włączy to też pulsuje.

Po wymianie dynama na nowe problem nie zniknął, więc zdecydowałem się na drastyczny krok. Wziąłem sprawy w swoje ręce i przerobiłem instalację w rowerze na stałopradową. Mostek prostowniczy + kondensator 10000uF i lampki działają dużo lepiej. Tylna załącza się od razu, a migotanie nie jest już problemem.

Pozdrawiam,
Piotr.
Piqiu
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 12:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Piqiu »

No i za wcześnie się cieszyłem.

Lampki w prawdzie świeciły dobrze, ale po jednej normalnej jeździe tylna umarła, myślę że nie dała rady sprostać napięciu.

Reasumując te lampki to syf, myślałem że 'made in germany' itp, ale niestety życie zweryfikowało.
Nie da się uruchomić tych lampek posiadając dynamo, może z 'butelkowym' daje rady, ale z takim w piaście to nie. Nie wiem kto i na co projektował te lampki ale nadają się do kosza. Najpierw nie radziły sobie z pulsacjami źródła, a teraz okazuje się że nie mają nawet zabezpieczeń (choć przednia nadal działa)

Na koniec pytanie czy ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia z lampkami innych firm (w sumie mam teraz instalacje na prąd stały w rowerze) i może coś polecić?

Pozdrawiam,
Piotr
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Nie sądzę, że to wina lampek pochodzących od czołowego producenta oświetlenia rowerowego dedykowanego do rowerów i zasilanych z dynama.
GrzesPL
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 19:37
Lokalizacja: Wyszków

Post autor: GrzesPL »

Dzień dobry

Mam zestaw BM: Lumotec IQ2 Luxos B + Toplight Flat S Plus. Standardowa prądnica w piaście DH-2N35 (6V, 2,4W), taka już była w nowym rowerze, nie zmieniałam. Jest drobne drżenie na starcie, potem się uspokaja. Wszystko działa jak należy. Przez ostatnie 2 lata użytkowania nie odnotowałem żadnych problemów.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ