Długie terminy płatości za usłui

....nie pasujące gdzie indziej...
rymek
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Krk

Długie terminy płatości za usłui

Post autor: rymek »

Pytanie raczej do osób prowadzących dg. Też zdarza się wam, że klienci proszą was o długie terminy płatności - typu 30 dni albo jeszcze dłuższe? Jak zwykle reagujecie? Idziecie na taki układ? Czy odpuszczacie?
medyk81
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: medyk81 »

Ja pracuję w korporacji (produkcja agd) w dziale technicznym - oferty na inwestycje w park maszynowy muszą mieć termin płatności 90 dni. Inaczej oferta jest odrzucona. Nie jest to kwestia dogadania się czy radzenia sobie w takiej sytuacji tylko warunek którego nie da się zmienić.
zabol
Posty: 85
Rejestracja: środa 25 cze 2008, 18:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: zabol »

Wszystko zależy....mam klienta korporacyjnego który płaci po 90 dniach choć jest to niezgodne z prawem...ale jakbym nie poszedł na kompromis do bym nie miał klienta....takie życie...
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1001_u.htm

Ale jak już napisałem wszystko zależy....nie zmusisz klienta, żeby korzystał z Twoich usług...sam musisz podjąć decyzję czy warto ryzykować i potencjalnie zarobić albo się potem prosić o kasę....
Generalnie jak świadczysz usługi to wymagaj zlecenia wykonania bo sama wystawiona faktura nie jest podstawą do nakazu zapłaty...
Ostatnio zmieniony niedziela 26 mar 2017, 14:13 przez zabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

rymek, zależy od ceny produktu/usługi które oferujesz...

Ale jeżeli oscylujesz w branży gdzie FV do 5kPLN to max 14dni.
Jeżeli duży kontrahent to można dać 30dni, ale to dla TOP 5-10 klientów.
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: dewudodo »

Ja pracuję w ogrodnictwie. Tu konkurencja jest taka że faktury rzędu 500-1000zł są dawane na 90 dni i jest to normą w niektórych firmach.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

dewudodo, to jest masakra jakaś, może od razu dać 6msc ?
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: dewudodo »

Niestety taka konkurencja. I klient Ci przychodzi i mówi daj dłuższy bo tamci dają 90dni. Nie jest to regułą, ale akurat ogrodnictwo to specyficzna branża bardzo zależna od pogody. W marketach typu Obi i Castorama standardem jest astronomiczny czas płatności. Nie mówię juz już o firmach które potrafią i te 90 dni przeciągnąć z poślizgiem w płatności.
nass
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 08 wrz 2016, 13:33
Lokalizacja: Wawa

Post autor: nass »

Jak się odmówi, to pewnie poszukają kogoś innego. Ale jeżeli inni godzą sie na takie warunki, to jak tu z takimi konkurować. Powinna być jakaś solidarność pod tym względem. A słyszeliście o tych podwykonawcach co budowali autostrady i popadali, bo działali na podobnej zasadzie. A VAT i dochodowy trzeba zapłacić przecież.
Ewentualnie jakiś wykup faktur, a ewentualne koszta dolicz do rachunku.
Usunięto link
[ElSor]
Ostatnio zmieniony czwartek 03 sie 2017, 12:00 przez nass, łącznie zmieniany 2 razy.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Może konkurować jakością? Albo innych odbiorców poszukać? Albo doliczyć parę procent do ceny.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
rymek
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Krk

Post autor: rymek »

No wlaśnie sam mam taki problem. Z jednej strony szkoda byłoby stracić klienta. Z drugiej strony jest pewne ryzyko, że przy ak długim terminie płatności nie będzie chciał płacić. Albo jeszcze będzie bardziej przedłużał ( juz raz miałem taką sytuację :[ )

A nie chciałbym się bawić w windykację. Bo jednak nie jest to zbyt przyjemne. I dla osoby windykującej jak i windykowanej.
http://www.forum-kredytowe.pl
Ostatnio zmieniony niedziela 02 kwie 2017, 09:54 przez rymek, łącznie zmieniany 3 razy.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Jeśli miał już wpadkę, to poproś o przedpłatę.
Ja swoim dostawcom płacę w terminie i tego samego wymaga od swoich klientów. To żadna grzeczność z ich strony, przecież opóźnienia w dostawie też by ich nie cieszyły.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Jest jeszcze opcja skorzystania z faktoringu.
ODPOWIEDZ