Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

glubicki, jak dobrze wyozonujesz pomieszczenie, to nawet parę dni będzie czuć ten specyficzny i nieprzyjemny zapach. Ale to nie ozon, bo połowiczny rozpad ozonu następuje po upływie ok 30 minut. Na początku tego tematu były podlinkowane różne materiały.
Awatar użytkownika
glubicki
Posty: 10
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:26
Lokalizacja: PL

Post autor: glubicki »

Jacek318 pisze:glubicki, jak dobrze wyozonujesz pomieszczenie, to nawet parę dni będzie czuć ten specyficzny i nieprzyjemny zapach. Ale to nie ozon, bo połowiczny rozpad ozonu następuje po upływie ok 30 minut. Na początku tego tematu były podlinkowane różne materiały.
Jacek, przeliczyłem sobie mniej więcej, że po 6h powinien być poziom 0,02ppm więc bezpieczny ;)
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

glubicki,

Po wietrzeniu będzie tam bezpiecznie na 99%.
A co do zapachu który zostaje to nie został on naukowo wytłumaczony czym jest i skąd się wziął, ale powinien być bezpieczny, nieprzyjemny przy dłuższym oddychaniu, więc dla komfortu warto go opuścić.
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

jak to Isac-u - oczywiście, że był naukowo wytłumaczony.
To zapach przereagowanych związków wieloaromatycznych, rozłożonych do prostszych wiązań chemicznych. czyli utlenionych. (z tego co pamiętam był przykład o kadawerynie).
To właśnie te związki zanim opuszczą na dobre materiały dają jakieś takie dziwne i mało spotykane zapachy. A ta migracja trwa. W zależności od materiałów i ich składu- do paru dni.
Zatem wietrzyć i 3x wietrzyć!
A później zacieszać jeszcze bardziej.
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

Witam Panowie
Od dłuzszego czasu zabierałem się za napisanie tego posta. Zbudowałem ozonator wedle zaleceń z tego posta z jakieś pół roku temu i do tej pory ozonowałem auta i pomieszczenia od 30 do 60 minut czyli więcej niż zalecane :) Tak jak wszyscy pisali wcześniej; specyficzny zapach utrzymuje się kilka dni i powiem szczerze że da się do niego przywyknąc bo kojarzy się wszystkim ze sterylnym czystym pomieszczeniem. Natomiast mam takie pytanie czy choinka zapachowa po ozonowaniu auta przez godzine nie powinna całkowicie stracić zapachu?
Bo nawet gdy ozonuje auto godzine czasu czyli więcej niż zalecane to i tak nadal ona pachnie.
Więc zastanawiam się czy ten ozonator tak naprawdę działa właściwie? Bo zapach ozonu jest tak intensywny że tłumi inne zapachy w aucie ale czy rzeczywisćie je wywabia skoro choinka zapachowa po godzinie ozonowania 10g płytkami zamontowanymi w skrzynce z wentylatorem nadal pachnie?

Co o tym Panowie sądzicie?
Ostatnio zmieniony czwartek 22 wrz 2016, 18:46 przez kafi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

kafi pisze:czy choinka zapachowa po ozonowaniu auta przez godzine nie powinna całkowicie stracić zapachu?
Nie powinna, z resztą i tak pachnie o wiele słabiej.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

@ermi1 - dzięki bardzo, najwyraźniej za mało szukałem :)
Czyli O3 łączy atom jeden atom tlenu z pozostałymi cząsteczkami w powietrzu i na powierzchni rozbijająć się do O2 ?

@kafi choinka jest nasączona na całej swojej powierzchni, a także wewnątrz, przestaje pachnieć kiedy cały aromat z niej wyparuje, żeby to zrobić trzeba poprostu ją wysuszyć.
Ozon nie jest w stanie dostać się do głębszych warstw kartonu z którego jest zrobiona, tak więc pachnie sobie dalej.
Gdybyś miał zapalonego papierosa w środku to po wyłączeniu ozonoatora, nadal by śmierdziało bo nadal się pali... ;-)
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

Issac-u przejrzyj literaturę Rosyjską. US jest fajna ale ma duże braki za to ma wykresy - i pomyśleć, że ktoś doktoraty porobił z tego.

generalnie w b.dużym uproszczeniu tak jest - jak cząsteczka dostanie enerii (z płytek) tworzy się O3 - bardzo niestabilny i bardzo reaktywny ( 3 rzędy bardziej reaktywny niż chlor) o bardzo dużym potencjale elektrycznym. I tylko patrzy gdzie zareagować. Jak napotyka związek chemiczny gdzie może się "wtrącić" w wiązania słabsze - to włazi i rozpada się na O i "cośtam związki" i O2.
Naszym pechem jest to , że bardzo często reaguje z azotem N (bo go mamy ok 78% w powietrzu - tu powstają straty ok 30% towe) i tworzy z nim tlenki azotu (w książkach są opisane przemiany) - tego nie chcemy.
Ale naszym szczęściem jest to, że jak się pogłówkuje to można temu zaradzić i na wylocie dać filtr nasączony wodą utlenioną.
Tylko, że naszym pechem będzie produkcja na tymże filtrze kwasu azotowego.
I znowu nowy kłopot do rozwiązania.
Jak już się domyślacie i na to znalazłem sposób. :mrgreen:
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

ermi1 pisze:Ale naszym szczęściem jest to, że jak się pogłówkuje to można temu zaradzić i na wylocie dać filtr nasączony wodą utlenioną.
Tylko, że naszym pechem będzie produkcja na tymże filtrze kwasu azotowego.
I znowu nowy kłopot do rozwiązania.
Jak już się domyślacie i na to znalazłem sposób. :mrgreen:
Nie bardzo łapię jak filtr z H2O2 na wylocie ma służyć i podziel się cóż to za sposób znalazłeś :)

Tak przy okazji przetestowałem sposób z workiem a dokładnie to buty chop do worka, worek z ozonatorem na zewnątrz i 2 razy po 1,5h.
Efekt brak jakichkolwiek wcześniejszych zapachów a guma w "adidasach" nic nie ucierpiała.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

Rysiu - to nie ja znalazłem. Prosta chemia. I na razie tego nie stosuję ze względu na upierdliwość i niepotrzebność. W naszych zastosowaniach wystarczy to co mamy i już. Nie ma się co martwić na zapas.
Napisałem p/w post tak dla ciekawostki - może niepotrzebnie?
Ale tylko po to by pokazać, że niby proste sowo "OZONUJMY" wcale takimi nie są.

Bardzo proszę opisujcie Swoje doświadczenia z różnymi materiałami. To na prawdę da Nam wszystkim dużą wiedzę i to praktyczną. Tego w żadnych książkach nie ma. :-( są tylko nazwy - metoda takiego, metoda siakiego.

a tu masz! - trampki adidosy - nie waniają. Rękawiczki i buty skałkowców - waniajut i twardnieją, uszczelki w samochodach - dają radę.

Dzielmy się koledzy wiedzą.
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
glubicki
Posty: 10
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:26
Lokalizacja: PL

Post autor: glubicki »

Cześć,

postanowiłem przerobić ozonator z pewnej PL firmy i dołożyć - tak jak to zrobił tjsz - dodatkowe 2 płytki (7g). Wygląda to tak, jak na poniższych zdjęciach. Co o tym myślicie? Jedna z płytek jest lekko obrócona w stronę wentylatora - nie wiem czy dobrze rozumuję, ale była za blisko płytki z boku (odległość 1 cm) dlatego ją lekko wykrzywiłem żeby zwiększyć tą odległość. Czy miało to sens?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie: kiedyś miałem ozonator malutki (300mg). Podłączyłem ją kilka razy pod przetwornicę i szlak go trafił. Ten również chciałbym podłączać pod przetwornicę i teraz pytanie: czy ma to być przetwornica ips z modyfikowanym sinusem czy z czystym sinusem? Np czy taka będzie dobra:
http://www.eltrox.pl/przetwornica-ips-5 ... 500-w.html

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
tjsz
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 11 maja 2015, 14:08
Lokalizacja: Giżycko
Kontakt:

Post autor: tjsz »

Widzę, że kopia prawie 1 do 1 :)
płytce nic nie zaszkodzi przy takim montażu.
Ja jedynie co zauważyłem to zwiększona temp w środku, a to źle wpływa na generowanie ozonu i żywotność płytek.
Zrobiłem więc otwór w górnej części obudowy, wstawiłem wentylator i zasilacz na 12V, zmieniłem układ rączki i teraz dodatkowy wentylator wdmuchuje powietrze wprost na płytki ozonatora. Tobie radzę zrobić coś podobnego.
Tym samym temp płytek spadła o ok 20stopni.

Co do przetwornicy - ja używam absolutnie zwykłej 300W. Kupiona w biedronce.
W zależności od alternatora, i napięcia ładowania potrafi działać na 14g/h ale nie w każdym aucie. Dlatego też mam zamontowany przełącznik 7-14g ;)

7g ciągnie bez najmniejszego problemu.
Awatar użytkownika
glubicki
Posty: 10
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:26
Lokalizacja: PL

Post autor: glubicki »

Tjsz, dziękuję za info. Rozumiem, że ta przetwornica z linku będzie ok?

Jak będziesz miał chwilę to wrzuć fotki swojego po dodaniu tego wentylatora :)
piootr
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 13:40
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: piootr »

glubicki pisze:Cześć,

postanowiłem przerobić ozonator z pewnej PL firmy i dołożyć - tak jak to zrobił tjsz - dodatkowe 2 płytki (7g). Wygląda to tak, jak na poniższych zdjęciach. Co o tym myślicie? Jedna z płytek jest lekko obrócona w stronę wentylatora - nie wiem czy dobrze rozumuję, ale była za blisko płytki z boku (odległość 1 cm) dlatego ją lekko wykrzywiłem żeby zwiększyć tą odległość. Czy miało to sens?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie: kiedyś miałem ozonator malutki (300mg). Podłączyłem ją kilka razy pod przetwornicę i szlak go trafił. Ten również chciałbym podłączać pod przetwornicę i teraz pytanie: czy ma to być przetwornica ips z modyfikowanym sinusem czy z czystym sinusem? Np czy taka będzie dobra:
http://www.eltrox.pl/przetwornica-ips-5 ... 500-w.html
Mam dokładnie tą samą z eltroxa. Daje radę z tym, że przy obciążeniu około 120W musi być włączony silnik w samochodzie. Jest dość czuła na spadek napięcia - strasznie piszczy, a po chwili wyłączy się. Mój ozonator pobierał około 120 - 130W - przetwornica nawet ciepła się nie robiła. Ogólnie polecam.
Awatar użytkownika
glubicki
Posty: 10
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:26
Lokalizacja: PL

Post autor: glubicki »

piootr pisze:Mam dokładnie tą samą z eltroxa. Daje radę z tym, że przy obciążeniu około 120W musi być włączony silnik w samochodzie. Jest dość czuła na spadek napięcia - strasznie piszczy, a po chwili wyłączy się. Mój ozonator pobierał około 120 - 130W - przetwornica nawet ciepła się nie robiła. Ogólnie polecam.
Kupiłem taką w czystym sinusie (nie wiem czy to dobry pomysł, ale tak mi podpowiedział producent ozonatora):
http://www.eltrox.pl/przetwornica-sinus ... -600w.html

podłączyłem do auta i w momencie załączenia się ozonatora przetwornica milczy, a timer ozonatora się restartuje i czeka na ponownie wystartowanie. Wygląda to tak jakby w chwili załączania przetwornic w środku pobierana moc chwilowa skakała powyżej tej granicznej 600W.

Nie mam u siebie przełącznika żeby odłączyć drugi zasilacz ozonatora więc ciężko mi powiedzieć. Sprawdzałem pobór mocy i jest on na poziomie 240-250W. Nie chce mi się wierzyć żeby przetwornica nie była w stanie tego udźwignąć chyba, że problem tkwi właśnie w chwilowym skoku mocy przy uruchamianiu zasilaczy w środku.
ODPOWIEDZ