Latarka z CREE XM-L T6 - mod? + witam

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Latarka z CREE XM-L T6 - mod? + witam

Post autor: Wuja »

Witam!

Od dłuższego czasu interesuje się tematem oświetlenia LED, czytałem na ten temat w internecie aż trafiłem na te forum, także chciałbym się z Wami przywitać!

Przejdźmy do sedna tematu. W dniu wczorajszym przyszła do mnie długo oczekiwana paczka z latarką EastwardYJ z CREE XM-L T6 na pokładzie. link do DX Po uruchomieniu tejże latareczki mam mieszane uczucia - jest jasna, to niezaprzeczalny fakt, ale myślę, że można by było wycisnąć z niej więcej, ponieważ przy napięciu na ogniwie 4V, prąd pobierany z niego wynosi ok. 1.4A, a z tego co wiem w xm-l można "wpompować" znacznie więcej energii - tutaj nasuwa się moje pytanie skierowane do ludzi z większym doświadczeniem w tej dziedzinie: Jaki driver zastosować, aby zasilić diodę maksymalnym wg. noty katalogowej prądem 3A przy zasilaniu z jednego ogniwa 18650? Drugie pytanie: gdzie mógłbym nabyć interesujący mnie driver w satysfakcjonującej cenie?

Pozdrawiam,
Wuja
Awatar użytkownika
kazik_23
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: kazik_23 »

a zastananowiles się jak to wychłodzisz przy 3A? Choć 1,4A to tak średni wynik-ja bym zastosował sterownik na 8xAMC i odlutował może ze 2-3szt w zależności od uzyskanej temperatury
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wuja »

3A to tryb maksymalny, nikt nie mówi o ciągłym świeceniu w tym trybie ;) Jednakże jestem zawiedziony i chciałbym uzyskać parametry jak w opisie "Digital Regulated 2800mA Current Output"

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Wuja pisze:3A to tryb maksymalny, nikt nie mówi o ciągłym świeceniu w tym trybie ;)
Ha ha ha, naiwniak ;) też tak kiedyś myślałem, ale tylko przez chwilę
Wuja pisze:Jednakże jestem zawiedziony i chciałbym uzyskać parametry jak w opisie "Digital Regulated 2800mA Current Output"
Jeśli chodzi o AMCki to ten "digital" to taki marketing dla lubiących górnolotne określenia :mrgreen: A prawda jest taka, że jest to sterownik liniowy i tylko regulacja światła jest zrealizowana "cyfrowo" przez PWM. Jeśli zaś chodzi o te 2,8A to różnie z tym bywa, ze względu na rozrzut parametrów użytych elementów i często prąd jest na poziomie około 2,7A.
Pozostaje jeszcze kwestia pozostałych elementów obwodu elektrycznego, takie prądy są juz sporym obciążeniem dla wyłącznika, oraz przede wszystkim sprężynek kontaktowych, tak więc do "pełni szczęści" trzeba trochę więcej popracować....

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Dokładnie. U mnie tryb hi jest używany przez 90 % czasu ;), miło odpalić miotacz fotonów i oglądać te zdziwione miny przechodniów ;). A żeby się nie oślepiać to człowiek po prostu kieruje wiązkę dalej :P. Ostatnio jak wysiadł prąd w okolicy wyszedłem na spacer z moją c2 obecnie na xm-l i sterownikiem 2.8A i tak rozświetlałem okolicę że się zatrzymał radiowóz i zaświecił we mnie tym ich szperaczem obrotowym na jakimś halogenie, niestety trochę bidnie to wyglądało w porównaniu z moją malutką latarką :).
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wuja »

O resztę będę się martwił później, aktualnie problemem jest driver... "ze względu na rozrzut parametrów użytych elementów i często prąd jest na poziomie około 2,7A.", a ja mam 1.4A co mnie nie cieszy. Znajdę driver to nad resztą popracuję bo tego się nie boję. Mógłbym się oczywiście porwać na zaprojektowanie drivera, tylko po co na nowo Amerykę odkrywać, pozatym byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie przy ilości sztuk = 1. Także oczekuję informacji n/t driverów, a z problemami które dalej napotkam jakoś będę sobie radził (rezystancja zestykowa, straty mocy, odprowadzanie ciepła itp.)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Wuja pisze:Znajdę driver to nad resztą popracuję bo tego się nie boję.
Zapukaj do grega.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
herpitek
Posty: 64
Rejestracja: sobota 14 sie 2010, 19:56
Lokalizacja: Września

Post autor: herpitek »

Jeśli jeszcze szukasz drivera to proszę:
driver 2.8A
Pozdrawiam
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wuja »

Witam po dłuższym czasie!
Driverek już zamówiłem. Mam coś do powiedzenia odnośnie latarki z tematu. W pierwszym poście napisałem, iż pobiera ona w trybie hi 1,4A z ogniwa, aczkolwiek dziś podczas pomiarów i różnych testów zauważyłem wyłączanie się latarki w trybie HI na świeżo naładowanym akumulatorze. Zmierzyłem prąd pobierany z ogniwa w tym momencie i wyszło 2.8A. W związku z tym zacząłem szukać. Szukałem i znalazłem - winnym okazał się w moim wypadku układ zabezpieczenia na ogniwie "noname" które kupiłem w Polsce. Po wybebeszeniu zabezpieczenia latarka świeci dużo jaśniej - w trybie HI pobiera z ogniwa 3.2A, natomiast w trybie LO 1.8A. Jest światło! ;) Nie wiem, czy jest to cecha wszystkich zabezpieczeń na ogniwach 18650, ale w moim przypadku powodowało ono znaczny spadek napięcia, a także odłączało ogniwo w przypadku przepływu prądu ponad 2A. Podsumowując wygląda na to iż mod nie jest w 100% potrzebny, no może przydałby się tryb low - coby oczu nie wypalić jak się chce coś w środku nocy przyświecić ;)
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Witam
Jeśli to możliwe zrób jakieś fotki jak to to świeci ...
Czy latarka się grzeje jak szybko ?

Tu można sobie pocztać

http://www.dealextreme.com/forums/forums.dx/forum.50513

i tu

http://laserpointerforums.com/f66/img-heavy-dx-eastward-yj-j06-cree-xm-l-t6-led-flashlight-review-61509.html
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wuja »

8 kwietnia zamówiłem driver z kaidomain podany w temacie. Do tej pory paczki nie ma, tymczasem z dx zamówiona tego samego dnia już dawno rozpakowana... Obawiam się że straciłem te parę zł za driver, gdyż nawet w moim profilu na kai nie ma śladu po zamówieniu ;( spotkał się ktoś z kolegów z takim przypadkiem?
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Pewnie zamówiłaś za kwotę poniżej trackingu wtedy taka przesyłka idzie ok 4-5tyg
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

XiJaro,a na Kaidoman też 15$ jest granicą powyżej której dodaja tracking? Ostatnio tam zamówiłem za 9,4$ przesyłka ma status shipped(od wczoraj ) a numeru trackingu nie ma :neutral:
Aleksiaczek
Posty: 40
Rejestracja: piątek 02 lip 2010, 10:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Aleksiaczek »

Identyczna sytuacja była u mnie. Zamówienie złożone, pieniążki z PP pobrane a pozycji brak w systemie kaidomain. Po mailu z zapytaniem paczka wysłana poza systemem dostępnym na stronie.
Wuja
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 22 mar 2011, 11:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wuja »

Lament był przedwczesny ;) Driver doszedł, jestem z niego zadowolony - przy świeżym ogniwie idzie 2.8A, zaś przy napięciu 3.9V już tylko 1.6A, ale to i tak dobrze w stosunku do oryginału.

Czas na kolejne zmiany - planuję dołożyć extension na drugie ogniwo 18650 (2*18650 dla lepszej wydajności), jednakże dopóki nie znajdę drivera z dość sensownym zakresem Uwe będę musiał się wstrzymać. Przydałby się taki z Uwe od około 3V (aby działał również z jednym ogniwem) do minimalnie 8.4V, a może i więcej. Mamy na rynku jakieś rozwiązanie?
ODPOWIEDZ