2.8 Inch TFT LCD Shield Touch Display Module For Arduino UNO

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Dziś przyszedł wyświetlacz OLED z BG, jaki on mały :shock:
Obrazek
No i znów, jakość w rzeczywistości jest kwadrylion razy lepsza niż widać na zdjęciu z fona...
Kolor też przekłamany, widać na zdjęciu niebieski a tak naprawdę to coś jak turkusowy.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ostatnio bawiłem się paroma wyświetlaczami: "nokia 5110", oled 0.96" I2C, TM1638, MAX7219 i 320x240 TFT z dotykiem (w postaci "shield", czyli wpinany bezpośrednio do arduino) z wrocławskiego Gotronika (http://www.gotronik.pl/wyswietlacz-lcd- ... -4014.html).

O ile z większością wyświetaczy nie miałem żadnych problemów (zazwyczaj u8g2 wystarczała, np. do OLED), ale z TFT miałem problem.
Sterownik wg sprzedawcy to ST7781, a biblioteka adafruit TFTLCD nie ma go na liście i uzyskiwałem albo nic (poza podświetleniem) albo "kolorowy szum".

Dość istotną informacją będzie ta, że z arduino o "klasycznym" rozstawie złącz mam tylko mega, a tam poszczególne sygnały podłączone sa do innych portów procesora niż w płytkach z ATmega328. Być może z uno działałoby to bez problemu.

W końcu udało mi się uruchomić wyświetlacz to przy pomocy dwóch bibliotek: SWTFT i Adafruit LCDTFT, ale jedynie na przewodach, gdy szyna danych była połączona z pinami 22-29 na dwurzędowym złączu mega (wiem, jakim portom odpowiada to w mega i w uno, ale włączanie odpowiedniego kodu dla mega nie pomagało).

Wczoraj jeszcze poszperałem i znalazłem fajną bibiotekę, która zadziałała "od pierwszego strzału" z LCD wpiętym do mega: https://github.com/prenticedavid/MCUFRIEND_kbv
Mój LCD identyfikuje się jako 0x1602 (czyli wg kodu biblioteki coś zbliżonego do "9329").

Może się przyda.

Dopisek: wbrew opisowi Gotronik nie dołącza rysika w zestawie, właśnie dostałem odpowiedź na reklamację.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dawno temu, miałem podobny problem z LCD z BG (mój komentarz na piątej stronie).
To chyba bliźniacza konstrukcja.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
wasdeq
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wasdeq »

Witam
mógłbym prosić użytkownika ptja o udostępnienie lub przesłanie biblioteki tego LCD 0x1602. Posiadam ten sam model i już od dłuższego czasu nie udało mi się go uruchomić, przetestowałem dużo bibliotek, różne konfiguracje startowe i dalej nic. Kod potrzebny mi jest aby sprawdzić, czy mój LCD nie jest uszkodzony.

Pozdrawiam
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Podałem link do biblioteki. Załączam przykład, który u mnie zadziałał (touchscreen).

Linijki poniżej wypełniłem danymi, które wyświetlił programik do kalibracji (dostępny jako inny przykład z tej biblioteki).

uint16_t TS_LEFT = 875;
uint16_t TS_RT = 155;
uint16_t TS_TOP = 880;
uint16_t TS_BOT = 172;
Załączniki
touch.zip
touch.ino - przykład z biblioteki
(3.14 KiB) Pobrany 11 razy
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
wasdeq
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wasdeq »

Dzięki, jednak mi bardziej chodziło jakie rejestry na początku się ustawia. LCD raczej nie jest uszkodzone, mogę zapisać do rejestru 0x3A wartość np. 0x05 , i odczytać z rejestru 0x0C, według niektórych dokumentacji ili rejestr 0x3A służy do określenia RGB, a 0x0C do odczytania tej wartości. Pozostaje dalej szukanie odpowiednich rejestrów do konfiguracji, bo dokumentacji nigdzie nie ma.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

To wszystko masz w kodzie biblioteki, ja żadnych rejestrów nie ustawiałem w swoim kodzie.
Próbowałeś uruchomić przykłady z tej biblioteki?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
wasdeq
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wasdeq »

Uruchamiam ten LCD pod STM32 więc sam piszę kod wzorując się na bibliotece, a z tej https://github.com/prenticedavid/MCUFRIEND_kbv ciężko zrozumieć cokolwiek, ponieważ jest tam kilka różnych konfiguracji dla różnych chipów. Niby ta konfiguracja static const uint8_t ILI9329_regValues[] PROGMEM {... } powinna działać
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Może uruchom na arduino i potem "obcinając" po trochu kod dojdziesz do tego, co u Ciebie działa.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
wasdeq
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wasdeq »

Tak bym pewnie zrobił, tylko że nie posiadam arduino. Przynajmniej wiem już że jest to mniej więcej ili9329.
ODPOWIEDZ