Fenix TK70

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Kris_1
Posty: 127
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:34
Lokalizacja: Otwock

Fenix TK70

Post autor: Kris_1 »

Chciałbym podzielić się tutaj wrażeniami z najnowszego nabytku - latarki Fenix TK70.
Recenzji pojawiło się już trochę w sieci. Wersję "retail" można obejrzeć i poczytać tutaj:
http://light-reviews.com/forum/viewtopi ... =27&t=1130
Recenzja i pomiary:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... -beamshots
Beamshot i porównanie:
http://lygte-info.dk/review/Beamshot%20 ... %20UK.html
oraz generalnie wątek na CPF:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... enix-TK-70

Wykonanie jak przystało na Fenix'a - na poziomie. Diody wycentrowane, skupienie optyki prawidłowe, szkło antyrefleksyjne, gwinty trapezowe.
Po złożeniu latarka jest spora (40cm długości); można co prawda nie skręcać tuby extended i zasilać z 3 baterii ale kosztem ilości światła i dlugości czasu pracy. Mimo rozmiarów i wagi konstrukcja jest nieźle wyważona. Bez problemu można obsługiwać jedną ręką.

1. zasilanie
3x XM-L na pokładzie wymaga dostarczenia ponad 30W mocy do sterownika. Producent zaleca akumulatory D-size Ni-Mh. Dopuszczalne są również baterie alkaliczne. Jeśli chcemy długo korzystać z najwyższego trybu, nie ma kompromisów; najlepsze akumulatory mają 9 i 10Ah. Jak włożyłem byle jakie baterie D (R20) po 5 minutach świecenia latarka zmieniła tryb na mniejszy.
Pobór prądu w poszczególnych trybach:
- low (20 lm) - 0,058A
- mid (300 lm) - 0,55A
- high (930 lm) - 2A
- turbo (2200 lm) - prąd zależny od stanu ogniw i wygląda to następująco:

6,40 V. . . 5,00 A
6,03 V. . . 5,60 A
5,70 V. . . 6,06 A
5,56 V. . . 6,16 A
5,53 V. . . 6,20 A
5,03 V. . . 7,00 A
4,86 V. . . 7,50 A
4,74 V. . . 8,00 A
4,60 V. . . 8,90 A
4,45 V. . . 9,00 A
3,90 V. . . 11,3 A

Minimalne napięcie ogniw przy którym latarka daje się włączyć (ale tylko w trybie low) to 2,43 V.
Wszystko wskazuje na to że diody połączone są szeregowo i zastosowano sterownik typu boost.

3. Porównanie do innych, dużych latarek: względna ilość światła, waga
Pomiar wykonałem mierząc ilość światła odbitego od białego sufitu w ciemnym pokoju:

model latarki. . . . . . waga z akumulatorami. . . ilość światła
------------------------------------------------------------------
Fenix TK70 (3 x XM-L) . . . . 1,37 kG. . . . . . . . 73 lx
XTar D30 (3 x MC-E). . . . . .1,43 kG. . . . . . . . 45 lx
Midi custom (7 x XP-G). . . .0,67 kG. . . . . . . . 38 lx
DBS (XM-L 2,95 A). . . . . . . 0,32 kG. . . . . . . . .22 lx
L900m (P7 DSVNI 3,1 A). . 0,46 kG. . . . . . . . .20 lx
Fenix TK30 (MC-E). . . . . . .0,30 kG. . . . . . . . .18 lx
RC-T5 (4 x XR-E 3,4 A). . . .0,39 kG. . . . . . . . .18 lx

Zdjęcia i komentarze pokazujące większą ilość światła od reflektorów samochodowych - nie są przesadzone.
W trybie strobo mamy urozmaicenie: 1,8sek 15,6Hz i 1,8sek 6,5Hz zapętlone. Siła błysków 2200lm. Robi wrażenie zwłaszcza po przełączeniu z low na strobo. :-)
Sterownik posiada pamięć (tylko tryby stałe), jednak na bieżąco kontroluje stan zasilania i jeśli nie starcza mu prądu startuje z niższego trybu.

Postaram się wkrótce zrobić beamshoty porównawcze w/w latarek. Muszę tylko znaleźć właściwy teren do tego celu (200 - 500m otwartej przestrzeni) :-)

W przerwach między ładowaniem akumulatorków zrobiłem pomiar temperatury głowicy.
Obrazek

Uzupełnienie 1 - 30.07.2011:
Ciągle pada i mnóstwo komarów, więc na razie beamshotów nie ma ;-)
W wolnej chwili naładowałem 1 komplet 10Ah Fujicell i 1 komplet 9Ah Easy Touch (najmocniejsze dostępne w kraju D-size), przy głowicy umieściłem termistor, w odległości 1m luxomierz i zobaczmy co wyszło:
Obrazek
Po godzinie sterownik przeskoczył z trybu turbo na tryb max. Na początku sądziłem że to wina wzrostu temperatury głowicy i włączyło się zabezpieczenie.
Ponieważ miałem drugi komplet naładowanych ogniw (o niższej pojemności co prawda) - postanowiłem powtórzyć pomiar i schłodzić latarkę wentylatorem. Powinna pochodzić dłużej, a wyszło tak:
Obrazek
Wentylator spisał się najlepiej :-)

Nie wiem co sądzić o sterowniku ani o danych katalogowych (producent podaje w trybie turbo 1h 50min); na razie podejrzewam zasilanie (akumulatorki + ładowarka).
Odstawiam w kąt ładowarkę R20 (Vipow BAT1134 Intercept [ma max 5Ah]) i będę próbował dalej Imax'em B6.
Pierwsze rozładowanie 9Ah prądem 3A dało wynik 6267 mAh. Naładowanie do pełna - 7672 mAh.
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 03 wrz 2011, 13:03 przez Kris_1, łącznie zmieniany 3 razy.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Fajna latarka, duża taka. :wink: Jej kształt nasuwa jednak na myśl przepychacz sanitarny, zresztą nie tylko mi, co można zauważyć na jednym ze zdjęć na CPFie. :lol: W każdym razie chciałbym ją mieć. :razz:

Tylko te 2200lm wydaje mi się trochę mało. Z 3x XM-L mogło by być spokojnie 2700lm.
Pozdrawiam
Kris_1
Posty: 127
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:34
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Kris_1 »

Latarka duża, to fakt. Zresztą jest takich coraz więcej na rynku: długie Maglite, Olight SR, etc.
Po zabawach z XTar D30 przyzwyczaiłem się do tego i następna duża (custom Midiego 7x XP-G na 2 x 26650) wydawała się "kieszonkową" :-)
Zastanawia mnie tylko wybór zasilania; czy dostarczenie ponad 30W energii przez 1h 50min jest w przypadku ogniw D-size optymalnym rozwiązaniem?
Nie robiłem jeszcze testów "jak długo świeci" bo chcę to połączyć z pomiarem prądu. W przyszłym tygodniu będę miał multimetr z USB do PC, więc będzie można zrobić płynny odczyt i wykres. Zauważyłem na razie że w miarę upływu czasu i wzrostu temperatury głowicy w trybie max - obniża się prąd. Jest więc jakaś regulacja.

Więcej lumenów, to więcej ciepła i więcej prądu, a więc znów zasilanie i rozmiar. Nigdy nie miałem HID'a bo odstraszała mnie energochłonność i krótki czas pracy w związku z tym.

Na razie planuję zakup drugiego kompletu akumulatorów 10Ah, bo naładowanie 4szt. 9Ah trochę trwa :-)
pavka21
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 11:34
Lokalizacja: Jelenia Góra

re

Post autor: pavka21 »

Witam wszystkich forumowiczów, tu Paweł z Karkonoszy :)


wybaczcie , że witam się i od razu do rzeczy ... ;-)


Jestem przed zamówieniem tk70 - będzie to moja pierwsza tak 'mocna' latarka i zmartwiłeś mnie tymi bateriami. Rozumiem, że te czasy świecenia turbo to dla tych 10ah baterii? I jak włożę np 4 x energizer alkaiczny to poświeci 10% tego czasu?

I jeszcze napięcie - większość akku ma 1.2 alkaiczne r20 maja 1.5 nie ma to wpływu na diodę?

Czy takie akku r20 9-10ah z allegro firmy np easytouch /fujicell to w ogóle warte kupna? Ew na ebay po 10-15 usd sztuka jakieś czarne sprzedają?

p.s. ile dałeś za swoją sztukę jeśli to nie tajemnica? i skąd zamawiałeś?
Kris_1
Posty: 127
Rejestracja: sobota 03 sty 2009, 19:34
Lokalizacja: Otwock

Re: re

Post autor: Kris_1 »

pavka21 pisze:Witam wszystkich forumowiczów, tu Paweł z Karkonoszy :)
Witaj.
....Rozumiem, że te czasy świecenia turbo to dla tych 10ah baterii? I jak włożę np 4 x energizer alkaiczny to poświeci 10% tego czasu?
Wszystko zależy od pojemności. Pierwsze testy robiłem na akumulatorach Easy Touch 9Ah ale czasu pracy nie mierzyłem.
Wczoraj podczas pomiarów temp. głowicy "wyświecone już" akumulatorki świeciły non stop w max trybie 1 godzinę, po czym latarka przeszła w niższy tryb.
Dziś od rana ładują się nowe Fujicell 10Ah. Jak będę miał 2 komplety naładowane (9 i 10Ah) - zrobię pomiary czasu pracy.
Najlepsze na dziś to Tenergy Premium D Size 10Ah, ale u nas nieosiągalne. Można je najtaniej kupić za oceanem, ale większość znanych mi sprzedawców nie oferuje transportu lotniczego (bo podobno nie wolno), tylko morski - a to czas oczekiwania 5-6 tygodni.
W GB mają ale 2x drożej.
Zobaczymy więc co można wycisnąć z tych dostępnych w kraju.
... I jeszcze napięcie - większość akku ma 1.2 alkaiczne r20 maja 1.5 nie ma to wpływu na diodę?
Akumulatory po naładowaniu mają 1,39V. Pomiary wyżej - dociągnąłem zasilanie do 1,6V na ogniwo (zasilałem głowicę zasilaczem laboratoryjnym) i było ok.
Czy takie akku r20 9-10ah z allegro firmy np easytouch /fujicell to w ogóle warte kupna? Ew na ebay po 10-15 usd sztuka jakieś czarne sprzedają?
jak wyżej. Możesz poczekać aż zrobię testy.
p.s. ile dałeś za swoją sztukę jeśli to nie tajemnica? i skąd zamawiałeś?
z tego sklepu

[ Dodano: 30 Lipiec 2011, 19:19 ]
Uzupełniam sukcesywnie dane i wyniki pomiarów (merytorycznie) - w 1 poście.
ODPOWIEDZ