Nowy projekt - potrzebna pomoc

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
misiekbelchatow
Posty: 39
Rejestracja: środa 13 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: bełchatów

Nowy projekt - potrzebna pomoc

Post autor: misiekbelchatow »

Witam bardzo serdecznie!
Podczas zakupów na DX zostało mi kilka $, i kupiłem dwie diody ( http://www.dealextreme.com/p/cree-xr-e- ... at-1a-2394 ).
Postanowiłem zrobić z nich użytek i stworzyć kwadraciaka na rower zasilanego z dynamopiasty. Do pełni szczęścia potrzebuję dwie soczewki, jedną szeroko świecącą, drugą skupioną. Moje pytanie, czy z tej aukcji któreś się nadadzą http://allegro.pl/kolimator-cxp-do-diod ... 45946.html ??
I drugie pytanie : czy dla dwóch diod sterownik ledima jest wymagany, czy wystarczy mostek prostowniczy i kondensator ??
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Nie, te kolimatory są przeznaczone do serii XP, Ty potrzebujesz do XR.
misiekbelchatow
Posty: 39
Rejestracja: środa 13 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: misiekbelchatow »

A napisz proszę czym się różni optyka XP od XR ?? Czy otwór na diodę jest inny, czy po prostu kąty świecenia nie będą się zgadzały ??
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Tak , to dwie różne diody . Otwór pod XP jest malutki a w XR duży .

Porównanie na foto - zdjęcie zapożyczone z innego wątku.

Obrazek
elektroda.pl
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Kąty również są inne :)
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Bez żadnych przeróbek możesz zastosować optykę od XR-E do diod XP-E. W tym przypadku jednak promień światła będzie szerszy, niż przy XR-E.

W drugą stronę, czyli optyka od XP-E stosowana do XR-E, konieczne będzie rozwiercenie otworu na LEDa. Czasami taka przeróbka będzie niemożliwa do wykonania, lub efekt będzie beznadziejny. Lepiej stosować optykę dedykowaną.

W podanych linkach masz LEDa XR-E i optykę od XP-E/XP-G. To NIE BĘDZIE PASOWAĆ!
Konieczna byłaby przeróbka kolimatora. Ryzykujesz uszkodzeniem kolimatora. Na rynku jest cała masa refów i kolimatorów do XR-E. Wciąż jest to najpopularniejsza dioda stosowana do lampek i latarek. Bez żadnego problemu dobierzesz coś do swoich potrzeb.

Drugie pytanie: Do zasilania LEDa wymagany jest sterownik. Możesz zastosować połączenie szeregowe i jeden sterownik na obydwa LEDy. Stosując tylko mostek prostowniczy i kondensator z pewnością USZKODZISZ obydwa LEDy!

Polecam zastosować sterownik Step-Down i trzy ogniwa Li-Ion. W przypadku dynamopiasty i tak będziesz potrzebował mostek prostowniczy i duży kondensator.
Thrower to nie wszystko - czasem trzeba światła blisko ;)
misiekbelchatow
Posty: 39
Rejestracja: środa 13 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: misiekbelchatow »

Witam!!!
Optyka już zamówiona, dedykowana do tych ledów, z LEDIM.
Co do drivera, to pytam, ponieważ od około pół roku używam przedniej lampki DIY na jednym ledzie, zasilanym właśnie poprzez mostek prostowniczy i kondesator, i do tej pory nie uszkodziłem leda. Prędkość srednia ok. 25-27 km/h, czyli nie za duża. Rozważam zastosowanie drivera od Ledima, tylko nie wiem czy jest sens wydawać kasę, patrząc na wykres Jego sterownika przy dwóch ledach niewiele to daje.

[ Dodano: 13 Październik 2011, 15:10 ]
Witam po raz kolejny!!
Robię właśnie drugie podejście do budowy opisywanej lampki, do tej pory jakimś trafem częsci przeleżały w szufladzie.
Pytanie, który schemat jest prawidłowy ?? :
Obrazek

Obrazek

Proszę nie oceniać sposobu rysowania schematu, tylko poprawnośći :-P

I jeszcze pytanie czy jeśli wypnę z układu dynamo, a podam prąd z jednego bądź dwóch ogniw 18650 poprzez driver, czy mostek prostowniczy oraz kondesator nie będzie przeszkadzał ??
ODPOWIEDZ