[pomysł] szerszy kąt świecenia dla WF-502B ?

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
devein
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 21 lip 2011, 14:38
Lokalizacja: karków

[pomysł] szerszy kąt świecenia dla WF-502B ?

Post autor: devein »

Hej,

mam taki drobny pomysł na modyfikację WF502B, w celu zwiększenia kąta świecenia (na rower):


chcę ściąć trochę pigułę od góry :)




1. upiłować odbłyśnik - aż do brzegu lub mniej ;)
2. spiłować pierścień żeby dało się wkręcić dalej oprawkę - miejsca jest jeszcze tyle co zaznaczone w punkcie 3.



pytanie jest takie - czy faktycznie się zwiększy kąt przy takiej modyfikacji? :)

kąty reszty odbłyśnika się nie zmienią przecież.. tylko zmniejszy się jego powierzchnia.

jakie macie pomysły i sprawdzone modyfikacje zwiększania kąta?

- matowienie odbłyśnika?
- soczewka - są rozpraszające? :)



Obrazek
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Nie wiem jaką masz diodę, ale z oferty Maritex'u pewnie mógłbyś sobie jakąś soczewkę dobrać.

Tu optyka do XP-G
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/18336

np coś takiego by pewnie weszło:
Soczewka LL01ZZ-EX3065L-M2, owal 30° x65°, śr: 22,4mm wys: 9,8mm, do diod LED High Power CREE seria XP

Ceny takie, że można zamówić pełen komplet z różnymi kątami i dobrać sobie doświadczalnie.
clorox
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Modyfikacja reflektora może nie dać oczekiwanych rezultatów, nie wspominając o tym że "piłowania" to raczej nie przetrwa powłoka reflektora tylko zacznie się łuszczyć i odpadnie także nie polecam .

Najprościej albi zmienić leda bo podejrzewam że masz tam skupiającego XR-E lub zastować jakąś soczewkę powyżej 60 stopni z holderem zamiast refa.
elektroda.pl
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Zrobiłem modyfikacje WF-502B w celu powiększenia kąta świecenia w następujący sposób:
1) Odkręcamy od głowicy element z szybką, wykręcamy mocowanie szybki i wyjmujemy szybkę.
2) Kupujemy w MARITEX LENS-01-XP-DG30L lub LENS-01-XP-DG40L.
3) Dopasowujemy soczewkę przez usunięcie nadmiaru materiału tak, żeby wchodziła do głowicy zamiast usunietej szybki.
4) Wsadzamy soczewkę w miejsce szybki, dokręcamy mocowanie szybki i dokręcamy do głowicy element z szybką.

W moim przypadku była to WF-502B z diodą XM-L i z soczewką LENS-01-XP-DG40L, uzyskałem szerszy kąt świecenia,
chociaż rozkład światła nie jest jednolity - jest jeden trochę ciemniejszy pierścień.
Taki sposób modyfikacji jest tani i co najważniejsze odwracalny.

[ Dodano: 27 Październik 2011, 22:04 ]
Kilka fotek na szybko (zdjęcia z ręki z odległości 1m na suficie):

XML + szybka
Obrazek

XML + soczewka
Obrazek

XRE + szybka
Obrazek

XRE + soczewka
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał
devein
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 21 lip 2011, 14:38
Lokalizacja: karków

Post autor: devein »

dziękuję za Wasze konkretne odpowiedzi - wyczerpujecie temat! :grin:

rozumiem że piłowanie ma mało sensu.

rozmiary oryginalnego reflektora:
średnica: 26mm (w najszerszym, górnym punkcie)
długość: 22mm / ~19mm (bez gwintu)

średnica gwintu na module:20mm


wygląda że warto spróbować z podaną soczewką z maritexu: LENS-01-XP-DG40L - też mam diodę XM-L a widzę że "zadziałało" ;) więc mod jest pewny :cool:
do tego tak jak opisuje mkorbel - po delikatnym spiłowaniu wykorzystuje się oryginalny pierścień pierwotnie dociskający szybkę :-)

ze zdjęć tej soczewki widać że dzięki temu rozłożenie światła jest bardziej równomierne, bez wyraźnego spota.

pytanie: czy też ogólny kąt świecenia też się zwiększa przy tej soczewce?



wszystkie soczewki proponowane:

1) LENS-01-XP-EX3065L-M2
Soczewka LL01ZZ-EX3065L-M2, owal 30° x65°, śr: 22,4mm wys: 9,8mm, do diod LED High Power CREE seria XP, z białym holderem, LedLink, RoHS

2) LENS-01-XP-DG40L
Soczewka LL01CR-DG40L, 40°, śr: 28.8mm, wys: 16.6mm, do diod LED High Power CREE seria XP, micro lens, LedLink, RoHS

wypatrzyłem dla XM-L konkretnie:
3) LL01CR-SQ60L-M2
Soczewka LL01CR-SQ60L-M2, 60° (odpowiednik 30° FWHM), śr: 21mm, wys: 13.9mm, do diod LED High Power CREE seria XM, z białym holderem, taśma klejąca, LedLink, RoHS
(tyle że chyba nie ma w sklepie na stanie :/)

i jeszcze coś takiego:
4) LENS-01-XP-FL60L-M1
Soczewka LL01XP-FL60L-M1, 60°, śr: 24.4mm, wys: 11.6mm, do diod LED High Power CREE seria XP, z czarnym holderem, LedLink, RoHS
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Pamiętaj, że średnica soczewki musi być trochę większa niż szybki.
W moim przypadku soczewka ma delikatny kołnierz, który bardzo łatwo spiłować.
Pozostałe proponowane soczewki mają mniejszą średnice przez co nie wykorzystasz mocowania od szybki,
dodatkowo są krótsze od stosowanej w moim przypadku i nie wiem jaki będzie rozkład światła :(
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Jak masz XM-L'a to będą lepsze soczewki od serii XR, a nie XP. Kąty świecenia dla soczewek od serii XR, stosowanych do XM-L bedą wieksze ok 1,6 - 1,8 raza, czyli soczewka 30° to dla XM-L bedzie ok 54°.
clorox
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

XM-L świeci za wąsko? W tym malutkim module świeci szeroko jak to możliwe, prawie bez skupienia i zasięgu. Nie wiem czy soczewka dużo pomoże (i jak ją tam stabilnie umieścić).
devein
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 21 lip 2011, 14:38
Lokalizacja: karków

Post autor: devein »

@mkorbel: mógłbyś cyknąć fotkę mocowania?

z tego co wiem mocuje się zamiast szybki - na moim zdjęciu strzałka z nr.3 dokladnie pokazuje aluminiowy pierścień dociskający szybkę.

instrukcje są w poście z tego właśnie wątku w którym jesteś:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=72263#72263

a jeśli mniejsza soczewka i nie mieści się tak aby pierścień dokręcał - to być może da się nakleić soczewkę na szybkę ? :)
wf-502b xm-l (standard mod)
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Mam cztery fotki, widok od przodu:
Obrazek
widok od środka:
Obrazek
widok soczewki z nałożonym oring, który uszczelniał szybkę:
Obrazek
widok soczewki bez oring - dokładnie widać co trzeba przyciąć:
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ