www.swiatelka.pl  Strona Główna www.swiatelka.pl
...czyli forum miłośników światełek... ;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Google

Ogłoszenie 
...UWAGA...NOWI UŻYTKOWNICY!!! ... brak słowa powitania w waszym pierwszym poście będzie równoznaczny z usunięciem posta i ostrzeżeniem. NA TYM FORUM CENIMY SOBIE KULTURĘ OSOBISTĄ!!! Lektura obowiązkowa: LINK

UWAGA
AKTUALIZACJA regulaminu działu handlowego > KLIK
Szczegóły na samym dole

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyłącznik nadprądowy DIN, prąd stały, gaszenie łuku
Autor Wiadomość
Manekinen 

Wysłany: 19-03-2017, 17:16   Wyłącznik nadprądowy DIN, prąd stały, gaszenie łuku

Hej, czemu ceny wyłączników DC są tak wysokie w porównaniu do zwykłych AC? Przecież jest to niemal to samo. Testowałem dzisiaj wyłączniki AC przy napięciu 250V DC no i obydwa zabezpieczenia działają, problem jest jedynie w gaszeniu łuku po rozłączeniu. Jakiś stary wyłącznik przy 4A wcale nie potrafił zgasić łuku, łuk zostaje na stykach i nawet nie przechodzi do komory, trwałoby to tak aż do samozniszczenia / pożaru. Nowsza konstrukcja (ale bardzo tania) gasi taki łuk poniżej sekundy, choć długiej żywotności pewnie nie ma co się spodziewać. A tym bardziej bezpieczeństwa. Szukałem zdjęć rozebranych wyłączników DC i jakoś nie mogłem znaleźć, chciałbym dowiedzieć się jakie są różnice w komorach gaszeniowych takich wyłączników, bo podejrzewam że jakaś blacha jest trochę inaczej wygięta i za ten fakt kasują 200zł zamiast 10. Chyba że jest tam coś dodatkowo?

Tomeqp 

Wysłany: 19-03-2017, 17:38   

Wyłączanie prądu AC i DC to zupełnie inna historia. To nie jest "niemal to samo". Podstawowa różnica i zarazem trudność polega na tym, że prąd przemienny przechodzi naturalnie przez zero i wówczas łuk najkorzystniej jest zgasić (brak przepięć w przeciwieństwie do nagłego "urwania prądu"), natomiast prąd stały przez zero naturalnie nie przechodzi i dlatego trudniej taki łuk zgasić, a dodatkowo powstaje ryzyko przepięć. Mam wrażenie, że mam gdzieś ciekawe materiały na ten temat. Wieczorem mogę poszukać i Ci podesłać. Niestety mówię to na podstawie wiedzy i doświadczeń z dużo większymi wyłącznikami i z zabezpieczeniami nadprądowymi DC na szynę DIN doświadczenia nie miałem. Zjawiska są jednak z pewnością podobne, więc może coś Ci to pomoże.

PS: Nie twierdzę jednak, że różnice w budowie w pełni uzasadniają różnicę w cenie. Na pewno wynika ona również z mniejszej popularności takich zabezpieczeń. Tak samo jak cena "esek" innych niż B10 czy B16 jest wyższa.

Bocian 
Site Admin

Wysłany: 19-03-2017, 19:36   

Włączniki nadprądowe DC można kupić w normalnych pieniądzach. Mam kilka sztuk 40A od poniższego sprzedawcy i są OK, mimo tego że używki.
http://allegro.pl/listing...ga-odz-1-2-0222
Nie używaj do DC przełączników AC bo może skończyć się to pożarem, a z pewnością nie pożyje długo.

Manekinen 

Wysłany: 20-03-2017, 00:47   

To nie musi być na szynę DIN, to w sumie taki przykład. Nie mam zamiaru montować tego w żadnej rozdzielni także spokojnie :)

Zrobiłem takie ustrojstwo:

W uproszczeniu jest to walizka z pakietem li-ion 60S do zasilania elektronarzędzi. Wszystko działa, oprócz zabezpieczenia które "działa". Jako że jest to eksperyment to poszedłem na kilka kompromisów i uproszczeń, ale to zabezpieczenie wcale mi się nie podoba. Nie chcę też wkładać w to pieniędzy bo nie wiadomo jak się sprawdzi, stąd interesuje mnie jak jest zrobione gaszenie tak dużego łuku w wyłączniku DC. Jeśli jest to prosty mechanizm, to być może dałoby się go zaadaptować do istniejącego wyłącznika AC. Przerwa między stykami w wyłączniku który nie gasił łuku to 6.5mm i jest to zdecydowanie za mało. Tego który gasił nie rozbierałem. Problem ze zgaszeniem łuku występował na obciążeniu rezystancyjnym a mianowicie na 800W tosterze. Z silnikami szczotkowymi (docelowe przeznaczenie) nie sprawdzałem, ale skoro wyłączniki w wiertarkach z wyłączaniem radzą sobie świetnie to problemu chyba nie ma.

Tomeqp 

Wysłany: 20-03-2017, 09:09   

Manekinen napisał/a:
Z silnikami szczotkowymi (docelowe przeznaczenie) nie sprawdzałem, ale skoro wyłączniki w wiertarkach z wyłączaniem radzą sobie świetnie to problemu chyba nie ma.

Z silnikami może być tylko gorzej za sprawą indukcyjności uzwojeń. Problemu z gaszeniem łuku w wiertarkach rzeczywiście nie ma, bo są w nich zazwyczaj łączniki półprzewodnikowe. :razz: No i zależnie od konstrukcji wiertarki silnik często pracuje zasilany napięciem przemiennym.

Szukałem wczoraj materiałów, które powinienem mieć, ale znalazłem jedynie o łuku prądu stałego. Może dziś znajdę coś bardziej na temat jego wyłączania. Gdzieś to miałem... :roll:

Manekinen 

Wysłany: 20-03-2017, 17:18   

Bocian, ja widzę u niego wyłączniki do 80V. To już np. zwykły wyłącznik DIN AC za 12zł może być użyty do 60V DC (znalazłem takie na allegro błędnie opisane jako "AC/DC", np.5SL6110-6). Na ile skuteczne będą wyłączniki 80V przy 230V? Chyba nie bardzo. Taki normalny wyłącznik 440V DC najtańszy jaki udało mi się znaleźć kosztuje 60-70zł. Chciałbym do takiego zajrzeć :)

Rozebrałem drugi wyłącznik który potrafił gasić łuk. Okazało się że tylko pozornie, bo po 2-3 próbach styki i obudowa są już opalone. Przerwa jeszcze mniejsza, 4.75mm. W dodatku jakiś skomplikowany mechanizm z którego wypadły dwie sprężynki i nie mam pojęcia skąd :D

Kombinuję jak to obejść jak najmniejszym kosztem. Może dać zwykły bezpiecznik topikowy z piaskiem kwarcowym na 10A i tyle. A "eska" będzie służyła do wyłączania, ale oczywiście bez obciążenia. A może układ RC równolegle do styków? Tylko czy to zadziała z DC?

Bocian 
Site Admin

Wysłany: 20-03-2017, 17:32   

Manekinen, sorki, ale nie doczytałem na początku tematu z jakimi napięciami DC działasz :mrgreen: Faktyczne u tego sprzedawcy do max 80V (akurat ja poza ten zakres nie wychodzę), więc odpadają.

PS. Może jakieś przekaźniki połprzewodnikowe, ale to raczej też tanio nie będzie....

Tomeqp 

Wysłany: 20-03-2017, 18:41   

Jeśli nie zamierzasz ręcznie wyłączać obwodu pod obciążeniem, a jednocześnie ma być tanio i dobrze to rzeczywiście zabezpieczenie wkładkami topikowymi jest dobrym wyjściem. Wkładki topikowe nie mają konkurencji pod względem zdolności wyłączania mając na uwadze ich cenę. Wtedy będzie przynajmniej bezpiecznie i zgodnie ze sztuką. Myślę, że do walizki 18650 należy zastosować sprawdzone rozwiązanie tak, aby nie martwić się czy nieodpowiednie zabezpieczenie zadziała prawidłowo czy wywoła pożar.

Stosowanie "esek" do ręcznego wyłączania napięcia wydaje mi się mało trafionym pomysłem. Wyłącznik nadprądowy ma w sobie dwa wyzwalacze, zwarciowy i przeciążeniowy, których nie dezaktywujesz w żaden sposób. Nie będziesz mieć pełnej selektywności, w szczególnym przypadku zadziała "eska", a topik pozostanie nienaruszony i co dalej? Będziesz mieć palący się łuk wewnątrz wyłącznika, którego topik wcale nie musi wyłączyć. Zrobisz jak uważasz, ale zdecydowanie odradzam łączenie wyłącznika z wkładką topikową w tym zastosowaniu. Do wyłączania napięcia zastosuj coś co nie ma wyzwalaczy. Może to być jeden aparat - rozłącznik bezpiecznikowy.

Odpowiedz do tematu