Digital Li-Ion 18650 Battery Charger (HXY-042V2000A)

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
grzesiekp
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 25 wrz 2008, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Digital Li-Ion 18650 Battery Charger (HXY-042V2000A)

Post autor: grzesiekp »

Witam !

Korzystając z weekendu przeprowadziłem krótki test nowej ładowarki - model HXY-042V2000A. Ładowarka kupiona na DX - sku 6105 - Digital Li-Ion 18650 Battery Charger.

Zdecydowałem się na nią czytając dobre opinie na forum DX i CPF.

Z zewnątrz ładowarka prezentuje się tak:

Obrazek


W porównaniu do TrustFire TR-001 HXY-042V2000A w środku wygląda bardzo przyzwoicie. Luty są zdecydowanie lepszej jakości - matową cynę znalazłem tylko w 3-4 miejscach, elementy SMD przyklejone są równo, cyna nie wylewa się poza pola lutownicze.

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Po oględzinach wizualnych przeprowadziłem test praktyczny.
Do dyspozycji mam akumulatory TrustFire TR18650 2500mAh protected - SKU 5790. Rozładowałem je na tyle na ile pozwala zabezpieczenie (teoretycznie do napięcia 2,75V )

Przed podłączeniem akumulatorów zmierzyłem napięcie na zaciskach - woltomierz pokazał 4,23V.

Podłączyłem jeden akumulator i sprawdziłem prąd ładowania - 1040mA w prawej komorze i 998 mA w lewej.

Następnie podłączyłem 2 akumulatory. Tutaj działo się coś dziwnego. Ładował się tylko jeden akumulator na raz - ten w prawej komorze. Zamieniałem akumulatory miejscami i efekt był ten sam.Co więcej identycznie działo się na drugiej sztuce ładowarki kupionej dla znajomego.
Gdy akumulator w lewej komorze połączyłem wpinając w obwód amperomierz ładowarka zaskoczyła. Więcej takie dziwne zachowanie się nie powtórzyło.


Prąd ładowania przy dwóch akumulatorach wynosił odpowiednio (czasy przybliżone):
0h - 984mA w prawej i 943mA w lewej
1h - 823mA w prawej i 784 mA w lewej
1h30min - 568mA w prawej i 523 mA w lewej
2h30min - 254mA w prawej i 213 mA w lewej ( napięcie na bateriach 4,16V i 4.15V )
3h30min - 98mA w prawej i 63mA w lewej ( napięcia na bateriach 4,18V i 4,17V )

Ładowanie w prawej komorze zakończyło się orientacyjnie po 3h40min (być może jeszcze trochę by trwało - przesuwałem ładowarkę i ruszyłem akumulator - dioda zrobiła się zielona). Akumulator został naładowany do 4.19V.

Ładowanie w lewej komorze trwało jeszcze około 15-20 minut, akumulator po zapaleniu się zielonej lampki miał 4,20V.

Włożyłem do lewej komory akumulator wyjęty z prawej ( ten naładowany do 4,19V ) - ładowarka dobiła go do 4,2V.

Sprawdziłem czy w chwili gdy palą się zielone diody do akumulatorów jest dostarczany jakiś prąd. Okazuje się że jest - w prawej komorze jest to 38mA a w lewej 24 mA.
Nie sprawdzałem czy z czasem ten prąd maleje - być może prąd zejdzie do 0mA.

Zastanawiałem się czy uzyskane napięcie 4,2V nie jest efektem zastosowania akumulatorów protected. Podłączyłem je do ładowarki TR-001. TrustFire ochoczo zabrał się za doładowywanie. W związku z tym sądzę że układy zabezpieczające raczej nie zadziałały.

Ze względu na to że ładowarka uchodzi za szybką obawiałem się mocnego nagrzewania akumulatorów. Na szczęście nic takiego się nie działo.
W pierwszej fazie ładowania ( do około 1h ) akumulatory zrobiły się ciepłe. Nie były natomiast gorące - dało się je spokojnie trzymać ręką bez nieprzyjemnych doznań. Wraz ze zmniejszaniem się prądu ładowania robiły się wyraźnie chłodniejsze. Po około 2h30min ochłodziły się do temperatury otoczenia.


Podsumowując - moim zdaniem ładowarka jak na produkt za 8$ spisuje się bardzo dobrze. Ładuje szybko, ale nie katuje akumulatorów ( prąd ładowania < 1C ). Całkowite naładowanie akumulatora 2500mAh nie powinno zajmować więcej niż 4h. Jeśli nam się spieszy możemy akumulatory wyjąć po 2h - będą naładowane do około 4-4,1V. W mojej ocenie to idealna ładowarka dla kogoś kto ma tylko i wyłącznie ogniwa 18650.
Pozdrawiam - Grzesiek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pięęęęękna recka, bardzo fajne pomiary, zdjęcia(te mogły by być ciut większej rozdzielczości)
Montaż rzeczywiście duzo przyzwoitszy....rzekł bym nawet maszynowy...gdyby foty były większe mozna by to dokładniej okreslić.
Super, przekonałes mnie, kupuję ;-)
:mrgreen:
DZIĘKI!!!
grzesiekp
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 25 wrz 2008, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: grzesiekp »

gdyby foty były większe mozna by to dokładniej okreslić
Nie chciałem wrzucać na forum dużych plików. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości umieściłem tutaj:

Fotki HXY-042V2000A
Pozdrawiam - Grzesiek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Piękne dzięki ;-)
W żadnej Trustfire ani Ultrafire nie widziałem tak dobrego montażu.
I oglądając nawet zauważyłem rezystory szeregowe do pomiaru prądu :mrgreen:
apoc
Posty: 61
Rejestracja: sobota 13 wrz 2008, 22:21

Post autor: apoc »

Dobra recka, szkoda, że nie popełniłeś jej kilka dni wcześniej.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...ale popełnił i to jest najważniejsze ;-)
Wszyscy czytający będą mogli z tej wiedzy skorzystać. :wink:
p.s. pozwolę sobie dodać linka wynalezionego przez Grześka wcześniej:

http://www.kansai-event.com/kinomayoi/chg/Li_CHG_W.html
i dorzucić schematy i wykresik
Załączniki
Li_CHG_W_HXY042_GRAPH_3.gif
Li_CHG_W_HXY042_GRAPH_3.gif (38.59 KiB) Przejrzano 1178 razy
Li_CHG_W_HXY042_KAIRO_2.gif
Li_CHG_W_HXY042_KAIRO_2.gif (16.75 KiB) Przejrzano 1178 razy
Li_CHG_W_HXY042_05_1.gif
Li_CHG_W_HXY042_05_1.gif (6.02 KiB) Przejrzano 1178 razy
Awatar użytkownika
LightLover
Posty: 267
Rejestracja: sobota 16 maja 2009, 19:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: LightLover »

Witam,

Dorzucam swoje zdjęcia HXY-042V2000A w wersji w europejską wtyczką:

Obrazek Obrazek Obrazek

Co prawda jakość marna, ale obecnie dysponuję jedynie aparatem w Motoroli Milestone...
W przyszłym tygodniu postaram się wykonać pomiary prądu ładowania dla obu kanałów i wstawić dobre zdjęcia.


Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Niezłe te ładowarki, miałem w swoich łapkach dwie, jednak mi nie pasował czas ładowania który był znacznie dłuższy niż w wf-139.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

igi pisze:znacznie dłuższy niż w wf-139.
:?: :!:
Toć prąd ładowania jest większy...może miałeś uszk. egzemplarz?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Nie wiem, miałem te z eu plugiem, musiałem wtedy naładować 4 identyczne ogniwa i wf-139 skończyła znacznie szybciej :), możliwe że te w wf były mniej rozładowane, choć wszystkie przyszły jedna paczką z DX razem z ładowarkami. Na bardziej dogłębne testy nie miałem wtedy czasu bo ładowarki poszły na sprzedaż z latarkami.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Potwierdzam WF-139 ładuje szybciej. Mam 3szt. ładowarek z tego tematu oraz WF-139 i często ładuję partię akumulatorów po testach lampek w tym samym czasie. Efekt jest takie że WF-139 kończy ładowanie trochę szybciej niż te dwukanałowe. CO ciekawe one nie są tak do końca dwukanałowe. Jeśli włożymy dwa aku o różnicy napiecia na celach powiedzmy 0,4V to ładowarka głupieje (zaczynają mrygać na czerwono obydwie diody - trzeba wyjąc cele żeby powróciła do normalności).
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Prąd jest wiekszy ale na początku potem spada. Dziwne to ładowarki jak pisał bociek czasem nie daje sie ładować dwóch ogniw jednocześnie.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Moja sie zepsula. Przestal dzialac jeden kanal, oprocz tego miala focha czasem i nie chciala wogole ladowac. Nastepnego dnia to samo ogniwo ladowala juz bez problemu.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ