NCR18650b - małe wgniecenie - czy niebezpieczne

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Arturr300
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2018, 23:45
Lokalizacja: Dolny Śląsk

NCR18650b - małe wgniecenie - czy niebezpieczne

Post autor: Arturr300 »

Witam Was serdecznie, to mój pierwszy post. Coś o moich latarkach: posiadam Convoya S2+ cool white (na razie w ogóle niezmodowany, jednak mam zamiar korzystając z wiedzy z tego forum trochę go ulepszyć) oraz Skilhunta H03 neutral white. Przechodząc do sedna sprawy:

Pewnego razu przypadkowo docisnąłem ogniwo NCR18650b do rogu obudowy ładowarki i zauważyłem takie małe wgniecenie, głębokie na około 0,5-1mm, a jego średnica wynosi około 4mm.
Ogniwo się nie grzeje, wszystko pod względem działania jest idealne.

Czy jest to niebezpieczne? Szkoda byłoby mi wyrzucać to ogniwo, tymbardziej że jest to na razie moje jedyne i kupione niedawno. Nigdy mi nie upadło, nie było przeładowane, wyczerpane, itd.
Link do zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, zaznaczyłem wgniecenie kółkiem (sporo większym niż samo wgniecenie, by można było porównać z otoczeniem obok wgniecenia): https://www.dropbox.com/s/pltlifu0vp8u3 ... o.jpg?dl=0

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

Cześć :) Ogniwo bezpieczne, i nic mu nie jest. Niejeden mój akumulatorek o wieeele gorzej wygląda. Normalnie używaj, i ciesz się światłem :)
Arturr300
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2018, 23:45
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Arturr300 »

Dziękuję za uspokojenie mnie :)
Ale jako że lubię biegać z czołówką, to zapytam od razu:
Czy takie wstrząsy (po świetle widzę, że latarka cały czas się chwieje) stanowią ryzyko dla ogniwa? Tymbardziej z takim, co prawda niewielkim ale jednak, wgnieceniem?

Bo o ile przy normalnym użytkowaniu to tego że to ogniwo jest bezpieczne, jestem już prawie pewien, to co do takich warunków ze wstrząsami mam pewne wątpliwości. Z tego co widziałem, to ogniwo 18650 składa się z 2 warstw folii nawiniętych naprzemian - chodzi mi o to, czy na przykład pod wpływem wstrząsów nie będą się przesuwać i się po prostu nie przetrą o tą wypustką z wgniecenia, co spowoduje uszkodzenie izolacji i w efekcie pożar.

Pewnie przesadzam, ale byłbym wdzięczny gdyby ktoś to obiektywnie ocenił :)
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

W czołówce nie ma szans by zrobić boczne wgniecenie, czy pogłębić to istniejące. Prędzej jest szansa na wgniecenie na minusie , ale i takie małe wgniecenia nie stanowią problemu.
Arturr300
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2018, 23:45
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Arturr300 »

Żadnych wgnieceń na zewnętrznej stronie minusa nie mam. Tylko jak wygląda sprawa w przypadku ogniw protected - jest możliwość powstania wgniecenia na ogniwie pod zabezpieczeniem, które nie będzie widoczne na blaszce zabezpieczenia z zewnątrz?
ODPOWIEDZ