Drukowanie 3D - jak zacząć

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Drukowanie 3D - jak zacząć

Post autor: ptja »

Mam pomysł na urządzenie i chciałbym zaprojektować elementy obudowy do wydrukowania na drukarce 3D.

Moje pytania: jaki program wybrać, na co zwrócić uwagę przy zlecaniu (możliwości drukarki, materiał, orientacyjne ceny itp.)
Pewnie będzie na koniec wątek w sklepiku z [ZC] w tytule.

Pomysł mam taki:
- jako zewnętrzna obudowa posłuży szczelne pudełko (np. Z56JpH z Kradexu)
- do wnętrza ma wejść dopasowany "szkielet" zawierający odpowiednie miejsca na:
a) baterię 9V 6F22C (po wyjęciu szkieletu powinno się ją dać wysunąć)
b) płytkę arduino mini (ca 34x18mm)
c) płytkę przetwornika (ca 24x16mm)
d) wyświetlacz LCD ("nokia 5110", ca 45x43mm)

Szkielet chyba powinien być dwuczęściowy, skręcę obie części.

Jak zabrać się do projektowania? Jaki program będzie najprostszy dla początkującego? Na co zwrócić uwagę w projekcie?
Jestem programistą, więc programy, gdzie się "liczy" (pisze skrypty) zamiast rysowania mi pasują.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
scabby
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 sty 2017, 21:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: scabby »

cześć,

Mój pierwszy post na tym forum więc witam serdecznie zacną społeczność światełkowego forum, które to przeglądam czasami,
ale, że do tej pory nie miałem sposobności powiedzieć czegoś mądrego - nawet konta tu nie zakładałem.

ale do rzeczy:
niedawno zbudowałem sobie drukarkę 3D i dopiero po jej skończeniu (sic!) zacząłem się uczyć projektowania 3D.

Używam programu 123D Autodesk , który jest prosty, potężny i darmowy.
pobieranie: http://www.123dapp.com/design


bardzo łatwo operuje się na bryłach - tworzysz jedną bryłę, dodajesz do drugiej, można ją wydrążyć zadając odpowiednią grubość ścian i wskazując te, które chcemy usunąć... Filmików z instrukcjami na youTube też jest mnogo, więc nic tylko polecić ten program.


ponadto natknąłem się na fajny generator pudełek tutaj:
https://www.thingiverse.com/thing:1264391
klikasz sobie "open with customizer" i możesz pozmieniać parametry na jakie chcesz.

generalnie to wiele projektów można ściągnąć na thingiverse, poszukaj tam. Może Ci to zaoszczędzi mozolnego rysowania od początku.

jak zechcesz to mogę wydrukować potrzebne pudełko, napisz na priv.


a jeśli chodzi o program do grafiki 3D gdzie się "pisze" , to podobno OpenSCAD jest bardziej "pisany" ale osobiście go nie trawię.
przynajmniej na razie go nie trawię ;)
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

scabby pisze:niedawno zbudowałem sobie drukarkę 3D i dopiero po jej skończeniu (sic!) zacząłem się uczyć projektowania 3D.
Jakiś gotowiec czy coś DIY ?
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

ptja pisze:Jestem programistą, więc programy, gdzie się "liczy" (pisze skrypty) zamiast rysowania mi pasują.
W takim razie polecam wspomniany wyżej OpenSCAD - lekki, darmowy, bardzo szybko się go nauczysz. Często z niego korzystam, do takich prostych projektów jak znalazł.

Jeśli byś chciał w projektowanie bardziej wejść to warto nauczyć się czegoś w stylu Inventor albo Solidworks, ale to już są drogie kombajny zjadające gigabajty pamięci, zarówno tej na dysku jak i ram, gdzie taki OpenSCAD zajmuje ze 20MB ;) No i trzeba poświęcić więcej czasu na naukę, a openscad, zwłaszcza dla programisty, to jest chwila moment.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Fusion360 - dla hobby darmowy, a jego największą zaletą jest to, że dostępna jest pełna wersja (a nie jakaś okrojona jak np w przypadku design spark mechanical). Aktualizacje wychodzą co parę tygodni (z nowymi funkcjami, poprawkami). Tutoriale - bardzo dużo na youtube. Prężne forum. Dobra dokumentacja. Do tego to kombajn - nie tylko projektowanie ale też symulacje i inne cuda.

Jak OpenSCAD to także https://github.com/SolidCode/SolidPython


Na co zwrócić uwagę - na to jak drukarka drukuje, że działa grawitacja - i to uwzględniać przy projektowaniu. Czyli np nie robić rzeczy, które będą wisiały w powietrzu. Czasami lepiej wtedy zrobić rzecz dwuczęściową klejoną lub skręcaną. Łączenia ścianek czy jakichś wystających elementów (np sześcian czy walec wychodzący z podłoża z otworem pod śrubkę do mocowania PCB) robić tak by w miejscu łączenia był skos (chamfer, fillet) - mechanicznie wytrzymalsze.

Materiały do zlecenia - tu znów w jakich temperaturach będzie używany projekt - jak na słońcu to np PLA odpada. Mi się ostatnio dobrze drukuje z PET (wytrzymałe i temperaturowo i mechanicznie). Starać się robić tak by w projekcie dokładne wymiary co do ułamka mm nie były wymagane (skurcz materiału przy wydruku).

Oczywiście na koniec 3x sprawdzić wymiary i położenie elementów, otworów itd przed wysłaniem zlecenia do druku.
scabby
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 sty 2017, 21:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: scabby »

tOmki pisze:
scabby pisze:niedawno zbudowałem sobie drukarkę 3D i dopiero po jej skończeniu (sic!) zacząłem się uczyć projektowania 3D.
Jakiś gotowiec czy coś DIY ?
DIY!
fajny i dosyć popularny projekt stądSTĄD

wyszło całkiem nieźle.
Jest już też skalibrowana i ddrukuje całkiem przyzwoicie.

Dyszę używam 0.5mm i tak zostanie póki co, bo wydruk poniższego koszyczka na baterie zajął mi 2,5 godziny.
wysokość warstwy 0,2mm.
Obrazek
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

scabby pisze:Dyszę używam 0.5mm i tak zostanie póki co, bo wydruk poniższego koszyczka na baterie zajął mi 2,5 godziny.
wysokość warstwy 0,2mm.
Na czas wydruku największy wpływ ma liczba warstw, spróbuj zmienić sobie wysokość warstwy na 0,25mm. W moim przypadku jakość praktycznie nie zmieniła się, za to czas wydruku zauważalnie się skrócił.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
pawel4090
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 25 lut 2010, 15:26
Lokalizacja: k. Kielc

Post autor: pawel4090 »

Panowie, co myślicie o zakupie drukarki do złożenia "Drukarka 3D Prusa i3", nie podaje linku do alledrogo, kosztuje 990zł. Jestem laikiem w tym temacie, ale trzeba iść naprzód. Syn mi odradza :[ bo co ja będę drukował, ale mnie ten temat ciekawi, zaznaczam, że mam już swoje lata :przestraszony:
Pozdrawiam Paweł
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

pawel4090, zapraszam do tematu BUDOWA DRUKARKI 3D - też mam takie rozterki, zadałem pytania i rozmaiwamy o tym
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

pawel4090 pisze:Syn mi odradza :[ bo co ja będę drukował, ale mnie ten temat ciekawi, zaznaczam, że mam już swoje lata :przestraszony:
To trochę współczuję z powodu syna :wink: Mój 8 letni syn, jak podpatrzył coś o drukarkach 3D, to się mnie pyta ile kosztują, jak powiedziałem, że ok 1000, to policzył i powiedział, że za 2-3 lata sobie tyle nazbiera i sobie kupi... Ja się cieszę, myślę, że za rok z połowę ceny chętnie bym mu dorzucił, tylko czy mu nie przejdzie, i czy będziemy mieli, co drukować :D Myślę, że dla takiego młodego dzieciaka to mógłby być fajny bodziec do nauki jakiegoś oprogramowania technicznego. Syn zdecydowanie ścisłowiec rośnie, to może się wkręci :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
scabby
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 sty 2017, 21:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: scabby »

mój młody (mając 3 lata) jak mu żona zgubiła taki wałeczek do ciastoliny PlayDoh,
powiedział jej:

"mamo, nie martw się że mi to zgubiłaś, tata mi wydrukuje nowy"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
ODPOWIEDZ