Moja pierwsza, przerobiona latarka, czyli mój debiut ;)

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Moja pierwsza, przerobiona latarka, czyli mój debiut ;)

Post autor: Bocian »

Więc tak, wszystko się zaczęło jak którego pięknego dnia szukałem czegoś w szpargałach u Elizy. Na początku myślałem że to jakiś kogut policyjny czy coś w tym stylu :wink: Jako że miałem przypływ inwencji twórczej postanowiłem coś z tego zrobić. Oryginalnie była ona na jakaś dziwną żarówkę i baterie (niestety nie pamietam w jakim standardzie). Chciałem żeby miało to kopa więc kupiłem moduł 3xCree X-RE oraz potrójny kolimator (niestety nie pamiętam jakie wiązki). O dziwo koszyczek udało mi się jakoś przerobić na 3x18650, szeregowo + w układzie rezystor ceramiczny 3,3Ohm. Pod zasilaczem labo z 12V ciągnie 500mA. Nie chciałem za bardzo zyłować prądu z wiadomej przyczyny (mały radiator mogłem zmieścić w tej szybce). Ogólnie działa to fajnie i długo i jest możliwość przekręcenia klosza na czerwony przy wylocie optyki i mamy czerwony sygnalizator. Proszę się nie śmiać z moich pierwszych wypocin w temacie :razz:
Załączniki
P1020950.JPG
P1020950.JPG (74.54 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020948.JPG
P1020948.JPG (68.83 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020946.JPG
P1020946.JPG (63.04 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020944.JPG
P1020944.JPG (40.46 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020940.JPG
P1020940.JPG (70.45 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020938.JPG
P1020938.JPG (73.66 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020936.JPG
P1020936.JPG (72.56 KiB) Przejrzano 1192 razy
P1020935.JPG
P1020935.JPG (61.8 KiB) Przejrzano 1192 razy
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Na samym początku to jak widziałem latarkę była tylko jedna opcja ZEPSUć!!!
Pozdrawiam
c++

Post autor: c++ »

Heh...
Fajna "latarka"

Dodać czerwony sygnalizator i do Mazdy będzie w sam raz... Do tego przerywnik do diod na BC557 i mamy kogut... :D

Jedna czy te 18650 są zabezpieczone?? Są łączone szeregowo?? To chyba bomba z detonatorem :)

Ale ogólnie fajnie...

P.S. Ten radiator nie jest za mały?? Ile ciagną ledy??
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

fajna lampka, nie powiem :mrgreen:
Podoba mi sie, taki campingowy model policyjny, hehe

A teraz moje uwagi.
1.Zastanawiam sie na ile akkusy sa zabezpieczone przed "lataniem" w srodku i potencjalnym zwarciem.
2.Tak zamontowany radiator nie moze skorzystac za bardzo z naturalnego przeplywu powietrza, zeberka powinny byc pionowo.

C++, sorki ale rzucasz takie niby-wiadomosci, wez pod uwage ze wiekszosc ludzi z forum nie wie co to BC557, wiec albo napisz odkladniej o co chodzi(moze zalacz schemat?) albo pisz bardziej ogolnikowo.Uzywasz jezyka elektronikow...a nie kazdy go rozumie!!!
Bez urazy ;-), cieszy mnie ze masz od razu duzo roznych wizji przerobek ale bardziej konkretnie pliz. :mrgreen:
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

szkoda,że zasilanie jest DD (Direct Drive) - przydałby się jakiś driver i tryby- akurat tutaj przydałyby się tryby- różne moce+mrygania
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Arku co do ogniw to pod nimi siedzi gąbka która po skręceniu dolnego dekielka dociska i zabezpiecza przed zmianą pozycji celli. Co ro radiatora to miałem dylemat powiem szczerze. Wiem że pionowe użebrowanie służy temu aby nagrzane powietrze zgodnie z prawami fizyki uciekało do góry. Ale w tym rozwiązaniu ono szczerze nie ma gdzie uciec i i tak kumulowałoby się w kloszu. Postanowiłem więc radiator umieścić poziomo z racji tego że dolne żeberko jest przyklejone klejem termoprzewodzącym do tej blaszki na dole i tam też dużą cześć ciepła oddaje (taki bilans wydaje mi się korzystniejszy).

Pawelszw wiem że driverek byłby tuj jak znalazł (opcja syreny policyjnej :mrgreen: ) Nic nie stoi na przeszkodzie żeby mojego pierworodnego :wink: udoskonalić. Jaki więc driverek proponujecie który łyknie ~12V ewentualnie mogę przepiąć ogniwa równolegle ale to niesie swoje konsekwencje (nieliniowość napięcia akusów, różne stany zużycia, wzajemne ładowanie się i osłabianie mocniejszych ogniw przez słabsze). Co do połączenia szeregowego unprotected nie dramatyzujmy że to granat itd. Niesie to jakieś ryzyko owszem ale znikome i jako naczelny pirotechnik tego forum myślę że emocjonalnie sobie z tym poradzę i będę spał spokojnie :cool:
Sometimes darkness can show you the light
c++

Post autor: c++ »

Bocian pisze:Jaki więc driverek proponujecie który łyknie ~12V ewentualnie mogę przepiąć ogniwa równolegle ale to niesie swoje konsekwencje (nieliniowość napięcia akusów, różne stany zużycia, wzajemne ładowanie się i osłabianie mocniejszych ogniw przez słabsze)
Hmm...
Przejrzałem DX (uśmiech do pawelsz'a :)) i nie znalazłem żadnego spełniającego Twoje kryteria... Wychodze z założenia, że lepiej zrób coś samemu, lub sprowadź ze Stanów... Chyba, że coś przeoczyłem...
Bocian pisze:Co do połączenia szeregowego unprotected nie dramatyzujmy że to granat itd. Niesie to jakieś ryzyko owszem ale znikome
Niby ryzyko znikome, ale i tak Ci zazdroszcze, że będziesz spał spokojnie :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witam.
Kolega C++ mowiac o przerywaczu na BC557 mial pewno na mysli multiwibrator astabilny:) Taki prosty ukladzik do "mrugania" diodami i nie tylko.
Pozdrawiam
DNF
Ahh i schemacik:
Obrazek
c++

Post autor: c++ »

DNF pisze:Witam.
Kolega C++ mowiac o przerywaczu na BC557 mial pewno na mysli multiwibrator astabilny:) Taki prosty ukladzik do "mrugania" diodami i nie tylko.
Pozdrawiam
DNF
Ahh i schemacik:
Obrazek
Dokładnie, tylko miałem na myśli prostszy schemat :)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

nie wiem jaki driver zasili 3ledy- jedyny który znam, to ten od EdiM - ten spoko zadziała, ale wymaga sporego napięcia zasilania i dostanie się ino 2 tryby max, ale jest stabilizacja prądu
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witam.
Z doswiadczenia wole robic taki multiwibratorek, bo elegancko mozna regulowac sobie osobno czas swiecenia i osobno czas przerwy.
Pozdrawiam
DNF
PS a w ogole szczyt prostoty i funkcjonalnosci to multiwibrator na kostce NE555:) Widze zrobilem maly OT:P dobra koniec, to nie forum elektroniczne.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

DNF, śmiało pisz o elektronice.
Podejrzewałem ze C++ to wlasnie mial na mysli, ale uklad wydaje mi sie bardzo malo funkcjonalny.Mysle, ze przynajmniej driverek z trybami.
Co do zasilania wyzszym napieciem to spokojnie mozna sobie z tym poradzic. Jest np. driver ktory jako element kluczujacy ma tranzystor a nie AMC7135, mozna za pomoca dodatkowego stabilizatora zapewnic 5V dla mikrokontrolera i tylko dopilnowac by tranzystorek kluczujacy mial odpowiednie parametry.Samo kluczownaie to nicinnego jak PWM czyli modulacja szerkosci impulsu-i mamy tryby....
MAm na mysli np. ten driverek:

Obrazek

opisalem odrobinke tu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=5
...zreszta mamy na forum kolegow potrafiacych oprogramowac mikrokontrolery... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Calineczka pisze:DNF, śmiało pisz o elektronice.
Podejrzewałem ze C++ to wlasnie mial na mysli, ale uklad wydaje mi sie bardzo malo funkcjonalny.Mysle, ze przynajmniej driverek z trybami.
Co do zasilania wyzszym napieciem to spokojnie mozna sobie z tym poradzic. Jest np. driver ktory jako element kluczujacy ma tranzystor a nie AMC7135, mozna za pomoca dodatkowego stabilizatora zapewnic 5V dla mikrokontrolera i tylko dopilnowac by tranzystorek kluczujacy mial odpowiednie parametry.Samo kluczownaie to nicinnego jak PWM czyli modulacja szerkosci impulsu-i mamy tryby....
MAm na mysli np. ten driverek:

Obrazek

opisalem odrobinke tu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=5
...zreszta mamy na forum kolegow potrafiacych oprogramowac mikrokontrolery... :mrgreen:
A czy to aby nie część tego na 1xAA jaki użyłem do Fultona... Pamiętam że kiedyś polecałeś mi sam ten półksiężyć do bocialarki :wink: Jesteś pewnien że ten mikrokontroler potrzebuje aż 5V? Stabilizacja wprowadziłaby nam duże straty (zwłaszcza z napięcia trzech ogniw) ale zawsze możnaby spróbować zasilać ją z przyłącza 2akusów (mniejsze zbicie, mniej ciepła w stabilizatorze).
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

z tego co pamietam siedzi tam PIC12F629:
• Wide operating voltage range - 2.0V to 5.5V
wiec jednego akkusa tez pojdzie.Poza tym jakie znowu duze straty na stabilizacji???
Stabilizator 78L05+mikrokontroler razem nie beda pewnie pobieraly wiecej jak 10mA! To chyba nie jest duzo? :mrgreen:

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 78L05.html
...czyli pewnie moze ze 3mA sam stabilizator... a procek:

Low Power Features:
• Standby Current:
- 1 nA @ 2.0V, typical
• Operating Current:
- 8.5μA @ 32 kHz, 2.0V, typical
- 100μA @ 1 MHz, 2.0V, typical
• Watchdog Timer Current
- 300 nA @ 2.0V, typical
• Timer1 oscillator current:
- 4μA @ 32 kHz, 2.0V, typical


malutko :mrgreen:

sterowanie mosfetem(tez pojdzie z tych 5V) tez nie bedzie pradozerne...
Musze sie tylko przyjrzec temu mosfetowi, kluczuje plus czy minus...moze znajde ten driverek w domku-bedzie potrzeba-machne schemacik...
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Jeśli łaczyć ogniwa równolegle to przez diody prostownicze , do każdego ogniwa dioda do (+) zasilania i wtedy nam sie napięcie nie cofnie i nie będzie przyp[adku wzajemnego doładowywania się ogniw słabszych
ODPOWIEDZ