Driver LED Vin 36V-70V Vout 2-15 LED Prąd 0.35A-1A

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
TOMSON
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 21:16
Lokalizacja: Otwock/Ełk

Driver LED Vin 36V-70V Vout 2-15 LED Prąd 0.35A-1A

Post autor: TOMSON »

Przymierzam się do zrobienia drivera do zasilania diod Cree .
Przy zasilaniu nisko napięciowym jest dość spory wybór.
Ale mając napięcie 48V nie ma za bardzo typowego drivera do zasilania diod.
W moim projekcie zdecyduję się na sterownik LM3404HV który ma wydajność prądową do 1A.
Układ ma sprawność ok 76% stosując 2 diody.Przy 4 strukturach sprawność drivera rośnie powyżej 90%. Wersja LM3404HV może być stosowana do napięcia wejściowego max 72V a zwykła do ok 40V.
PCB będzie o obrysie kołowym średnica 26mm laminat dwustronny 1mm grubość.
warstwa miedzi o grubości 70µm.

Stosując większą ilość diod szeregowo np 12szt przy zasilaniu z przedziału 50V-70V sprawność układu jest powyżej 96% przy prądzie diody 0.7A (moc ok 30W na diodach )
Moza kupić diody z rodziny XML na napięcie nominalne 6V lub 12V.
Z mocniejszych np MKR na 12V przy prądzie 0.7A dioda ma 900lm.

Obrazek

Przetwornica będzie na kondensatorach ceramicznych większa trwałość niż elektrolity.
Lutując dławik na stronie top do padów obok elementów (typowo bottom) można przetwornicę przez przekładkę izolacyjną przykleić do radiatora.
Układ LM3404 może być w zwykłej obudowie SO8 lub POWER SO8 jest na pcb zrobiona przelotka termiczna na warstwę bottom.

Orientacyjna cena kompletnego drivera to 50zł

Obrazek Obrazek

Będzie wyprowadzony pad do wejścia PWM także będzie się można pokusić o zrobienie sterownia drivera na jakimś procku.
Pozdr

Tomek.Z
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Driver LED Vin 36V-70V Vout 2-15 LED Prąd 0.35A-1A

Post autor: ptja »

TOMSON pisze:Przymierzam się do zrobienia drivera do zasilania diod Cree ./.../napięcie 48V nie ma za bardzo typowego drivera do zasilania diod./.../wydajność prądową do 1A.
Układ ma sprawność ok 76% stosując 2 diody.Przy 4 strukturach sprawność drivera rośnie powyżej 90%. /.../Orientacyjna cena kompletnego drivera to 50zł /.../
Będzie wyprowadzony pad do wejścia PWM także będzie się można pokusić o zrobienie sterownia drivera na jakimś procku.
hmmm, nie chcę Cię zniechęcać, ale Meanwell zrobił drivery z serii LDD-xxxH na zakres 300-1000mA, zasilanie 9-56V i napięcie wyjściowe 2-52V. Kosztują ~16-19 zł netto. Mają też PWM i sprawność >90%.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
TOMSON
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 21:16
Lokalizacja: Otwock/Ełk

Post autor: TOMSON »

No zabrnąłem już za daleko to kończę driver trochę za późno wpadłem na ten sterownik.

Przetestowałem swój driver na 3 diodach XRE i napięciu zasilania 48V.Prąd diody wyszedł przy rezystorze 0,33R 645mA
Moc całkowita tracona w przetwornicy to wychodzi mi 0.88W z pomiarów.
Znalazłem w necie schemacik to dorobię do układu analogową regulację prądu diody nie trzeba kombinować z zasilaniem procka z wysokiego napięcia a dojdzie parę elementów tylko

Obrazek

Średnica pcb 25,4mm wysokość z cewką 11mm
Pozdr

Tomek.Z
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

TOMSON, ładnie wyszło :-). A z czego chcesz to zasilać, że aż takie napięcia bierzesz pod uwagę?
TOMSON
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 21:16
Lokalizacja: Otwock/Ełk

Post autor: TOMSON »

To ma być zasilanie do lampy przedniej w rowerze elektrycznym .Akumulator ma napięcie z przedziału 41V do 52V.Cała elektronika ma się zmieścić w lampce.
Pozdr

Tomek.Z
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

a to wszystko wyjaśnia....:-)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

TOMSON pisze:Znalazłem w necie schemacik to dorobię do układu analogową regulację prądu diody
to może się przydać jako doświetlenie video, jeśli "ripple" (jakie określenie użyć po polsku? wahania? drżenie?) będzie mały.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Robert K
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Robert K »

ptja pisze:
TOMSON pisze:Znalazłem w necie schemacik to dorobię do układu analogową regulację prądu diody
to może się przydać jako doświetlenie video, jeśli "ripple" (jakie określenie użyć po polsku? wahania? drżenie?) będzie mały.
"ripple" tętnienia - zależne od kondensatorów wyjściowych oraz częstotliwości pracy przetwornicy.

Przy filmowaniu generalnie nie wpływają znacząco tak jak zmiana poziomu oświetlenia poprzez kluczowanie PWM.
ODPOWIEDZ