Dioda uszkodzona podczas lutowania

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Dioda uszkodzona podczas lutowania

Post autor: dziobak »

Witam,
Po przylutowaniu diody do pada sprawdzałem, czy wszystkie połączenia są w porządku i zauważyłem, że przy podłączeniu diody do omomierza w jedną stronę omomierz wykazuje rezystancję około 2,7MOhm.

Czy oznacza to, że uszkodziłem diodę, czy jest to normalne? Diody jeszcze nie wrzuciłem do latarki, ale podłączona na szybko działa normalnie. Pacjentem jest XM-L2 U3 3D.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Posiadasz miernik z opcją pomiaru diod?
Omomierzem nie zmierzysz diody.
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: dziobak »

Posiadam, ale xm-l2 ma za duże Vf żeby zmierzył.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

A ile pokazuje w drugą stronę ?

Skoro działa to nie ma co się przejmować, XML2 oprócz struktury świecącej ma jeszcze układ chroniący przed ESD. Poza tym struktura spolaryzowana wstecznie też bardzo niewielki prąd przewodzi co miernik odbiera za rezystancję.
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: dziobak »

W drugą stronę overload, za duża dla miernika.

Ciekawe, w zależności od tego jak mocne światło pada na diodę, rezystancja wzrasta nawet do 30MOhm(oświetlona dioda zmniejsza swój opór). Nie wiedziałem, że zwykła dioda może działać jak fotorezystor :grin:
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Dla mnie idealna sprawa do mierzenia diod to zasilacz z regulacją ograniczenia prądu i regulacją napięcia.Ustawiam napięcie np. 4V,prąd załóżmy 50mA i miernik w zasilaczu pokazuje napięcie 2,9V,czyli napięcie diody.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

dziobak pisze:
Ciekawe, w zależności od tego jak mocne światło pada na diodę, rezystancja wzrasta nawet do 30MOhm(oświetlona dioda zmniejsza swój opór). Nie wiedziałem, że zwykła dioda może działać jak fotorezystor :grin:
Raczej że "nie zwykła" dioda jaką jest LED może działać jako fotodioda.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jest na forum kilka projektów, wykorzystujących tą właściwość LEDów.
Z tego co pamiętam, to: wkład do znicza, podświetlanie przycisku... Chodziło tam o wykrywanie zmroku. Był jeszcze projekt df-a, który chciał w ten sposób programować driverki.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ