ładowarki do akumulatorów li-ion, dedykowane układy scalone

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

ładowarki do akumulatorów li-ion, dedykowane układy scalone

Post autor: Calineczka »

No dobra, to zaczynajmy.
Postaram sie do tego posta wrzucuc jakies rozwiazania, jesli okaze sie to zadowalajace-moze warto podpiac, przykleic?Temat chyba wiecznie aktualny...tym bardziej, ze jak widze chinskie ladowarki w srodku to troche boje sie ich uzywac.Idea zewnetrznego zasilacza do tel.komorkowego, markowego(np. od Nokii) + taki nasz ukladzik jest, moim zdaniem, bezpieczniejsza.
Dzisiaj mam tylko chwilke czasu na wstawienie prostej konstrukcji opartej na bardzo popularnym stabilizatorze LM317 (tanim!!!).Elementy na schemacie sa tak dobrane by ladowac laczone szeregowo dwa ogniwa, ale regulujac napiecie z 8.4V do 4.2V uzyskujemy ladowarke dla jednego ogniwa.
Oto schemacik:

Obrazek


i jego charakterystyka:

Obrazek

bedzie zainteresowanie to sluze wszelkim wsparciem.
oryginal jest tu:
http://shdesigns.org/lionchg.html
jest tez tam wersja z regulacja pradu i ilosci ogniw 1-3.
Nastepne rozwiazania pozniej... ;D
Mel, co Ty na to?

p.s. ten ukladzik mozna oczywiscie zasilac z jakiejs ladowarki do telefonu gsm, wazne zeby dla jednego ogniwa li-ion napiecie wychodzace z ladowarki bylo wieksze niz okolo 6V, musialbym to jeszcze pomierzyc(dochodzi spadek napiecia na LM317). Gdyby spadek napiecia po podlaczeniu ladowarki byl za duzy, mozna zmniejszyc prad ladowania zwiekszajac wartosc R1, np. dwukrotnie, zmnieszy to dwa razy prad ladowania
Ostatnio zmieniony wtorek 27 kwie 2010, 18:53 przez Calineczka, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

LTC1734:

Obrazek

http://www.linear.com/pc/productDetail. ... 1037,P2011

-wygodna w uzyciu obudowa (mysle o przecietnym zjadaczu latarek ;-) )
-koniecznosc zastosowania zewnetrznego tranzystora jako elementu kluczujacego
-mozliwosc programowania rezystorem pradu ladowania 200mA-700mA
-zasilanie 5V-8V czyli z portu USB ;D jak najbardziej
to be continued ;D[/url]
Ostatnio zmieniony środa 14 lis 2007, 13:01 przez Calineczka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

kolejny to LTC4054-4.2

http://www.linear.com/pc/productDetail. ... 1078,P2295


Obrazek


-super prosta konstrukcja!!!
-przyjazna obudowa ;D
-mozliwosc zasilania z portu USB (max 6.5V)
-trickle charge czyli probuje reanimowac padnęte akkusy!!!
-max prad ladowania 800mA przy dobrym chlodzeniu, programowany rezystorem



...


zwroccie uwage ze te ukladziki maja mozliwosc zasilania z portu USB-wygodne!!
Nie wiem jak jest z samplami w tej chwili w Linear Technology bo dawno nie zamawialem, jak ktos sie skusi i cos z tych ukladow sobie zamowi to niech skrobnie info pliz....
na dzisiaj musz ekonczyc...pa ;D, milego wieczorka Panowie
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...na wybieg wchodzi:
MAX1551, MAX1555 z MAXIM-a

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4002


Obrazek
-przyjazna obudowa
-zasilany z adaptera AC(ladowarka gsm!) lub USb, uklad ma dwa wejscia i wykrywa do ktorego podlaczone jest zasilanie
-prad ladowania 280mA dla AC, 90mA dla USB
-wyjscie statusu ladowania(max1555) lub statusu podlaczenia ladowarki(max1551)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 lis 2007, 08:25 przez Calineczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...kolejny model ;D
MAX1811 :
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/2536

Obrazek

-przyjazna obudowa (tylko 8 nóżek, nie jest źle ;D )
-ładowanie 4.1V lub 4.2V, do wyboru 100mA lub 500mA
-mozliwość zasilania z USB
-wyjscie satusu ladowania
-The MAX1811 has preconditioning that soft-starts a
near-dead battery cell before charging. -czyli próbuje ożywiać wyssane akkusy ;D
(Battery voltages less than 2.5V activate
a 43mA preconditioning mode)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 lis 2007, 08:27 przez Calineczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

chwilowo skoczymy do Microchipa bo mi wypadl po drodze:
MCP73831, MCP73832

http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... e=en024903

Obrazek
zacytuję:
- Four Voltage Regulation Options:- 4.20V, 4.35V, 4.40V, 4.50V
-Programmable Charge Current: 15 mA to 500 mA
Charge Status Output
- Tri-State Output - MCP73831
- Open-Drain Output - MCP73832

obudowa widać ze przyjazna, no nie? ;D
Ide szukac tego z dyskoteką...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 lis 2007, 08:27 przez Calineczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

MCP73833, MCP73834 czyli dyskoteka z dedykacja dla Bociana ;D i same zalety, więc:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 22005a.pdf

Obrazek


ino obudowa z racji cudów popelnianych przez ten krzemik ciutke wieksza:

Obrazek

Podoba sie?
Chyba czas zamowic jakies sample ;D



wypunktujmy to cudo!:
High Accuracy Preset Voltage Regulation:
- 4.2V, 4.35V, 4.4V, or 4.5V, + 0.75%
• Programmable Charge Current: 1A Maximum
• Preconditioning of Deeply Depleted Cells (wskrzeszanie denatów Duży uśmiech )
- Selectable Current Ratio
- Selectable Voltage Threshold
• Automatic End-of-Charge Control
- Selectable Current Threshold
- Selectable Safety Time Period
• Automatic Recharge
- Selectable Voltage Threshold
• Two Charge Status Outputs
• Cell Temperature Monitor
• Low-Dropout Linear Regulator Mode
• Automatic Power-Down when Input Power
Removed
• Under Voltage Lockout

p.s. jesli kogos angielskie teksty obrażą-niech pisze, przetlumacze, spieszy mi sie wiec sobie darowalem...ale to chyba akurat latwo zrozumiec?










...to co, na tym chyba zakonczymy?Jest tego wiecej ale jak pisalem, sa bardziej klopotliwe w wykonaniu a tu sami widzicie-pare elementow i wszystko dziala(o ile poprawnie zmontowane!).
Mel, wystarczy chyba czy masz jeszcze jakies zyczenia? Nie obraze sie, wiec smialo ;D

Dawno sampli nie zamawialem, ostatni raz chyba z 4-5m-cy temu z Microchipa, przyslali bez problemu, czekalem moze 2tyg.Wysylka darmo...wiec do dzieła Panowie ;D
Jak by co pytajcie, o ile bede potrafil-odpowiem ;-)
c++

Post autor: c++ »

Nie moge zamówić sampli z Microchipa. Piszą żeby jeszcze raz się zarejestrować na biznesowy adres... i zamowic jeszcze raz...
Jak Ty to ominales? :twisted: :wink:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

hmm, a nie pamietam, moze za moich czasow jak sie rejestrowalem to nie trzeba bylo?A moze na firme bralem...kolegi...a moze ta w ktorej pracuje...to dawno bylo a ja stary, pamięc nie ta... :mrgreen:
Awatar użytkownika
SeAcabo
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2010, 17:52
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: SeAcabo »

Witam,

Jeśli pozwolicie chciałbym zadać trapiące mnie pytania, gdyż chciałbym zacząć od zasilania a więc ładowarki do ogniw 18650.

zainteresował mnie układ autorstwa Scotta Heniona: By Scott

oraz znaleziony na internecie: 2xLM

jeśli moglibyście odpowiedzieć na moje pytania byłbym wdzięczny :] , a oto one:

1. Czy ten układ na 2xLM rzeczywiście spełnia rolę ładowarki CC/CV - jeśli tak to w jaki sposób po osiągnięciu 4.2 [V] na ogniwie zaczyna ograniczać prąd ładowania? I jak ewentualnie można by dodać sygnalizację diodą pełnego naładowania?

2. Wracając do układu 'By Scott' to czy moglibyście mi nakreślić na jakiej zasadzie działa tam sygnalizacja diodą [w sensie prześledzić schemat - elementy DS1, R5, Q2, R6, D1, R7]

Chcę ładować pakiet 18650 4p więc tu potrzebował bym większy prąd na wyjściu [LM350 rozumiem byłby tu w sam raz zamiast LM317 ?] - jakby się dało zasilając wybrany układ najlepiej z wtyczki molexowej zasilacza ATX.

3. Chyba że znacie jakiś lepszy układ do moich potrzeb - z wyszukanych te wydały mi się najodpowiedniejsze?

Z góry serdeczne dzięki za pomoc
Paweł

P.s. Wyrok brzmi winny - oby bez ucięcia głowy - dz Calineczka
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ad 1. Pracują tu dwa układy LM, przy czym jeden (prawy) ogranicza prąd ładowania, aby nie przekroczył określonej wartości (tu 0,7A), kiedy napięcie na akumulatorze dojdzie do wartości zbliżonej do 4,2V zaczyna działać układ lewy będący stabilizatorem napięcie 4,2V. Wtedy prąd zaczyna samoistnie maleć ze względu na to, że zmniejsza się różnica napięć pomiędzy źródłem (czyli stabilizatorem 4,2V) a akumulatorem, na którym w wyniku ładowania wzrosło napięcie.

Resztę jak znajdę chwilę ;)
Pozdrawiam

PS: Było na forum kilka schematów w temacie ładowarek, poszukaj
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Jestem

Ad. 2 Prąd ładowania od minusa baterii do minusa zasilania płynie przez R1, R6 i D1.
W związku z tym, że na układzie tym podczas przepływu prądu występuje spadek napięcia to jest on podawany na złącze EB tranzystora Q2.
W związku z tym, że napięcie przewodzenia tranzystora Q2 to około 0,6V, a spadek na diodzie prostowniczej jest podobny, to jeśli w obwodzie płynie prąd większy niż:
I= 0,6V/ (R6+R1)
, to nadmiar tego prądu płynie przez diodę D1 zabezpieczając tranzystor Q2 przed nadmiernym wzrostem napięcia na bazie, które mogło by spowodować przepływ zbyt dużego prądu przez bazę Q2. Napięcie podawane na bazę przez rezystor zabezpieczający R7, będzie wtedy wynosiło
Ub=0,6V + I * R1.
W takich warunkach tranzystor Q2 przewodzi i dioda świeci.
Jeśli jednak prąd spadnie poniżej wartości:
I= 0,6V/ (R6+R1)
To tranzystor przestanie przewodzić i dioda zgaśnie sygnalizując koniec ładowania, w tym wypadku będzie to około 12 - 15mA
Tak to w przybliżeniu wygląda. :)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

SeAcabo, witaj ;-)
Widzę, że Pyra mnie wyręczył(a, hehe). Dzięki!
P.s. Wyrok brzmi winny - oby bez ucięcia głowy - dz Calineczka
czego winny? Mam nadzieję, że zrozumiałeś moje sugestie via PW ;-).
Cieszę się, że zapytałeś i że dostałeś odpowiedzi...

Gdybyś zdecydował się jakiś układ budować to pytaj, warto np. pamiętać że w stabilizatorach liniowych nadwyżka mocy idzie w ciepło...(czytaj-dobrze chłodzić LM-y)
kat_ek
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 11:58
Lokalizacja: Głowno

Post autor: kat_ek »

Witam wszystkich forumowiczów światełek. Od jakiegoś czasu przeglądam forum, teraz chciałbym zapytać Was o radę.

Sprawa dotyczy ładowarek oraz sposobu ładowania akumulatorów litowo-polimerowych. Ogólna zasada jest mi znana jednak mam pewne niejasności.

Zakupiłem akumulator li-po złożony z dwóch celek (czyli 7.2V) posiadający wyjście do balansera. Do czego służy sam balanser wiem, jednak czy jest konieczne ładowania pakietu z jego wykorzystaniem za każdym razem?
Widziałem rozwiązania ładowarek lądujących pakiet przez złącze balansera, przez główne przewody i jedynie z wykorzystaniem złącza balansera lub przez same przewody główne bez wykorzystywania balansera.

Drugie pytanie dotyczy budowy samej ładowarki. Chciałbym wykorzystać jakiś dedykowany układ firmy Microchip. Część z nich obsługuje 1 celkę, część dwie.
Czy za pomocą dwóch układów ładujących każdy 1 celkę można zbudować ładowarkę dla mojego akumulatora? Jeśli tak, to rozumiem, że w tej sytuacji odpada konieczność stosowania balansera (każde ogniwo ładowane jest oddzielnie). I jak połączyć ze sobą takie dwa układy? Według mnie należy przenieść napięcia zasilania układu "ładującego celkę bliżej plusa" w pakiecie o wartość do jakiej ładują się obie celki (czyli 4,2V) - coś w rodzaju połączenia szeregowego. Ale oczywiście mogę się mylić.

A w przypadku stosowania układu ładującego dwie celki sprawa jest prostsza jednak czy jest potrzeba stosowania balansera w takim układzie?

Rozpatrywane przeze mnie układy to:
2 cele - MCP73862, MCP73213
1 cela - MCP73833/4

Oczywiście nie upieram się nad tą firmą, jeśli ktoś zna lepsze układy może polecić. Prądy ładowanie nie muszą być super duże ze względu na pojemność pakietu 1100mAh.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

kat_ek pisze: Do czego służy sam balanser wiem, jednak czy jest konieczne ładowania pakietu z jego wykorzystaniem za każdym razem?
Stosowanie balansera nie jest konieczne, ale bardzo zalecane. Cele LiPo jak i LiIon, wymagają dość precyzyjnie określonego napięcia max, które może się w pakiecie zmieniać w wyniku nierównomiernej jakości i zużycia cel, jedna szybciej osiągnie stopień pełnego naładowania, a mimo to będzie dalej ładowana do momentu osiągnięcia końcowego napięcia pakietu, co po wielu takich procesach doprowadza do przeładowania jednej celi i niedoładowywania drugiej. Do tego zjawiska dochodzi również w wyniku, róznego poziomu samo-rozładowania nieużywanych pakietów.
kat_ek pisze:Drugie pytanie dotyczy budowy samej ładowarki. Chciałbym wykorzystać jakiś dedykowany układ firmy Microchip. Część z nich obsługuje 1 celkę, część dwie.
Czy za pomocą dwóch układów ładujących każdy 1 celkę można zbudować ładowarkę dla mojego akumulatora?
Jest możliwe, niestety układy muszą mieć oddzielne źródła zasilania, może to być też układa dający symetryczne napięcie około 6V, czyli
-6V to masa czyli minus pierwszego układu
0V to połączenie + pierwszego i minus drugiego
+6V to plus drugiego układu

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ