IMAX a ogniwa typu "ready"

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Nie wiem ,ale może za te 30-40$ coś od chińczyków by się znalazło dedykowanego tylko do ni-mh zbliżonego możliwościami do Technoline ?
elektroda.pl
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Mam MH-C9000 , i BC-700 obie to grzejące śmiecie, mają trudności z rozpoznaniem końca naładowania. Jedynie przy ładowaniu pomiędzy 500 a 1000 mA jest w miarę dobrze, ale wykrywa tylko nowe albo w bardzo dobrym stanie akumulatory, ze starszymi albo nie najlepszej jakości ładowarki te nie wykrywają końca ładowania.
Najlepsze ładowarki na świecie mają DV ustawiony na zero ale w czasie kapitalizmu już chyba żadna marka tak nie robi bo ładowarka ma skatować akumulatory.

Sam teraz ładuje w "socjalistycznej" z przed 30 lat prądem 45 mA, nie śpieszy się mi, nie jestem zawodowym fotografem i nie czuje dyskomfortu, właściwie jedno naładowanie starcza mi na miesiąc użycia aparatu. Nie ma tak jak dosłownie zimne "eneloopyXX" po ładowaniu. Naprawdę dobrze się ładują i żadne klony sanyo nie działają tak dobrze mimo niby tej samej technologi, wiem bo koledzy mają i tamte ogniwa przy 0st.C po prostu ledwo ciągną przez kilka minut aparat a w tym samym czasie je kupiliśmy. W sumie teraz używam tych ładowarek tylko wtedy gdy z jakiś nietypowych powodów muszę naładować szybko akumulator(jeszcze się mi nie zdarzyło) a nie przez 3 doby.

Podobno ładowarka PULSAR Polskich inżynierów potrafi ładować z zero DV oraz z wyprzedzeniem osiągnięcia naładowania w 100%, a jak wiadomo przy zero DV prąd ładowania nie ważny, nawet przy 50mA wykryje koniec ładowania.
Ni-Cd Man.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Defcio pisze:... BC-700 obie to grzejące śmiecie, mają trudności z rozpoznaniem końca naładowania.
A może trafiłeś na jakieś podróby, bo mam w dyspozycji kilka ładowarek BC-700 i żadnej nie mogę nic zarzucić, mimo, że ładuję zarówno Eneloopy dwu letnie jak i "wczorajsze". Oczywiście jak to w firmie, często zdarzają się też akumulatorki pochodzenia wszelakiego do tego skatowane na max (nawet z jakichś ogrodowych oświetlaczy LED itp.)

Wyjaśnij mi może co rozumiesz przez
Defcio pisze:jak wiadomo przy zero DV prąd ładowania nie ważny, nawet przy 50mA wykryje koniec ładowania.
Jakoś nie mogę zrozumieć pojęcia zerowej zmiany...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
krudnik
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krudnik »

Zerowa zmiana czyli const. Po prostu ładowarka przestaje ładować jak napięcie przestanie rosnąć. O ile pamiętam to jest metoda ładowania akumulatorów NiCd, któryś z układów MAX712/713 coś takiego ma.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
krudnik pisze:Zerowa zmiana czyli const. Po prostu ładowarka przestaje ładować jak napięcie przestanie rosnąć.
Zrozumieć, jakąś zaćmę miałem.... niedziela ;)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Szukam szukam i z tego co widzę to właściwie jeśli chodzi o tą półkę cenową MH-C9000 i BC700/900 to nic innego nie ma co by pokazywało pojemność a to jest dla mnie bardzo istotna funkcja.

Ponawiam .może znacie jakiś model o zbliżonej funkcjonalności ?

Osobiście odstrasza mnie od BC zalany scalak :twisted:

Obrazek
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

krzycho123 pisze:Osobiście odstrasza mnie od BC zalany scalak
mnie też, ale to zboczenie zawodowe :-)
mam od dawna BC-700 i bardzo sobie chwalę pomimo gluta inside :mrgreen:
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Pyra pisze:A może trafiłeś na jakieś podróby, bo mam w dyspozycji kilka ładowarek BC-700 i żadnej nie mogę nic zarzucić, mimo, że ładuję zarówno Eneloopy dwu letnie jak i "wczorajsze".
Znajomi też mają BC-700 i jest to samo, producenci przestrzegają przed wzrostem ogniwa pow. 40st.C a te ładowarki grzeją je do około 45 st.C co według mnie jest po prostu złe, oczywiście tylko pod koniec ładowania , czyli 30 minut grzania bezcelowego akumulatora gdy nic nie wchodzi poza degradacją ogniwa, spadku pojemności realnej i spadku napięcia, gdyż gdy przeładowujemy ni-cd i ni-mh przeładowanie zabiera cześć ładunku zgromadzonego i nagrzany akumulator przez taką ładowarkę odda mniej energii niż ten chłodny.

Dodam ze w stosunku do tandety jeszcze gorszej nieznanych producentów jest lepiej, bo innego znajomego ładowarka tak grzeje akumulatory że te parzą , i już wydają charakterystyczny zapach "podgrzanego akumulatora", dobra ładowarka powinna nie nagrzewać akumulatora powyżej 5 st.C powyżej temperatury otoczenia. Oczywiście przy zachowaniu niskich prądów 50-150mA bo przy wyższych to nie będzie możliwe.

W MH-C9000 denerwujące jest to że po włożeniu akumulatora pragnie go ładować prądem 1A, męczy to przełączanie na niższy prąd każdej celi za każdym razem. BC-700 jest dużo bardziej "ergonomiczna" - ładuje standardowo najniższym prądem oraz nie sprawdza rezystancji wewnętrznej przez co ładuje starsze akumulatory.
Ni-Cd Man.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Skoro właściwie ta BC jest bezkonkurencyjna to trzeba będzie ją zakupić :)

PS> Do zabitych przez IMAXa dołączył akku Ni-cd 3,6V od pojemności 60mAh , leżał w szufladzie chyba już 2 lata nie ładowany , chciałem go sprawdzić i ciut zapomniałem o nim , Rozwaliło go z hukiem :mrgreen:
elektroda.pl
Maruda
Posty: 141
Rejestracja: środa 02 lis 2011, 12:32
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Mam BC 900 od paru lat i nie zauważyłem wzrostu temperatury ładowanych ogniw. Co ciekawe to akumulatorek który wydawało się że już się kończy, po włączeniu "refresh" uzyskiwał pojemność większą od nominalnej.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Ja też mam parę osób które nie widzą wzrostu temperatury prawie czegokolwiek ale to przez grubą skórę dłoni, proponuje zamocować na ogniwie czujnik termometru.
Nawet przy MH-C9000 zalecają gdy ładujemy jedno lub dwa ogniwa wkładanie ich do najszerzej położonych slotów w celu ich jak najmniejszego nagrzewania a ta ładowarka choć większa niestety bardziej się nagrzewa od BC-700. MH-C9000 ma zasilacz 12V 2 A a BC-700 3V o nieco większym prądzie ale już nie pamiętam jakim bo ładowarka leży u rodziców.
Podobno BC-900 zdarzało się eksplodować gdy uszkadzały się stopnie kluczy przetwornic, akumulatory także detonowały, tak przynajmniej piszą zawiedzeni użytkownicy.
Ni-Cd Man.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

BC-700 zakupiona , potestujemy moje zapasy ni-mh :)

Dzięki za pomoc wszystkim. Pozdrawiam

Potestowałem dziś trochę , spisuje się doskonale .Co ciekawe ogniwo EniTime mimo przeładowania przez Imaxa ma nalal pojemność 2200mAh na BC700 .

Dziwi mnie tylko że w trybie rozładowania po rozładowaniu ładowarka uruchamia odrazy ładowanie nie dając wyboru :razz:
elektroda.pl
ODPOWIEDZ