pogaduchy o "lampach" Nixie

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MariuszB. pisze:Przy następnym zegarze pokuszę się o multipleksowanie większym prądem anodowym żeby zobaczyć różnice.
De facto, osiągasz ten sam cel, bo przy wyższym napięciu płynie większy prąd, ale za to zwiększasz napięcie zapłonu, i nie wiem czy to nie wpływa niekorzystnie na układy...
Aktualnie mam pracującą przetwornicę, i zadowalającą jasność osiągnąłem przy 0,9mA prądu anodowego pomimo, iż według danych fabrycznych powinien być większy, napięcie zapłonu ustawiłem na 172V i rezystor 12k lampy IN-8-2.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Pyra pisze: zadowalającą jasność osiągnąłem przy 0,9mA prądu anodowego pomimo, iż według danych fabrycznych powinien być większy, napięcie zapłonu ustawiłem na 172V i rezystor 12k lampy IN-8-2.
Sprawdzałeś poprawność pracy na jednej lampie czy na kilku :?:

Rozbieżność parametrów lamp jest dość spora (stąd wszyscy szukają NOS`y z tej samej partii) i jeżeli lampa potrzebuje mniejszy prąd anodowy niż podaje producent to raczej dobre zjawisko (o ile znajdziesz tak pracujących lamp odpowiednią potrzebną Ci ilość)...... w przeciwieństwie do zakupionych wyeksploatowanych Nixie gdzie trzeba dawać dużo większy prąd pracy by element pokazał całą cyfrę bo nastąpiło zatrucie katody, pewnie..... taka lampa jest do uratowania ale komu chce się ratować lampę o wartości 10 zł :?: :wink:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Dzisiaj serwisowałem jeden z moich zegarów (ten owalny).
Padł w nim scalak 74141. Dostał jakiegoś zwarcia między liczbami i głupoty wyświetlało. Podmiana na nówkę i zegar znów działa.
Dodam że zegar na stałe zamieszkuje w Londynie u siostry i kto by go tam nie zobaczył to robi wielkie oczy. Nie żebym się chwalił bo zegar taki sobie ale same lampy robią taki efekt.


Co do multipleksowania to ja wszystkie tak robię. Zresztą lampy najbardziej zużywają się podczas długiego czasu wyświetlania a multipleksowanie przecież cały czas je przełącza.
Pyra ja bym nie robił RTC na PCF8583, uważam że to kiepski scalak. Trudno na nim uzyskać stabilność czasu.Chyba że zastosujesz z nim DS32kHz.
A i trudno z niego uzyskać pełną datę (rok) a ta z kolei przydaje się do automatycznej zmiany czasu zimowy/letni.

Co do zegara Mariusza no to powiem kopara opada... Widać dużo pracy Włożyłeś w zrobienie obudowy. A elektronika jaka? Coś swojego?
Ale według mnie aluminium strasznie oziębia nixie. Drewno i lampy to miodzio. Wiadomo kwestia gustu.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MariuszB. pisze:
Pyra pisze: zadowalającą jasność osiągnąłem przy 0,9mA prądu anodowego pomimo, iż według danych fabrycznych powinien być większy, napięcie zapłonu ustawiłem na 172V i rezystor 12k lampy IN-8-2.
Sprawdzałeś poprawność pracy na jednej lampie czy na kilku :?:
Mam 3 egzemplarze, które świecą przy 0,7mA, jak podłączyłem 4 to kiedy trzymałem za bańkę, nie świeciły całe cyfry,, jak puściłem było już OK. Po zwiększeniu do 0,9mA wszystkie świecą jednakowo.
pier pisze: Co do multipleksowania to ja wszystkie tak robię. Zresztą lampy najbardziej zużywają się podczas długiego czasu wyświetlania a multipleksowanie przecież cały czas je przełącza.
W teorii wszystko gra, ale nie wiem, czy aby uzyskać podobna jasność nie będzie trzeba zwiększyć prądu anodowego, czyli na jedno wyjdzie. W sumie to one mają sporą bezwładność i zastanawiam się czy czas zasilania jest tożsamy z czasem świecenia, bo raczej ten drugi wpływa na zużycie lampy. :roll:
pier pisze:Pyra ja bym nie robił RTC na PCF8583, uważam że to kiepski scalak. Trudno na nim uzyskać stabilność czasu.Chyba że zastosujesz z nim DS32kHz.
A i trudno z niego uzyskać pełną datę (rok) a ta z kolei przydaje się do automatycznej zmiany czasu zimowy/letni.
Nie miałem z nim nigdy większych problemów, kwestia dobrego kwarca, lub można też dać sygnał sieci energetycznej 50Hz. Kwarców mam sporo z płyt głównych, więc coś się dobierze. Zanim powstanie wersja finalna, to pewnie z miesiąc pochodzi na próby.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

pier, oj tam, oj tam, oj tam :oops: :mrgreen: fakt pracy sporo a zwłaszcza szlifowania oraz polerowania bo "surówkę" obudów wykonał mój dobry kolega na obrabiarce CNC, odnośnie kombinacji lampa-aluminium to był świadomy wybór z dwóch powodów, pierwszy to aby zegary pasowały mi do wystroju mieszkania, a drugi to..... podoba mi się taka kombinacja :mrgreen: chociaż ten w sypialni mógłby posiadać obudowę wykonaną z drewna bo mam trochę wykończenia w drewnie ale jak już kolega zgodził się wykonać obudowy w alu a ja załatwiłem materiał to już jakoś tak z marszu poszło i zrobiliśmy dwie :wink: :mrgreen: odnośnie elektroniki to nie jest mój projekt, poszedłem na łatwiznę i wykorzystałem gotowy ponieważ zależało mi na czasie.

Odnośnie kombinacji metal-lampa.... spędziłem sporo czasu na oglądaniu różnych zegarów i stwierdziłem że taki układ dodaje zegarowi elegancji i szyku, oczywiście nic nie ujmując obudowie wykonanej z drewna o ile jest wykonana z głową i dokładnością i o ile komuś się podoba.

Pyra, po zwiększeniu do 0.9mA problem znika a jak z jasnością świecenia i czy będziesz stosował nocne przyciemnianie :?:
Multipleksowanie...... jedni mówią że powinno być, inni twierdzą że zbędne ale po kilku latach okazuje się że katody zatrute i coś trzeba z tym zrobić, pół biedy jak ma się pojęcie co dalej z tym fantem zrobić, gorzej jak zrobiliśmy zegar na sprzedaż i pojawi się problem :wink: :mrgreen: oczywiście można podnieść napięcie i sprawa załatwiona na jakiś czas ale to chyba dobrym rozwiązaniem nie jest, zwłaszcza dla lamp.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MariuszB. pisze:Pyra, po zwiększeniu do 0.9mA problem znika a jak z jasnością świecenia i czy będziesz stosował nocne przyciemnianie :?:
Jasność jest w zupełności wystarczająca przy tym prądzie, być może zastosuję jakieś filtry w postaci rurek, żeby nie było widać niebieskiej poświaty...
Cyba nie będzie mi potrzebna regulacja jasności, bo zegar docelowo będzie stał w "pokoju dziennym", co innego w sypialni.

Czyli zatrucie katod następuje przy multipleksowaniu czy przy stałym?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Jeżeli zegar będzie stał w dziennym pokoju to faktycznie nie ma potrzeby robić regulacji, choć według mnie może nie automatyczna lecz taka ustawiana softem np. 3 stopniowa może się przydać, odnośnie zatrucia katod to nic mi nie wiadomo aby multipleksowanie przyśpieszało ten proces, prędzej stawiałbym że winne jest za wysokie napięcie, ale nie rozgryzałem tematu, dodatkowo jest taka funkcja nazywana slot machine czyli "przemiatanie" a z angielskiego cathode poisoning która ponoć zapobiega zatruciu, ale ile w tym prawdy?..... nie dociekałem :mrgreen: ale pod tym linkiem masz wszystko opisane http://www.tube-tester.com/sites/nixie/ ... soning.htm a pod tym pokazane http://www.youtube.com/watch?v=yLfqHrQy3jM


Następna bardzo ciekawa strona o zegarach, zwłaszcza jeśli chodzi o obudowy, że też nie znalazłem jej wcześniej :mrgreen:
http://www.neontime.co.uk/

I następna ciekawa strona, może komuś przyda się.
http://www.electricstuff.co.uk/nixie_sources.html

...... takiego projektu to ja jeszcze nie widziałem :mrgreen:
http://www.lupinesystems.com/cablebox/

....... a tutaj mamy link do zegara zbudowanego w całości na lampach, na forum co prawda był już podobny link lecz gotowego zegara, tu mamy jego budowę.
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... renuhr.htm

Projekt ciekawego aczkolwiek standardowego zegara Nixie opartego na dużych lampach IN-18
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... -clock.htm



pier, ostatnio natknąłem się na kilka zegarów wykonanych przez Ciebie (o Prosiaczku nawet nie wspomnę :razz: )..... piękna robota :ok: <brawo> <brawo> <brawo> zamieściłbyś ich fotki tu na forum..... plissss :wink: :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Dotarły malutkie wyświetlacze 7-segmentowe
Tak to swieci ;) Napięcie zasilania 1,6V!

Obrazek
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Wow :szok: teraz możesz miniaturkę zegara zrobić :wink:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Jeszcze jedna ciekawostka z mojej przepastnej w "próżnię" szafy. Może nie do końca w temacie, ale to również wyświetlacz - lampa oscyloskopowa o przekątnej ekranu ok 4cm :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Co ona taka krótka?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Może to wina perspektywy, ale cała lampka ma 11cm długości
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Szukałem po internecie układów 74141 i nie mogłem się zdecydować, 12,50zł; 8zł; 6zł...
Wczoraj przy okazji bytności w elektronicznym pytam o nie i ... sprzedawca po wyjściu z zaplecza: "Mam dwie ostatnie sztuki, po 2 zł"... Wziąłem wszystkie ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

2 zł to cena samego układu, a dodatkowe koszty wynikają z dopisków 'rzadkość' i 'nixie'.
Co jakiś czas pojawiają się na aukcjach układy K155ID1, które podobno lepiej znoszą pracę z lampami. Udało mi się kupić komplet 10 takich układów za 15 zł :-)
ODPOWIEDZ