Lampa / Halogen HID

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Lampa / Halogen HID

Post autor: ProLight »

Witam,

Nie wiem gdzie temat wrzucić myślę że tu będzie mu najwygodniej ;)


Projekcik poskładany z potrzeby i z tego co było dostępne pod ręką.

Założenia:
-Zasilanie 12V i z gniazdka
-Mały pobór prądu
-W miarę bryzgo szczelne

Czyli takie standardowe minimum.

Wyszło takie coś:
Obudowa Halogenu 150W IP44
Żarnik HID 35W 4300K
Przetwornica HID z moim sterownikiem oraz poprawkami elektroniki.
W dwóch wersjach:
- "Standard" 35W
- "Lux" regulacja mocy za pomocą potencjometru od ok 10W do 60W

Lampa ma włącznik oraz gniazdko do zasilania, palnik wymienia się tak jak w oryginale.
Oczywiście do zasilania z gniazdka potrzebujemy zasilacza od 9V do 16V i wydajności ok 4A dla standardu i ok 8A dla wersji Lux


Kilka lamp zostało w zapasie więc może Ktoś z forumowiczów zainteresuje się moimi lampkami.

Jak widać filozofii dużej nie ma ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa 20 cze 2012, 15:07 przez ProLight, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Palnik jak w oryginalne, ale najpierw trzeba przystosować chińczyka ;) Mam podobną lampkę, ale w wersji standardowej :)

Powiedz mi, robiłeś pomiary pomiędzy ilością światła w wersji 35W a 60W ? Jak przy 60 W z trwałością palnika, ilością ciepła i samą przetwornicą ? Przeżyje to ?
ILPT
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

skaktus pisze:Palnik jak w oryginalne, ale najpierw trzeba przystosować chińczyka
Jasne trzeba przystosować chińczyka, chodzi mi o to że wymiana przystosowanego palnika wygląda identycznie jak w oryginale, nie wymaga znajomości na elektryce i jakiś specjalnych zdolności manualnych.
skaktus pisze:Powiedz mi, robiłeś pomiary pomiędzy ilością światła w wersji 35W a 60W ?
-Niestety nie, nie mam sprzętu do tego.

Jeśli ktoś z okolicy użyczy taki sprzęt, to chętnie to sprawdzę.
skaktus pisze:Jak przy 60 W z trwałością palnika, ilością ciepła i samą przetwornicą ? Przeżyje to ?
-Przy 60W jeśli trafimy na słabej jakości palnik to wtedy palnik pali się od razu, chwila moment robi się różowy i koniec żywota.

-Jeśli jest nieco lepszy palnik to wytrzymuje, ale 60W to przesada, optymalnie jest kręcić do 50W

-Ciepła z palnika ustawionego na 50W jest trochę więcej, szyby latarek szybciej się nagrzewają, ale jeszcze żadna mi nie pękła.

-Jedno co zauważyłem to w dwóch identycznych latarkach w jednej palnik na 30W drugiej 55W to widać dużą różnice w zużyciu lustra (latarka słabsza jest używana częściej)
Powłoka naniesiona na lustro się wykruszyła.

-Co do przetwornicy to trzeba wiedzieć jak ją przerobić aby dała te 50W żeby dała te 50W i odrazu się nie spaliła to trzeba też wymienić 75% elementów przetworniczki.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dzięki za info.

Czy po przerobieniu przetwornicy, obudowa (coraz częściej plastikowa) jest w stanie oddać całe ciepło jakie generuje przetwornica bez uszczerbku dla niej ?
ILPT
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Po przerobieniu obudowa nie daje rady, jest to tylko kawałek aluminiowej ramki, i po chwili jest bardzo gorąca, i często padają tranzystory przez to.
Główny spammer tego Forum ;)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zatem należy dołożyć radiator?
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Są dwie opcje:
1. Dołożyć radiator
2. Zmienić tranzystory na mocniejsze, w rezultacie nie będą się tak grzały.
Główny spammer tego Forum ;)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Pytam, ponieważ wystawiłeś ją w sklepiku, a tam nic o takiej sytuacji nie wspomniałeś.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Bo tam jest ta wersja "standard" 35W i Ma wstawione 3x mocniejsze tranzystory które praktycznie wogóle się nie grzeją, po ok 10h pracy czuć że przetwornica jest nieco cieplejsza od otoczenia.
(widzę że muszę poprawić opis w sklepiku żeby nie wprowadzać w błąd, dzięki za spostrzeżenie)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ok, w takim razie nie ma sprawy :)
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Miałem chwilę to zrobiłem parę fotek podwórka, po chwili zbuntowani sąsiedzi przekonali mnie że mieszkam w patologicznej dzielnicy.

Fakt troche im po oknach świeciłem ale przecież powinni już spać :smile:

Lampa świeci fajnym kwadratem, równomiernie, i pokrywa całe moje podwórko i jednocześnie sięga okien prawie do pierwszego piętra czyli jeśli dobrze myślę to lampa będzie świeciła kwadratem na powierzchnię o ok 4m większą od mojego podwórka, więc jutro sprawdzę na zumi czy czymś takim jak duże jest to podwórko dodam z 4m i będzie wiadomo jak duży kwadrat jestem wstanie oświetlić z 1piętra ;)

Od takie przemyślenia jak się spać nie może.

Jutro zrobie zdjęcia jak oświetla sodówka to samo podwórko, dzisiaj już mi się nie chce iść jej włączyć, ale świeci dużo gorzej :D

[ Dodano: 18 Lipiec 2012, 01:51 ]
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ