Sterowanie bramą przez internet.

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Sterowanie bramą przez internet.

Post autor: artur_n »

Witam,

temat całkowicie nie związany ze światełkami ale może ktoś ma jakiś nie drogi pomysł bądź gotowe rozwiązanie. Zaszła potrzeba otwierania 2 bram garażowych przez internet. Są przekaźniki sterowanie przez internet ale w ilości 8szt a ja potrzebuje 2szt.

Jak ktoś ma jakiś pomysł bądź namiar na gotowe nie drogie rozwiązanie to będę wdzięczny.

Zaznaczam, że dostęp do internetu w garażu mogę mieć jedynie za pośrednictwem AP ale to nie powinno mieć znaczenia.

Pozdrawiam
Artur
Everybody lies...
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Jak nie boisz się lutownicy, to coś takiego jest naprawdę proste do samodzielnego wykonania.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Najprościej i najtaniej to Arduino (może być klon) i shield ethernet (oparty na układzie wiznet ) , przykładowego kodu w sieci masa i w zasadzie w IDE masz gotowca w postaci serwera HTTP który steruje portami .

Do portu podpinasz tranzystor do sterowania przekaźnikiem i sprawa załatwiona , można dodać oczywiście jeszcze krańcówkę jako sygnalizator i również przekazywać stan potu do tegoż serwera :)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

No arduino nawet nie potrzeba, niektóre ethernety mają już wbudowane porty do sterowania jakimiś urządzeniami, a kosztuje to parędziesiąt złotych

Edit. Pytanie do autora tematu: Koniecznie musi być to sterowane prze internet, nie wystarczy jakiś pilot na podczerwień albo radiowy? No chyba że chcesz być na drugim końcu miasta i otwierać tą bramę, ale tak to nie widzę w tym sensu.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Zaciekawiło mnie to: jaki jest cel umożliwienia otwierania jakichś drzwi z drugiego końca świata? Czy nie ma ryzyka np. że ktoś przywiąże psa do klamki i otwarcie go powiesi (no, może scenariusz naciągany, ale jednak trochę siły takie drzwi mają...)?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Jasne , podałem tylko jedną z możliwości.

Można też wykorzystać np . posiadany router wlan oparty na Linuxie - OpenWRT umożliwia sterowanie GPIO procków z takich routerach .

Do tego tak samo tranzystor , przekaźnik i działa identycznie.

Sens rozumiem , można zawsze sprawdzić i zamknąć bramę o której się zapomniało ;)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Może takie coś:
http://www.zamel.pl/pl,224,3726,zdalny_ ... grl01.html

Jak twój AP/router/modem ma DynDNS, to nie powinno być większego problemu.

Cena ok. 260zł
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Panowie zdarza się, że czasem szwagier zapomni zamknąć garażu a podstawową czynnością była by umowa o zostawianie paczek. Dziś wracając do domu znów zastałem otwarty garaż a mam tam trochę gratów i szkoda aby znikły. Co do paczek to małe paczki co mieszczą sie w skrzynce to pikuś ale większe to problem. Przed drzwiami boje sie aby były zostawianie z oczywistych względów.

Zaraz zasiąde i poczytam o rozwiązach jakie proponujecie.
dominos96 pisze:No arduino nawet nie potrzeba, niektóre ethernety mają już wbudowane porty do sterowania jakimiś urządzeniami, a kosztuje to parędziesiąt złotych
Możesz przybliżyć to o czym piszesz w postaci linku?
Everybody lies...
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

A sterownik od bramy nie ma opcji automatycznego zamykania po jakimś czasie?
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Niestety to rozwiązanie nie wchodzi w grę. Bardzo często jest tak, że potrzebuje aby garaż był dłuższy czas otwarty a przestawianie tego było by kłopotliwe i męczące.

Wytypowałem taki zestaw:

Arduino
http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... ment-board

Przekaźniki:
http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... lay-module

I jest taki ethernet ale pytanie brzmi czy można by go zastąpić modułem WiFi?
Odpadł by mi wtedy Ap
http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... ernet-chip

Pozdrawiam
Everybody lies...
MrM
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2013, 15:28
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: MrM »

Używam od ponad 2 lat modułu RW1-NET (do kupienia na znanym portalu aukcyjnym).
Wykorzystuję go do restatrowania rutera (jak się powiesi) oraz do sterowania bramą, otwieraniem furtki oraz włączaniem/wyłączaniem lampy IR do kamery. Zero problemów z działaniem - naprawdę solidna robota/elektronika. Wadą (?) będzie dla Ciebie to, że tylko kabelek od strony sieci, ale można jakiegoś AP-ka wykorzystać.

Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Rozwiązanie na Arduino będzie tańsze ok 23$ za całość. Wygląda na to że tak czy inaczej będę zmuszony do zastosowania AP.

Chyba że znajdzie się moduł z WiFi do Arduino.
Everybody lies...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

No to może RaspberryPi + przekaźniki + dongle USB/WiFi?
Możliwości bez porównania większe, łącznie z możliwością monitoringu wizyjnego.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

RaspberryPi brałem taką możliwość ale koszta znów biorą górę. Cena urządzenia to ok 150zł wersji A do tego zasilacz, WiFi. A pozatym szkoda aby marnowało się i kurzyło w garażu. Podgląd wizyjny na podwórko i garaże mam z 2 kamer IP.

Najprawdopodobniej pozostanę przy Arduino tylko proszę znawców tematu o potwierdzenie zgodności modułów oraz czy nic więcej nie będzie potrzebne. A za razem czy jest możliwość zakupu modułu WiFi.
Everybody lies...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

artur_n pisze:RaspberryPi brałem taką możliwość ale koszta znów biorą górę. Cena urządzenia to ok 150zł wersji A do tego zasilacz, WiFi.
do innych urządzeń (np. tego za 140 z alledrogo) też potrzebujesz wifi i zasilania, ale chyba rzeczywiście RasPi wyjdzie nieco drożej.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ