Convoy M1

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Convoy M1

Post autor: kambal »

Witam ponownie.
Myślę, że przyda się relacja tej nowości na Fasttechu.
Jakiś czas temu, w porozumieniu z Dariusz70 chciałem zakupić Convoy C8. Darek chwalił wykonanie, ze dobra piguła, driver. Ale jakoś mi się wygląd nie podobał. Przeglądając ofertę tego producenta trafiłem na M1.
Dioda ta sama, driver ten sam, teoretycznie anodyzacja HA-III. Koszt prawie 20$. Rozmowa z Darkiem, decyzja zamawiamy. W sumie zamówienie poszło 3lutego, dzisiaj rano listonosz zapukał do drzwi.

Pierwsze wrażenie, fajna, ciężka. Oczywiście ogniwo do środka, świeci:) i powiem Wam szczerze, zdziwiony niesamowicie byłem jak na trybie Hi momentalnie zrobiła się ciepła.

Krótka decyzja - rozkręcamy.
Wszystko ładnie nagwintowane, posmarowane czymś tłustym. Gwinty bez zadziorów.
ObrazekObrazek

Środkowa część latarki jest obustronnie nagwintowana, dodatkowo, wciśnięte ma tuleje mosiężne dla lepszego kontaktu z włącznikiem i driverem.
Obrazek

Zaskoczeniem jest piguła. Mosiężna, ciężka, bez dziury. Moim błędem jest to, że nie pomierzyłem ścianek :cry: a zalutowałem dosyć dobrze driver i nie bardzo teraz się to da zrobić, wymieniłem oczywiście te przegrzane przewody(moja wina przy rozlutowaniu, oryginalnie były bardzo ładne)
ObrazekObrazek

Kolejne zaskoczenie to połączenie dioda-piguła. Jest tu jakaś szara pasta, ilość idealna, rozlana po całej powierzchni. Podłoże diody wygląda na lekko polerowane, powierzchnia piguły spod noża, ale bez zadziorów, czubków czy większych wgłębień. Oczywiście przeszlifowane na gładko.
ObrazekObrazekObrazek

Rozebrałem włącznik, niestety fotki brak. Wygląda dosyć solidnie, po drapnięciu wydaje się to być blaszka mosiężna pokryta jakąś powłoką galwaniczna. Całą dupka po rozebraniu wygląda tak.
Obrazek
I ciekawostka, element dokręcający włącznik, kawał mosiądzu.
Obrazek

Dioda wycentrowana na podkładce, średnica refa 31mm, długość około 28mm. Niestety nie dorobiłem się jeszcze suwmiarki:)
Obrazek

I kilka technicznych informacji:
-pamięć trybów
-2grupy: lo mid hi / lo mid hi strobo SOS
-przełączanie w trybie lo po mignięciu lekko kliknać
-przełącznik forward (trzeba włączyć żeby przełączyć)
-świecąca gumka przełacznika
-fajnie ciężka, dobrze leży w dłoni
-da się postawić na dupce
-niestety toczy się po pochyłem powierzchni
-pobór prądu z ogniwa dla lion 4,18V
lo - 0,160A
mid - 1,40A
hi - 2,84A

Po 20s w trybie hi czuć zmianę temperatury, organoleptycznie stwierdzam ze po ok 4 minutach temperatura stabilizuje się, obudowa dosyć ciepła lecz da się spokojnie trzymać w ręku.

W razie jakiś pytań to piszcie, wieczorem mam nadzieje dorzucić jakieś beamshoty:)
mam do porównania Walthera RBL500 na XP-G no i Tanka 007 e09.

Nadszedł dzień wolnego korytarza:)

Po kolei, Tank/Walther/Convoy M1. XP-E R3/XP-G R5/XM-L T6-3C

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Takie trochę nie udane porównanie odcieni, wszystko ma HI.
Obrazek

Jeśli ktoś będzie sprawdzał parametry to są różne w niektórych najniższych przypadkach. Aparat widział mniej niż moje oko, a chciałem pokazać mniej więcej jak to wygląda w rzeczywistości.

Korytarz ma do ściany za regałami ok 50m, brak dostępu jakiegokolwiek innego światła niż latarkowe.
Ostatnio zmieniony czwartek 21 lut 2013, 20:13 przez kambal, łącznie zmieniany 1 raz.
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Dzięki za fajny opis. Zdaje mi się, że właśnie znalazłeś dla mnie światełko :mrgreen: Miałem zamawiać Convoy C8 ale nie byłem przekonany co do poręczności tego sprzętu w kieszeni. Ta wydaje się być w sam raz. Tylko jeszcze parę pytań:
1. Czy po kilku dniach użytkowania nadal twierdzisz, że obudowa jest wystarczająca do takiego prądu (w sensie czy dioda jest bezpieczna)?
2. Czy driver ma zabezpieczenie ogniwa?
3. Występuje może wersja SMO, albo czy pasuje do tego jakiś typowy ref SMO?
No i chętnie zobaczę jak to świeci najlepiej w porównaniu do C8 XM-L 2,8A albo czegoś na module d26 i XP-G 1,5A

Pozdrawiam
M.
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

Nie ukrywam, że ostatnio mało wolnego czasu mam na testy. Statyczne testy wykazują, że latarka nagrzewa się dosyć mocno, jednak spacer lub też poruszanie latarką ogranicza temperaturę do akceptowalnego poziomu. Nie udało mi się jeszcze rozładować ogniwa, ale jutro wrzucę jedno do rozładowania i włożę do latarki. Zobaczymy jak z zabezpieczeniem, choć czytałem ze driver odcina przy 2.9V. Nie znalazłem fabrycznego refa SMO, jutro postaram się dokładnie pomierzyć ref i dam znać.

Jedyne do czego mogę porównać to XP-G na 4AMC i refie OP.
Ale to też potrzebuje czasu.

Według mnie bardzo przyzwoite światełko. Nie za duże i fajnie leży w dłoni. No i przekonuje się powoli do cieplejszych diod:)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Re: Convoy M1

Post autor: skaktus »

kambal pisze:
Po 20s w trybie hi czuć zmianę temperatury, organoleptycznie stwierdzam ze po ok 4 minutach temperatura stabilizuje się, obudowa dosyć ciepła lecz da się spokojnie trzymać w ręku.
.
Romisen RC-U4 + XML U2, w diodę 2,94A. Po 4 minutach latarka jest na tyle gorąca że nie da się jej utrzymać w ręce dłużej niż 10 - 20 sekund.
Ostatnio zmieniony wtorek 19 lut 2013, 13:31 przez skaktus, łącznie zmieniany 1 raz.
ILPT
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

skaktus co z tego wynika? Że conwoy ma lepsze chłodzenie od romka czy, że gorzej odprowadza ciepło z diody? Pytam bo RC-U4/ UF C2 też brałem pod uwagę.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Mirecki pisze:Że conwoy ma lepsze chłodzenie od romka czy, że gorzej odprowadza ciepło z diody?
Pewnie trzeba w convoy'u poprawić odprowadzanie ciepła
a w sumie to lepiej zamówić XinTd'a
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Nightmare pisze: a w sumie to lepiej zamówić XinTd'a
Może i lepiej ale z latarkami jak z samochodami - trzeba sobie z góry budżet określić bo wiadomo, że za 30 USD kupimy coś lepszego niż za 20, a za 40 coś jeszcze lepszego niż za 30 i robi się z tego istne wariactwo :-| . Ja patrzę za czymś do 20 i tego się będę trzymał.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja ogólnie wystrzegam się latarek z modułami... Tutaj każdy się pitoli z prądami i odprowadzaniem ciepła ale jakoś mało kto patrzy na latarki z modułami i takie kupuje. wielu chyba nie zdaje sobie że aby taki moduł dobrze odprowadzał ciepło na body powinien wchodzić na wcisk. Niestety w większość lata lub ma minimalną powierzchnie dobrego styku.
ILPT
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

skaktus pisze:Ja ogólnie wystrzegam się latarek z modułami...
A o której piszesz, bo przecież ten Convoy ma klasyczną pigułę, tyle że mosiężną jak w module?
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

Convoy ma fajne zrobioną głowice, te nacięcia skutecznie odprowadzają ciepło.
Oczywiście nie postawił bym jej na dupce w trybie Hi i świecił godzinę, chociaż:) nie mam czym zrobić dokładnych pomiarów temperatur. Ale na pewno nie jest tak, ze nie idzie jej utrzymać w ręku. A propo poprawiania termiki, zdziwiony byłem bo pewnie obyło by się bez niej. Jak napisałem, powierzchnie w miarę gładkie, jakaś szara pasta na całości. Fabrycznie dość szybko się nagrzewała.

Jedyny plus dla C8 to nieco większy ref i możliwość wyboru OP czy SMO. M1 jest poręczniejsze.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Piszę o latarce zaproponowanej przez Nightmare.
ILPT
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Myślałem, że to klasyczne C8 z pigułą i osobnym refem tylko w niezłym wykonaniu sądząc po cenie.
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Nightmare pisze:...lepiej zamówić XinTd'a
Nightmare, widziałeś już ją na żywo? Szukam taniej latarki dla teścia do oświetlenia nie dużego placu.
Trzeba będzie coś jeszcze w niej poprawić ? Oczywiście po za przesmarowaniem pastą termo.
Nie chciałem zakładać nowego wątku, a ta latarka wygląda przyzwoicie.
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

bandit,
Poczekaj troszkę, na dniach postaram się zrobić zdjęcia jak świeci ta moja. Może nawet jutro, jak oddam pracę. Mam na uczelni fajny korytarz, może ze 30-40 metrów, białe ściany, zero światła słonecznego.
Pozdrawiam
kambal zwany Kamilem Convoy M1
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Genialnie ! W takim razie czekam na mini recenzję :) Będę brał NW a Ty jaki tint wybrałeś ? Jak z nagrzewaniem się latarki ? Pasta wystarczy na gwinty, czy wcisnąć kawałek miedzi pomiędzy pigułę a body ?
Chociaż po zdjęciach widzę więcej gwintu niż w V2, więc może nie będzie tak źle :)
ODPOWIEDZ