Oświetlenie zasilane dynamem rowerowym

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Bocian pisze:Hahar, możesz napisać coś więcej o tych panelach 5V 0,5A (skąd, gabaryty)?
Panele z alledrogo 12x15 cm równolegle przez diodę shotkiego- jest gdzieś fota- chyba w temacie o mini elektrowni słonecznej.
Max prąd jaki udało mi się odebrać to coś około 1,35A.
Myślę jeszcze o przetwornicy up/down bo napięcie skacze przy poruszaniu się i pod koniec ładowania od 4,5- 5,6V za diodą.

Jeszcze co do dynamopiasty potrafi wygenerować znacznie wyższe napięcie bez obciążenia- i przy włączeniu lampy podczas jazdy może być to niebezpieczne dla elektroniki.
Moje w porywach do 129V -zmierzyłem jak mnie kopło... :mrgreen:
Czyli bez przetwornicy raczej nie da się osiągnąć stabilnego napięcia.
Ostatnio zmieniony sobota 28 wrz 2013, 14:15 przez Hahar, łącznie zmieniany 1 raz.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Może wystarczy mostek z czterema diodami Schottky'ego, kondensator i dioda Zenera o nieco większej mocy. Powiedzmy taka na 12V.
Problemów z samym zasilaniem to raczej nie będę miał, bo testowałem to na dynamie "butelkowym", ale opory jazdy są niemiłe. Nie wiem czy warto robić taki upgrade do dynama w piaście.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Pod stałym obciążeniem załączonym na postoju napięcie tak nie wzrośnie ale już przy ładowaniu ogniwa czy telefonu może.
Myślałem o czymś takim ,tylko jak zabezpieczyć to przed napięciem większym jak 35V ?
Do paneli też powinna się nadać. :mrgreen:
TOMSON
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 21:16
Lokalizacja: Otwock/Ełk

Post autor: TOMSON »

Nie wiem jaka dioda siedzi w lampie LUXOS U ale w LUMOTEC IQ Cyo N plus jest dioda CREE XRE i ma niby 60 LUX to jest wersja lampy z aluminiowym daszkiem który robi za radiator dla diody, całkiem sprytnie pomyślane. Bo przełącznik ON-OFF w lampce to porażka konstrukcyjna.
Pozdr

Tomek.Z
ODPOWIEDZ