Wtyki do HID-ów - jak je rozebrać ?

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Wtyki do HID-ów - jak je rozebrać ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Jak rozebrać bez uszczerbku wtyki idące do palnika ? Za cholerkę nie mogę sobie z nimi poradzić. Wyciągam te czerwone plastiki a piny jak siedziały tak siedzą...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Wtyki do HID-ów - jak je rozebrać ?

Post autor: Pyra »

Witam
skaktus pisze:Witam.

Jak rozebrać bez uszczerbku wtyki idące do palnika ? Za cholerkę nie mogę sobie z nimi poradzić. Wyciągam te czerwone plastiki a piny jak siedziały tak siedzą...
Niestety nie rozbierałem nigdy dokładnie tych złączek, ale jeśli się poruszają w obudowie, to:
Na samych stykach są zapadki (1 lub 2, w okrągłych BMW nawet 3) które trzeba dogiąć i wychodzi.
Z boku obudowy złącza, może wystawać główka poprzeczki plastykowej, która blokuje piny.

Obejrzyj dokładnie złącze, nawet pod lupą, a napewno coś zauważysz.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

skaktus, wyjmowałeś kiedyś piny z komputerwego złącza MOLEX? To chyba będzie coś w ten deseń.
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Witajcie, wyjmowałem wtyki z molexa itp, ale to kurcze jest całkowicie inaczej. Przeglądałem piny i nie ma w nich żadnych blokad typu "sprężynujące wypustki" które po wgięciu puszczają pin. Mam wrażenie że chyba owe "sprężynujące zapadki" są w samej plastikowej wtyczce. Potwierdzało by to, że po wyjęciu siłowym pinu z wtyku, ten potem wchodzi i wychodzi bez problemu. Kiedyś na forum widziałem że ktoś rozbierał wtyki, ale nie potrafię znaleźć tematu / kontaktu do danej osoby.

Może coś jeszcze wymyślicie ? Sam szukam i nie wiem co i jak a rozrywać na siłę - nie ma sensu.
ILPT
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Pewnie to Superseal? Narzędzie do wyciągania (pręcik z haczykiem) kosztuje 160 netto chyba :) a do zaciskania 1300 :) W sumie jeśli masz juz wyciągniety czerwony plastik wystarczy tam wetknąć od przodu odpowiedni śrubokręcik zegarmistrzowski i piny wychodza do tyłu. Raczej proste.
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Męczyłem, wkładałem, mieszałem i nic nie wymieszałem...
ILPT
delux
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 20:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: delux »

A może tak zapodaj foto będzie łatwiej wzrokowcom
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

Jeśli to AMP-Superseal to plastik wygiągałem haczykiem zrobionym ze spinacza (koło 1mm) a piny o ile pamiętam podważało się jakimś szpikulcem, kable po prostu przylutowałem. Jeśli chcesz to przyślę ci zdjęcia samych pinów, może pomogą :)
olowaty
Posty: 135
Rejestracja: piątek 21 sty 2011, 21:38
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: olowaty »

Podłączę się do tematu, bo mnie też czeka odpinanie wtyczek.

TUTAJ - dokumentacja AMP superseal możecie pobrać specyfikację tych złączy razem z przekrojami i opisami jak wsadzić rozebrać i wyciągnąć.

Dobrze że ktoś zainteresował się też tematem, ponieważ nie wiedziałem jak się ten typ złączy nazywa. Dzięki wam znam teraz nazwę a znalezienie dokumentacji u Hindusów stanowiło tylko kwestię czasu.

p.s. Ceny narzędzi powalają. TUTAJ macie w indyjskim wykonaniu za jedyne 94 zł. Masakra jak za kawałek drutu.
Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jakiś czas temu dostałem paczkę z tego typu złączami tj kable + wtyk - typowe odpady z chińskich HID-ów które się rozpadły przed włączeniem. Mam chyba z 100 takich złącz - począwszy od 1 pinowych po 4 piny. Postanowiłem je wykorzystać, ale ich rozebranie to masakra...

Ogólnie wałkuję temat przerobienia lamp na xenon w formie zestawu "super lux" tj. pełne poziomowanie na bazie żyroskopu na każdej osi + spryskiwacze + przetwornice + palniki D2S i chciałem te złącza wykorzystać jako układ "szybko-złączek" które ułatwią serwisowanie i wymontowanie poszczególnych elementów układu. Niestety na dzień dzisiejszy uszkodziłem 3 wtyki a nie rozebrałem...

Dzięki wam za pomoc.

EDIT

Do wyciągania "blokad" czyli tych czerwonych plastików wykorzystuję zmodyfikowane igły lub...szydełka od siostry ;)
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

dziś udało mi się wyciągnąć żeński pin z gniazda (bez destrukcji)
użyłem cienkiego śrubokręcika który wsadziłem w otwór (po blokadzie) POD KĄTEM tak że ostrze przesuwalem po pinie aż "prztyknęło" a wtedy pin wylazł po lekkim pociągnięciu za kabel, po czym wszedł z powrotem normalnie się zatrzaskując. zapadki są w plastiku po stronie zatrzasku (łączącego wtyki) - trzeba je podważyć a nie wcisnąć.... no chyba że ktoś złącze zalał jakimś klejem ;(
ODPOWIEDZ