Solarstorm X2-poprawa chłodzenia

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

darol pisze:W mojej lampce zostawiłem oryginalny klej termo
Mam nadzieję że się kolega nie obrazi ale mam to światełko na warsztacie i to niestety nie był klej termoprzewodzący
Obrazek
Podrawiam
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

To było już jakiś czas temu i założyłem w sumie, że to klej. Wydawało mi się, że tam przy podłożach jest dość ciasno więc wniosek nasunął się sam.
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Ja również byłem zaskoczony, bo podłoża siedziały twardo w pigułach. W związku z parciem właściciela światełka na więcej światła i inny jego rozkład, musiałem wszystko rozebrać i tu niespodzianka. Lampka oświetla teraz drogę przed karbonową szosówką, więc musi świecić dalej czyli będą nowe diody, podłoża, driver na razie wyciąga 1.7A ale z nową cewką powinien dać więcej jak będzie za ciepło to trzeba będzie jeszcze zabezpieczenie termiczne ale to chyba temat na nowy post.
Pozdrawiam.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Jak jesteśmy przy temacie cewek, to masz miejsce gdzie można kupić jakieś większe cewki niż te drobne 13mm?
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Dla jednej szt. to pewnie coś znajdę albo nawinę, Jeśli więcej i na cito to
conrad .
Napisz jakie konkretnie potrzebujesz.

Jeszcze taka maritex
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dziękować :) ten z maritexu to nadal maluszek. W X2 wcześniej miałem duże dławiki i było ok, teraz jakieś to takie malutkie
i nie mogę przekroczyć prądu 1.5A
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Czyli że rozmiar ma znaczenie ?

U mnie tak wyglądał driver, zmiana R1,R2 działa tylko w jedną stronę czyli do 1,7A.
Obrazek

Oryginalna cewka ma 23uH, właśnie z pierwszego zasilacza z kartonu wyrwałem większą i po odwinięciu 2 zw. ma tyle samo.
Było by prościej z jakąś dokumentacją drivera ale jakoś mi szukajka strajkuje i nic nie chce podpowiedzieć.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ściągnij PDFa dla układu QX9920, to jest właśnie ta przetwornica "LEDA" a cyferki to jedynie oznaczenia produkcji.
Masz tam dokładny opis "projektowania" prądu wyjściowego.
Do tego obowiązkowo wymiana tranzystora, ale na jaki to dokładnie będę mógł dopiero w weekend napisać, mam zapisane na drugim komputerze.
Co do dławika, to w nimi jest o tyle ciężko, że sama indukcyjność to za mało. Jeszcze jest dużo inny parametrów, które są nieznane.
Trzeba dojść do tego metodą prób i błędów :)
Pozdrawiam
DNF
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

To coś z 8 nóżkami ma oznaczenie MT6680 czy tylko nie dowidzę?
Możesz podesłać dokładniejsze foto?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja też odczytałem jako MT6680
ILPT
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

To w takim razie poszaleli i jest to tranzystor, o prądzie Id=15A, RDS=9Ω.
HT50 to stabilizator 5V więc tego nie ruszamy. Teraz można modzić i doprowadzić driver do ładu :D
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Dzięki za namiary na pdf , jest i fotka.
Obrazek
I jeszcze jedna.
Obrazek
Muszę nad tym przysiąść, ale może zamiast zwiększać L wystarczy pozbyć się/zmniejszyć C1 ? Najpierw doczytam pdf'a.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Pierwsze podejście do drivera

Napięcie na rezystorach pomiarowych w wersji pierwotnej:
Obrazek

Prąd idący w diody w wersji pierwotnej:
Obrazek
Jak widać CC znaczy China Current.

Po wymianie na solidną cewkę niestety ma tylko 30uH i usunięciu C1 zwiększającego Toff.
Obrazek

Obrazek

Jak widać 30uH to mało i musi być więcej.
Na nową cewkę teraz nie mam czasu ale na szybko z kondensatorem 1uF

Obrazek

i 100uF
Obrazek

Myślę że z większą wartością cewki i małym kondensatorem np 10uF może działać.
Nie wiem w jakich jednostkach podane są wzorki w pdf bo jak bym nie liczył to albo oni inaczej rozumieją pojęcie stałego prądu albo mnie wychodzą dziwne wartości.
Z pośpiechu nie zauważyłem że na ostatnich przebiegach są błędne wartości częstotliwości i okresu. Ustawienia tak jak wyżej.
Pozdrawiam.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Piękne pomiary i dobre podejście! Pomogę na tyle, na ile umiem :)
Kiedyś trochę się naszukałem tych PDFów więc teraz ułatwiam sprawę :)

Edycja
Kondensator lowESR? Co z maksymalnym prądem cewki?
W tych kwestiach musiałby Pyra lub Calineczka nas wspomóc :)
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Modyfikacja troszkę się przeciąga w czasie z braku w/w i z powodu konieczności konsultowania wielu detali z właścicielem lampki ale jest prawie skończona.
Lista poprawek.
1. Diody XM-L2 U3 3C na podłożach Noctigon 16mm
2. Piguły fabryczne wyrównane, polerowane. Z uwagi na konstrukcję nie pozwalającą na większy docisk, podłoża wklejone w piguły (klej termo Phobya). Dodatkowe pierścienie aluminiowe o grubości ścianki 1mm przekazujące ciepło z piguł na obudowę i dociskające gwinty, pasta Gelid Extreme.
3. Sterownik z nową cewką i zwiększoną częstotliwością pracy dostał dodatkowo kondensator na zasilaniu. Prąd max ustalony przez dolutowanie rezystora na 2,4A.
4. Ponieważ 15W w takiej obudowie uzależniało by żywotność światełka od kondycji właściciela w lampce zagościł nowy programowalny sterownik na Attiny 25 z zabezpieczeniem termicznym. Program przygotowany przez kolegę Alienth (wielkie dzięki za cierpliwość) specjalnie do sterowania fabryczną przetwornicą poza zabezpieczeniem termicznym daje możliwość bardzo prostej modyfikacji trybów. Sterowanie fabrycznym pstryczkiem. Fabryczny procesor obsługuje tylko wskaźnik napięcia jak w oryginale.
5. Zmienione rezystory do wskaźnika napięcia ( w tym miejscu ukłon dla Mistrza Pyry, fabrycznie były 470R więc podmieniałem na 1k2 i znowu podmieniałem na większą wartość bo za jasno i tak 5 razy potem trafiłem na radę na forum jakie się sprawdzą )
6. Reflektory fabryczny SMO oraz OP z C3 z częściowym odcięciem z folii dyfuzyjnej Avery.
7. Dodatkowe pakiety 2s2p z ogniw od kolegi Woytazo.
Docelowo będą złącza 3 pinowe chyba takie i ładowarka np Redox LiPo 1A oraz szybki UCL ale to po praktycznych testach odcięcia.
Teraz parę fotek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak tylko będzie chwila wrzucę fotki jak świeci.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ