Taśmy LED - zużycie energii

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
michalmiko
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 mar 2015, 20:06
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: michalmiko »

Tak, wszystko kupione u jednego sprzedawcy, który ma największą sprzedaż tego typu rzeczy na portalu aukcyjnym :) Taśmy są w kolorze biały ciepły.
Zrobiłem teraz pomiary i wszystko wyszło tak jak ma być, ale co mnie zastanawia, to pobór mocy na wejściu do zasilacza cały czas rośnie o 0,1W na jakieś średnio trzy sekundy.

Jedna taśma 1,3A x 12v = 15,6W, AC=20,1W (na wejściu do zasilacza)

Dwie taśmy 2,4A x 12v = 28,8W AC = 34W

Trzy taśmy 3,4A x 12v = 40,8W AC = 47,9W
i teraz najważniejsze. Sprawdziłem jeszcze pobór podłączając trzy taśmy "na krótko" do wyjścia zasilacza (bez multimetra) to pobór na AC wyszedł 57,4W. Czyli multimetr przyczynił się do obniżenia poboru mocy z sieci.

Cztery taśmy 4,3 A x 12v = 51,6W, AC = 60,5W, bez multimetra 76,8W i rosło.

Ciekawi mnie skąd przedtem było ponad 150W (pobór mocy stał w miejscu). Czy temperatura zasilacza miała na to wpływ? Może nastąpiło jakieś drobne zwarcie?
Czarna magia :)
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Albo awaria sprzętu pomiarowego :P
Ale skoro się wyjaśniło to git.
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
michalmiko
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 mar 2015, 20:06
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: michalmiko »

Sam nie wiem. Może też gdzieś się zrobiło zwarcie, bo teraz nie chciały się włączyć (był tylko błysk). Poruszałem taśmą i zadziałały :) Świecą już kilkanaście minut i pobór prądu stoi w miejscu, więc jest dobrze.
P.s. Fajne Forum. Będę tu częściej zaglądał ;)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Odgrzeję kotleta bo potrzebuję pomocy w doborze taśmy RGBW (10m).
Problem polega na tym, że pracować będzie na zewnątrz w profilu alu zamontowanym pod dachem, więc nie będzie narażona na bezpośredni kontakt z wodą, ale ze zmiennymi temperaturami i wilgocią. Z tego co się zorientowałem - żadna z ogólnodostępnej chińszczyzny się nie nadaje, bo przetrwają od miesiąca do pół roku, a ja potrzebuję coś solidnego.
Zasilać będę w środku, więc będą 2 gałęzie po 5m. Jestem już nawet zdecydowany na zabezpieczenie jej lakierem do PCB (omijając samą powierzchnię diody), ale chciałbym być pewien, czy nie wyważam otwartych drzwi. Czy ktoś jest w stanie coś zaproponować?
kalafon
Posty: 105
Rejestracja: wtorek 23 gru 2014, 02:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: kalafon »

GanzConrad pisze:Zasilać będę w środku, więc będą 2 gałęzie po 5m. Jestem już nawet zdecydowany na zabezpieczenie jej lakierem do PCB (omijając samą powierzchnię diody), ale chciałbym być pewien, czy nie wyważam otwartych drzwi.
A jaką techniką zamierzasz to tak polakierować by ominąć powierzchnię diody? Ręcznie? Chyba żartujesz...
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

oczywiście, że ręcznie. 10m taśmy to nie 100...
poszukałem trochę i jeden sprzedawca polecił mi poniższą taśmę:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... i-1-4-1025

w cenie 50pln/mb. Daje 3 letnią gwarancję, handluje nimi od 2 lat i nie było reklamacji (włącznie z zastosowaniem w warunkach o jakie mi chodzi)
ODPOWIEDZ