Latarka na 3W led UV zasilana 18650

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Latarka na 3W led UV zasilana 18650

Post autor: Bocian »

Ostatnio zmajstrowałem takie ustrojstwo na zamówienie. Zainteresowanymi są myśliwi ponieważ podobno w UV krew postrzelonego zwierzęcia wykazuje właściwości fluorescencyjne. Dioda nie należy do najtańszych ale robi swoje, długość fali to ~400nm. Zastosowałem optykę 15st. Zastanawiam się tylko nad bezpieczeństwem tego urządzenie w przypadku nie zgodnego z przeznaczeniem użycia (ta wiązka UV już po kilku sekundach zaczyna powoli parzyć w łapę Co do efektu to jest super jak nie zapomnę to zapodam fotki. Najlepsze jest to jak mój Stefan (skorpion cesarski) świeci na zielono (pancerz skorpionów ma super właściwości fluoro). Narazie latareczkę testuję i wyniki są obiecujące:)

Diodka z polskiej dystrybucji marki lekceważonej przez większość forumowiczów (nie wiedzieć czemu) Edison-Opto. Zapłaciłem mordercze 35zł w detalu ale jeśli ktoś jest zainteresowany to wkrótce będę miał 100szt tych diod więc mogę sporo taniej odsprzedać. Ciekawe swoją drogą jak UV zachowuje się w reflektorku (dzisiaj dostałem sample od Khatod do Edisonek;)

http://www.khatod.com/

Mają bardzo fajną, alternatywną optykę dla wszystkich czołowych producentów diod. Ja czekałem 3 tygodnia, paczka zdaje się z Włoch:)

Użytkownik UVW z Torcha:
Zastosowanie diod o długości fali poniżej 395nm (360-380)nm otwiera nowe możliwości detekcji śladów:
http://www.theledlight.com/pdf/UVApplications.pdf



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No więc powiem szczerze ciężko fotografuje się światło UV. Na dworze przykładowo kora brzozy super świeci na biało a aparat nie łapie na tym ostrości Reszta fotek to mój Stefano (może wydawać się upasiony ale jest tuż przed wylinką:) Ostatnie zdaje się to chciałem uchwycić super wyglądające live znaki wodne na banknocie a na fotce nic nie widać:(
Ostatnio zmieniony wtorek 09 lis 2010, 15:28 przez Bocian, łącznie zmieniany 1 raz.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Dziś utoczyłem z siebie parę kropel krwi. Spoko! Nie jestem masochistą, ani nie zrobiłem tego dla nauki - po prostu zaciąłem się przy goleniu (no, co? stary koń już ze mnie!). Pamiętając o tej lampce UV pieczołowicie zebrałem to, co ze mnie wyleciało na chusteczkę, odpaliłem moje 5mm UV i ... nic! Nic, a nic nie zaświeciło się! Albo 5mm za mało UV daje, albo z tymi właściwościami fluoroscencyjnymi jakaś ściema (a może moja krew jest jakaś lewa - chmmm...).
Natomiast wiem, że przy pewnych "temperaturach" światła białego łatwiej odróżnić krew tętniczą od żylnej, co może pomóc przy operacji.

[ Dodano: Czw Lis 22, 2007 8:02 pm ]
A! Byłbym zapomniał! Gratuluję Stefano!
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Hmm, moze ja sprobuje zrobic fotke tej diodzie jak swieci?Dostalem takowa od Bociana, wsadzilem ja do Elly, moze jest na 350mA puszczona, ale przy ogladaniu banknotow efekty ciekawe...no i dziwnie po oczach daje :mrgreen:
Ja sie b.rzadko gole...wiec z fotkami z krwia kiepsko chyba bedzie.Zobaczymy ;-)
Andy

Post autor: Andy »

Bardzo ciekawy projekt. Od dłuższego czasu szukam czegoś takiego - nadającego na tak krótkiej fali - tego typu lampy świetnie nadają się do detekcji zabrudzeń, zwłaszacza tłuszczu na powierzchniach. I tu pytanie: czy widać odciski palców, ew inne zanieczyszczenia w takim światełku? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

A czy takie światło UV jest niebezpieczne ? :o
Zgredek
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2007, 13:08

Re: Latarka na 3W led UV zasilana 18650

Post autor: Zgredek »

Bocian pisze:Ostatnio zmajstrowałem takie ustrojstwo na zamówienie. Zainteresowanymi są myśliwi ponieważ podobno w UV krew postrzelonego zwierzęcia wykazuje właściwości fluorescencyjne. Dioda nie należy do najtańszych ale robi swoje, długość fali to ~400nm. Zastosowałem optykę 15st. Zastanawiam się tylko nad bezpieczeństwem tego urządzenie w przypadku nie zgodnego z przeznaczeniem użycia (ta wiązka UV już po kilku sekundach zaczyna powoli parzyć w łapę Co do efektu to jest super jak nie zapomnę to zapodam fotki. Najlepsze jest to jak mój Stefan (skorpion cesarski) świeci na zielono (pancerz skorpionów ma super właściwości fluoro). Narazie latareczkę testuję i wyniki są obiecujące:)

Diodka z polskiej dystrybucji marki lekceważonej przez większość forumowiczów (nie wiedzieć czemu) Edison-Opto. Zapłaciłem mordercze 35zł w detalu ale jeśli ktoś jest zainteresowany to wkrótce będę miał 100szt tych diod więc mogę sporo taniej odsprzedać. Ciekawe swoją drogą jak UV zachowuje się w reflektorku (dzisiaj dostałem sample od Khatod do Edisonek;)
(
Czy optyka nie tłumi UV?
ZTCW diody dające widmo w okolicy 360 nm są niebotycznie drogie (diody 5 mm po kilkadziesiąt złotych). Jeśli ta dioda EdisonOpto ma "około 400 nm", to jest to raczej bliski uv, w którym niewiele ciekawych rzeczy można zobaczyć. Kilkanaście nm mniej i już się robi zabawa z kolorami! CZy porównywłaeś tę diodę z neonówką UV?
c++

Post autor: c++ »

Zgredek pisze:Czy optyka nie tłumi UV?
Raczej nie, jest przeźroczysta, czysta, chociaż to plastik i zbyt dobrych wlasciwości przewodzenia światła, np. do szybek szklanych w latarkach wiodących producentów (niekoniecznie święty SiurFrajer)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

siurfrajer często ma szybki właśnie plasticzane- mocniejsze są, a co do tłumienia UV, cóż wiele plastików jest "na oko" przeźroczyste- ale nie dla UV - choćby okulary słoneczne, z podobnego platiku robią szybki do latarek, ponieważ na ogół dodatek UV jest niewskazany.
Ale polecam prosty test- odpalcie latarkę LED w nocy i zobaczcie jak sie znaki drogowe zachowują
ahha
diabeł tkwi w szczegółach"
Zastosowanie diod o długości fali poniżej 395nm (360-380)nm otwiera nowe możliwości detekcji śladów:
znaczy nie kole 400nm, ale określona długośc fali, a to kosztuje
ps
mam latarkę z DX na 5ciu diodach, ponoć UV- banknoty świecą, znaczki pocztowe też (no niektóre- te co mają świecić-inny papier), znaczy to działą, ale krwi nie badałem- przy okazji zobaczę
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Z ciekawostek. Wczoraj dostałem kolejne zamówienie na taką latarkę UV. Tym razem do szukania bursztynów na plaży (ponoć świecą w UV). Ja pierwsze słyszę o takim zjawisku ale jak mówią: nasz klient nasz pan :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Witam
Jeśli z tymi bursztynami to prawdą sam wezmę jedną/kilka szt. ale raczej samych diodek.
Pozdrawiam
intermario

Post autor: intermario »

Pingwin pisze:Witam
Jeśli z tymi bursztynami to prawdą ...
A fasolki na to:

Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży
Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Echhh słyszałem że bursztyny da sie sprawdzać ogniem , że jeśli się nadtapiają to bursztyn , tak na większą skalę to skołuję napalm.
I powtarzam swoje pytanie czy światło UV z diody LED jest niebezpieczne dla człowieka?
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

a czy UV z diody LED różni się od UV z żarnika, HIDa, słońca itd ?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...mysle ze tak, przydaly by sie jakies wykresy widmowe...
adrian
Posty: 1
Rejestracja: środa 26 gru 2007, 12:44

Post autor: adrian »

Bocian, potrzebuję latarkę UV zasilaną akumulatorem 3,6-12V święcącą mocnym światłem od 5-10h.
ODPOWIEDZ