Skilhunt H03

Oświetlenie montowane na głowie
Tom.O
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa / Rybnik

Post autor: Tom.O »

mario1 pisze:Witam.

Po przepychankach z BG i częściowej refundacji (zimna barwa zamiast neutralnej) wymieniłem
diodę w H03. Na znanym portalu aukcyjnym kupiłem diodę Cree XM-L2 T4 5B CRI >80 Noctigon miedź , świeci bardzo przyjemnie. Używałem jej nawet po kilka godzin przy pracach wymagających precyzji i nie męczy wzroku. Jedyna trudność podczas wymiany to fakt że oryginalne podłoże zamontowane w H03 jest trochę mniejsze niż 16mm. krawędzie nowego podłoża zeszlifowałem do rozmiaru umożliwiającego umieszczenie wewnątrz latarki.

Pozdrawiam
M.
Mario, a nie chciałeś od tego samego sprzedającego (Greg) diody Nichia NVSL219C.
Ma podobną temperaturę barwną przy zdecydowanie lepszym CRI.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10460

Czy ktoś wie czy optyka jest kompatybilna z diodą Nichia ?
gronek
Posty: 4
Rejestracja: piątek 28 paź 2016, 13:46
Lokalizacja: Tychy

Post autor: gronek »

Cześć,

Jakie CRI ma H03 NW?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Pewnie około 75, czyli typowa wartość dla XM-L2 w tej barwie.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Tom.O pisze:
Mario, a nie chciałeś od tego samego sprzedającego (Greg) diody Nichia NVSL219C.
Ma podobną temperaturę barwną przy zdecydowanie lepszym CRI.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10460

Czy ktoś wie czy optyka jest kompatybilna z diodą Nichia ?
Witam.

LED zamawiałem przez portal A..... , tam były tylko CREE.
Przetestuj Nichie , może następnym razem skusze się.

Pozrd.
M.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Weźcie pod uwagę, że po wymianie diody na nichię 219C otrzymacie tylko około 65% światła w porównaniu do XM-L2.
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Mniej światła ale jaka jakość! :)
Mniejszą ilość światła można zrekompensować większą konsumpcją marchewki z witaminą A... ;)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Nie da się ukryć, świeci naprawdę świetnie.
Szkoda, że nie da się tam wpasować potrójnego modułu.
Tom.O
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa / Rybnik

Post autor: Tom.O »

pietros pisze:Weźcie pod uwagę, że po wymianie diody na nichię 219C otrzymacie tylko około 65% światła w porównaniu do XM-L2.
Jedyny dylemat który powstrzymuje mnie przed zmianą to kompatybilność optyki oraz ewentualne wycentrowanie diody. Zaletą diody Nichia poza świetną barwą i odwzorowaniem kolorów (CRI) jest też niższe napięcie przewodzenia. Więc porównując liczbę lumenów z W energii nie będzie dużej różnicy do XML. Dodatkowo dłuższa stabilizacja. Jak komuś będzie brakowało lumenów to zawsze może wrzucić 2 baterie zamiast jednej i przy wyższym napięciu zgodnie z którymś z wcześniejszych postów jasność wzrasta bardzo znacząco.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Tom.O pisze:
pietros pisze:Weźcie pod uwagę, że po wymianie diody na nichię 219C otrzymacie tylko około 65% światła w porównaniu do XM-L2.
Jedyny dylemat który powstrzymuje mnie przed zmianą to kompatybilność optyki oraz ewentualne wycentrowanie diody. Zaletą diody Nichia poza świetną barwą i odwzorowaniem kolorów (CRI) jest też niższe napięcie przewodzenia. Więc porównując liczbę lumenów z W energii nie będzie dużej różnicy do XML. Dodatkowo dłuższa stabilizacja. Jak komuś będzie brakowało lumenów to zawsze może wrzucić 2 baterie zamiast jednej i przy wyższym napięciu zgodnie z którymś z wcześniejszych postów jasność wzrasta bardzo znacząco.
Nie mam jak przeprowadzić własnych pomiarów, ale posiłkując się danymi dostępnymi w internecie, muszę stwierdzić, że nie masz racji.

Przyjmując, że sterownik będzie utrzymywał stały prąd (dla łatwego porównania przyjmijmy 1000mA), niezależnie od napięcia przewodzenia diody, otrzymujemy:

Cree XM-L U3 (skilhunt podaje niby U4, ale ten bin nie występuje w kalkulatorze cree)
Prąd: 1000mA
Vf: 2,98v
Moc: 2,98W
Ilość światła: 475lm
Sprawność: 159lm/W

Nichia 219C D240
Prąd: 1000mA
Vf: 2,89V
Moc: 2,90W
Ilość światła: 353lm
Sprawność: 122lm/W

Jak widać Nichia ma po prostu niższą sprawność. Wyraźna różnica w Vf diody zaczyna się dopiero przy 2,5A, a taki prąd w H03 będzie tylko przy zasilaniu z 2*18350.
Trochę zaniżyłem z tymi 65%, przy 1A będzie to 75%, przy 2A 72%, a przy 3A 70%.

Nie zmienia to faktu, że warto pokombinować. Sam za chwilę zamówię Nichię i jak dojdzie, to podzielę się spostrzeżeniami.
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

rafalklis pisze:Te podtryby są rewelacyjne. Ja mam wybrane L1,M1,H1,T2 i najlepiej u mnie się sprawdza. Chociaż Turbo lepiej wybrać słabsze, bo różnica w ilości światła niewielka, a akumulator na dłużej wystarczy.
A jak rozróżniasz T1 od T2? Dla L/M/H różnice miedzy słabszym a mocniejszym są zauważalne, ale gdy przełączę w T to nie wiem czy jestem w 1 czy 2. Nie zauważam różnicy przy przełączaniu dwuklikiem. Jak to sprawdzić bez urządzeń pomiarowych?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Jakich ogniw używasz? Naładuj do pełna i wtedy sprawdź. Niestety, ale wyższy tryb turbo, to trochę ściema i działa tylko przez krótki czas przy w pełni naładowanym ogniwie, lub przy zasilaniu z 2*18350.
Tutaj masz wykres:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=239678#239678
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Pomiędzy T1 a T2 jest znaczna różnica w ilości światła. Kiedy akumulator ma niższe napięcie, odłączane jest wyższe turbo. Poza tym rzeczywiście ilość światła dość szybko spada.
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

Ok. Wszystko jasne, włożyłem jakieś stare ogniwo Trustfire, ładowane daaaawno. Czyli widzę pewnie jedynie niższe turbo. Naładuję i sprawdzę ponownie. Dzięki.
Ostatnio zmieniony środa 01 lut 2017, 16:07 przez Siwy, łącznie zmieniany 1 raz.
sent1nel
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 11:58
Lokalizacja: Tychy

Post autor: sent1nel »

Witam,
Nie mogę znaleźć porównania jak świeci ta latarka z diodą zimną i neutralną. Podoba mi się dioda w moim batonie s1 ale nie wiem czy czasem zimna nie daje więcej światła?
Tom.O
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa / Rybnik

Post autor: Tom.O »

pietros pisze: Sam za chwilę zamówię Nichię i jak dojdzie, to podzielę się spostrzeżeniami.
Doszła juz dioda ? Zamontowałeś ? Byłbym wdzięczny jakbyś mógł podzielić się wrażeniami. Szczególnie chodzi mi o rozkład światła.
ODPOWIEDZ