Moja pierwsza lampka rowerowa

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
philut
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 09 cze 2011, 18:06
Lokalizacja: Trójmiasto

Moja pierwsza lampka rowerowa

Post autor: philut »

Witam!
Już od dłuższego czasu śledzę to forum i ze zdobytej wiedzy skonstruowałem moją pierwszą lampkę rowerową. Jest to prosty kwadraciak, oparty na tym projekcie. Zastosowałem dwie diody XP-G kupione na DealExtreme. Kolimatory (CXP DIFFUSER + REAL SPOT) i driver od Ledim'a - R105. Zasilane na razie z 2x18650 szeregowo. Radiator od starego procesora przyklejony Fujik'iem.
Dla świeżo uzależnionego światełkowca jak ja, świeci to całkiem mocno.
Obrazek


Jednak powoli się rozkręcam i chce więcej.... SWIATŁA!
Krąży mi taki pomysł po głowie, i zrobiłem na razie coś takiego:

Obrazek Obrazek

4 diody przyklejone do profilu kwadratowego 25mm, zapakowane w duży radiator (szerokość ok 50mm), który pełni też funkcje obudowy. Z góry przykręcony kawałek blachy nierdzewnej. Pod koniec zamierzam wszystkie szpary czymś uszczelnić.
Zastosować chce 4xXP-G, bo jeszcze siedzą tam jakieś byle jakie diody 3W i łącznie dają mniej światła niż 2xXP-G na 600mA. Planuje włożyć w to ten driver i zasilić to 4s albo 4s2p 18650.
A teraz moje pytania:
1) Co wy o tym myślicie?
2) Co byście zmienili?
3) Chce kupić ogniwa na DeaeExtreme i proszę was o radę, które najlepiej wybrać.
4) Jakie soczewki/ kolimatory zastosować?
5) Skoro ogniwa będą miały wbudowaną ochronę, to już nie muszę się martwić, że się za bardzo rozładują?

Czekam na krytykę, sugestie, pomysły.
Pozdrawiam!
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Jeśli chodzi o baterie z DealExtreme, to chyba najlepsze będą "ogniste" chronione Trustfire 2400 (czerwono-czarne) - przynajmniej z opinii na CPF tak wynika, samemu używam takich i zachowują się przyzwoicie (choć każde ogniwo z DX proponowałbym sprawdzić - zdarzają się podróbki...)
Odradzam kupowanie Ultrafire 3600 i 4000 mAh - ich pojemność nie ma wiele wspólnego z liczbą na obudowie (tak jak tanie latarki "Police 5W", gdzie owo "5W" było oznaczeniem typu diody, nie zaś jej mocy....).

Ochrona ogniw nie powinna być jedynym zabezpieczeniem - jest to raczej zabezpieczenie "ostatniej szansy"; rozładowanie ogniwa do momentu zadziałania zabezpieczenia jest już bardzo dużym stresem.
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Przy czterech LEDach i podanym przez Ciebie sterowniku, cztery ogniwa w szeregu to będzie zbyt mało. Proponuję 5szt. w szeregu. 4szt. XP-G to sporo światła. Do normalnej jazdy w zupełności wystarczy.

Proponuję przerobić górną pokrywę, wykonując daszek nad kolimatorami, gdyż niewłaściwie ustawiona lampka będzie oślepiać innych uczestników ruchu.
Thrower to nie wszystko - czasem trzeba światła blisko ;)
Aleksiaczek
Posty: 40
Rejestracja: piątek 02 lip 2010, 10:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Aleksiaczek »

Mam ten sterownik 3 x 18650 z 3xpg, odradzam.
Pierwsze 30 minut ok potem jasność spada.
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Aleksiaczek pisze:Mam ten sterownik 3 x 18650 z 3xpg, odradzam.
Pierwsze 30 minut ok potem jasność spada.
Dołóż jeszcze jedno ogniwo w szeregu i wszystko będzie ok.
Thrower to nie wszystko - czasem trzeba światła blisko ;)
Aleksiaczek
Posty: 40
Rejestracja: piątek 02 lip 2010, 10:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Aleksiaczek »

Problem dawno zażegnany, odradzam tylko koledze stosowanie 4 x 4.
philut
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 09 cze 2011, 18:06
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: philut »

Przy czterech LEDach i podanym przez Ciebie sterowniku, cztery ogniwa w szeregu to będzie zbyt mało. Proponuję 5szt. w szeregu. 4szt. XP-G to sporo światła. Do normalnej jazdy w zupełności wystarczy.
Więc będzie 5 ogniw, nasuwa mi się tu pytanie, jaką wydajnością prądową one dysponują, gdyż zmierzam diody max 1A zasilić (naczytałem się że nie opłaca się więcej dać, gdyż jest bardzo mała różnica w dodatkowych lm.) Mam nadzieję, że nie będę musiał zrobić 5s2p.
Proponuję przerobić górną pokrywę, wykonując daszek nad kolimatorami, gdyż niewłaściwie ustawiona lampka będzie oślepiać innych uczestników ruchu.
Będzie daszek ok. 5mm, ale to nie ze względu na oślepianie (tym się nie przejmuję, gdyż nocą w lesie nie ma innych uczestników ruchu). Chodzi mi bardziej o osłonę przed deszczem, chociaż przy 40km/h to bez różnicy.
Jeśli chodzi o baterie z DealExtreme, to chyba najlepsze będą "ogniste" chronione Trustfire 2400 (czerwono-czarne)
Czy ktoś ma może inne propozycje dotyczących ogniw z DX? Chyba, że proponujecie jakiś inny sklep internetowy, albo ktoś z was ma jakieś na sprzedaż za nie wielkie pieniądze.

Jeżeli chodzi o ochronę ogniw, zbuduje pewnie wskaźnik napięcia oparty na LM3914. Będę wiedział, kiedy je należy naładować.

To macie jeszcze jakieś sugestie dotyczące reflektorów/kolimatorów?
Awatar użytkownika
LightLover
Posty: 267
Rejestracja: sobota 16 maja 2009, 19:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: LightLover »

Hej,

Ja bym proponował ogniwa Hi-max, są do kupienia tutaj:
http://www.ebay.com/itm/6pcs-18650-2600 ... 4a9e11c606
http://www.ebay.com/itm/12pcs-18650-260 ... 4a9e11cbab
(wysłałem jeszcze pewną wskazówkę na PW, odnośnie ich zakupu - przeczytaj ;) )

O wydajność prądową nie masz co się martwić, gdyż oddają one nawet 3A.

Jeśli jednak będą wykraczać poza budżet - bierz ogniste.
philut
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 09 cze 2011, 18:06
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: philut »

Nad ogniwami się teraz jeszcze zastanawiam. Ale co do soczewek to poważnie myślę nad tymi .
Z opisów innych kupujących na DX wyczytałem, że oddalając je od leda, uzyskuje się szerszą wiązkę (spot), a to było by bardzo fajne, ponieważ zależy mi na dwóch soczewkach skupiających i dwóch szerokich (szerokie spoty). Jeżeli ktoś z was miał do czynienia z tymi reflektorkami, to niech się podzieli swoim zdaniem. Byłbym bardzo wdzięczny.
ODPOWIEDZ