HID 6000K by artur_n + woltomierz/amperomierz

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

HID 6000K by artur_n + woltomierz/amperomierz

Post autor: artur_n »

Witam,

Po obejrzeniu kilku filmików oraz niezliczonej ilości zdjęć HIDów stworzonych przez forumowiczów i nie tylko postanowiłem iż i ja chcę mieć takie cudo. Projekt powstał w oparciu o dobrze znaną żółtą latarkę kupioną jako uszkodzona na znanym portalu aukcyjnym.

Zbudowana latarka opera się na przetwornicy slim oraz palniku xenonowym H3 6000K.

Zastosowałem dwa rodzaje zasilania:

1. Zasilanie z pakietu ogniw 18650 3S3P.
2. Zasilanie sieciowe z wykorzystaniem zasilacza 12V.

Przed nadmiernym rozładowaniem ogniw czuwa woltomierz na tylnej ściance latarki. Mierzy on napięcie z dokładnością jednego miejsca po przecinku. Jest dość dokładny a tym samym wystarczający do tego celu.

Podczas krótkich lecz owocnych testów stwierdziłem iż jest MOC!

Palnik w odbłyśniku został umieszczony za pomocą oryginalnej spinki, która już była w latarce. Wyogniskowanie nie jest idealne lecz jak dla mnie wystarczające.

Pod spodem latarki zamieściłem zaślepkę na kable do ładowania ogniw.

Latarkę wyposażyłem w 3 włączniki jeden oryginalny znajdujący się z boku załącza opcję zasilania sieciowego zaś pozostałe, które umieściłem na górze:

1. Włącza zasilanie przetwornicy z pakietu ogniw.
2. Włącza wskazanie woltomierza/amperomierza

Czas działania latarki na ogniwach z napięcia 12V do ok. 8,5V to 1,40h. Napięcie mierzone pod obciążeniem. Po wyłączeniu xenona napięcie wzrosło do 9,1V

Oto zdjęcia powstałego potwora:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Edyta:

Latarka przeszła lekką modyfikację a mianowicie poszedł przekaźnik przy zasilaniu ogniow/zasilacz oraz woltomierz zmieniłem na woltomierz/amperomierz.

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 18 gru 2013, 11:23 przez artur_n, łącznie zmieniany 3 razy.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

artur_n pisze:Przed nadmiernym rozładowaniem ogniw czuwa woltomierz na tylnej ściance latarki. Mierzy on napięcie z dokładnością jednego miejsca po przecinku. Jest dość dokładny a tym samym wystarczający do tego celu.
Bardzo mi się podoba taka "latareczka" i ładnie zrobione. Jak fabryka (i to nie chińska).

Możesz napisać, co to za woltomierz? jakiś gotowiec, czy DIY? On też mi się podoba, wygląda, jak by musiał tam być :D
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

marmez pisze:Możesz napisać, co to za woltomierz? jakiś gotowiec, czy DIY? On też mi się podoba, wygląda, jak by musiał tam być
Najpierw była myśl o zrobieniu woltomierza połączonego z amperomierzem lecz poprzestałem na gotowcu za 19zł.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Dobra robota, jakie dokładnie użyłeś ogniwa? jaka pojemność?
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Ogniwa są ze sklepiku od kolego woytazo. Są oferowane przez niego po 3zł z 5% stratą pojemności.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

To złożony z nich pakiet będzie pewnie miał z 6000mAh
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Dokładnie na taką pojemność liczę. Teoretycznie mają po 2100mAh. Jestem w dalszym ciągu testów zobaczymy ile pojedzie na jednym ładowaniu. Zmierzę czas do spadku napięcia w granicy 8,5V.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Podczas testu sprawdzaj napięcie na ogniwach bo sumarycznie napięcie na pakiecie może być ok, a jakieś ogniwa mogą już być na wyczerpaniu.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Test zakończony czas pracy 1,40h do napięcia ok 8,5V wszystkie cele rozładowują sie dość podobnie. Z tym iż ogniwa nie były w pełni naładowane, miały ok 12V z 12,4V.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

artur_n pisze:
marmez pisze:Możesz napisać, co to za woltomierz? jakiś gotowiec, czy DIY? On też mi się podoba, wygląda, jak by musiał tam być
Najpierw była myśl o zrobieniu woltomierza połączonego z amperomierzem lecz poprzestałem na gotowcu za 19zł.
A można wiedzieć jaki to gotowiec? Skąd? Kiedyś pobieżnie szukałem mniej więcej takich woltomierzy i nic ciekawego nie znalazłem, a jak można spytać... ;)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Odpal znany portal aukcyjny a.....o.pl i wpisz hasło: "woltomierz cyfrowy".
Everybody lies...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Pojemność pakietu 3S3P według Imax B6 wyszła 6637mAh
Everybody lies...
GozDD
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 12:33
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: GozDD »

Aż tak dobre ogniwa Ci się trafiły? Jakim prądem je rozładowywałeś?
Zastanawiam się po co Ci włącznik do zasilania zewnętrznego. Nie lepiej by było użyć go po prostu do włączenia latarki, a odłączenie ogniw zrealizować na przkeźniku?

To tyle słów 'krytyki' ;) Sprzęt wyszedł naprawdę ładny, szczególnie ten woltomierz. Gdybym tylko ja miał pieniądze na HID'a... :)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Przetwornica w czasie pracy pobiera 3,5A i takim prądem były rozladowane. Przekaźnik to dodatkowe miejsce w środku lararki a z tym było naprawdę krucho. Moźna to było zrealizować na przekaźniku SMD ale wersja 2 włącznikowa wydała się mniej awaryjna a co najważniejsze tańsza.
Everybody lies...
ODPOWIEDZ