Projekt MT-G2.2

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Dariusz70 pisze:
artur_n pisze:Trochę dziwnie wygląda taka "obnażona" dioda.
Bardziej zależało mi na cienkiej i pewnej podkładce. Miałem przezroczystą.
No i teraz dioda straszy... Ale do czasu jak się uruchomi latarkę. Potem straszy inaczej :cool: .

Kompletnie nie rozumiem, o co Wam chodzi... :shock: O to, że widać *całą* diodę?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

marmez pisze:
Dariusz70 pisze:
artur_n pisze:Trochę dziwnie wygląda taka "obnażona" dioda.
Bardziej zależało mi na cienkiej i pewnej podkładce. Miałem przezroczystą.
No i teraz dioda straszy... Ale do czasu jak się uruchomi latarkę. Potem straszy inaczej :cool: .

Kompletnie nie rozumiem, o co Wam chodzi... :shock: O to, że widać *całą* diodę?
Latarka ma jeszcze być piękna... <tak> (Ha.. ha...)
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Cóż niektórzy lubią mieć estetycznie wykonanie. Co w tym dziwnego? Kupując sprzęt za 300-400zł wymagamy bezawaryjności jak i idealnego wyglądu.

Więc tak dla mnie osobiście wygląd ma duże znaczenie!
Everybody lies...
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

marmez pisze:Kompletnie nie rozumiem, o co Wam chodzi... :shock: O to, że widać *całą* diodę?
Chłopaki się przyzwyczaili, że widać tylko soczewkę emitera i idealnie okrągłą podkładkę centrującą. A nie jakieś brzydkie luty do podłoża. :mrgreen:
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

dsk pisze: Chłopaki się przyzwyczaili, że widać tylko soczewkę emitera i idealnie okrągłą podkładkę centrującą. A nie jakieś brzydkie luty do podłoża.
Aha, dzięki za konkretną odpowiedź, teraz rozumiem :mrgreen: Bo niestety z odpowiedzi Darka i Artura dalej nie wiedziałem o co chodzi :razz:

Perfekcjonizm to ułomność :wink:, ale oczywiście macie do niego prawo :mrgreen:

Pozdrawiam :)

[ Dodano: 8 Luty 2014, 08:39 ]
Dla mnie cała dioda a często i z podłożem jest piękna :D Lubię, gdy trochę techniki i surowości widać :D
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Zdjęcia z mojej działki. Jest trochę mglisto, ostrość średnia za to widać rozkład wiązki.
Do drzew jest 45/50m. Iso200, 2s, f3,5 balans bieli światło dzienne. Diody MT-G2 5000K.

MT-G2.2
Obrazek

Projekt MT-G2. Latarka szperacz
Obrazek

Dla porównania:

M1 XM-L2 T6 3C 2,85A
Obrazek

C8 Xm-L2 T6 4C 2,8A
Obrazek

Moja ulubiona modyfikacja C8 z XR-E 2A w refie A9. Tu jest szybka AR (UCL Lens)
Obrazek
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Dariuszu, powiedz mi czy MT-G2 puszczona na te ponad 5A świeci podobnie jak KING powiedzmy na 3x XM-L2? @3A
Światła będzie podobna ilość około 2800lm na wyjściu
Może robiłeś takie porównanie? Możesz podzielić się wrażeniami? :wink:
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Obecnie nie mam SRK 3 x XM-L2. Jadą do mnie dwa SRK. Zmontuję jeden i porównam.
Ilość lumenów podobna. Wszystko zależy od skutecznego skupienia wiązki.
Ilość światła które trafia do promienia wtórnego także ma znaczenie. Patrz ostatnia fotka z XR-E.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Jeżeli będziesz miał taką możliwość zrobić zdjęcia porównawcze to chętnie je zobaczę.
Bo szczerze to zastanawiam się czy jest sens pracować nad jakąś latarką z MT-G2 jeżeli jej osiągi będą porównywalne z lekko zmodyfikowanym kingiem.

Teraz jak mam oczy prześwietlone przez ~3000lm to żeby zauważyć skok ilościowy to pewnie bym musiał tak przynajmniej 5000lm mieć do zabawy :twisted:

A XR-E wygląda jak laser przy reszcie lampek ;)
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Dawno obiecane fotki. Do domku z okienkiem jest 95m.

MT-G2.2 (MT-G2 5000K x 5,5A , ref z DX)
Obrazek

SRK mod (3 x XM-L2 T6 3C x 3,5A)
Obrazek

Convoy M1 (XM-L2 T6 3C x 3,04A)
Obrazek

C10 XR-E R2 x 2,45A na Noctigon.
Obrazek

Wszystkie latarki posiadają szybki AR (UCL Lens)
Iso200, 2s, f3,5 balans bieli światło dzienne.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
grzekot
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: polska

Post autor: grzekot »

Witam serdecznie .
Panowie jaki jest prąd bezpieczny dla diody MT-G2 .
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Większość modów opiera się na 5A, gdzieś na zachodnim forum jeden człowiek miał sterownik na 10A i latarka sesje zdjęciową wytrzymała :mrgreen:
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
grzekot
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: polska

Post autor: grzekot »

Właściwie interesuje mnie jaki prąd jest bezpieczny , powiedzmy przez godzinę . Latarka będzie w wodzie .
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Przy złym odprowadzaniu ciepła, to i 300mA będzie zabójcze dla tej diody. Jak wiesz, producent podaje prąd maksymalny 3A, ale przy dobrym chłodzeniu (podłoże z bezpośrednim padem termalnym) dobrym radiatorze dobrej paście itd. można podnieść prąd nie podnosząc temperatury, i takie działanie większość moderów uważa za bezpieczne dla diody, ale nikt nie poręczy Ci, że 4A, czy 5A będzie na pewno bezpieczne.

Nie słyszałem, by komuś przy modzie z 5A ta dioda padła, ale możliwe, że nikt się takimi przygodami nie chwali.

Jak jak bym chciał być maksymalnie pewien trwałości, to bym dawał 3A w MT-G2, góra 4A (ze świadomością, że już taka trwała nie będzie). 5A przy założeniu, że gdy się spali, to nie zależy od tego moje bezpieczeństwo ;)

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Przy zastosowaniu MT-G2 na MCPCB Noctigon (bezpośrednio lutowany pad termalny).
Zakładamy rozgrzanie się emitera do 80°C - 90°C, 130°C trochę dużo ale nie uszkodzi diody (przynajmniej nie od razu).

Effective thermal resistance dla MT-G2 to 1,5 °C/W (bardzo niska wartość oporu termicznego diody)
Przy 10A: 10A x 7V = 70W
1,5 °C/W x 70W = 105°C + temperatura do jakiej może rozgrzać się piguła/MCPCB (do tego dodajemy temperaturę otoczenia diody).
W wodzie jest dobre odprowadzenie ciepła, + 30°C max (cały czas zakładam bdb chłodzenie).

Także 10A da 135°C (105°C + 30°C) przy zapewnieniu bdb odprowadzenia ciepła MCPCB/piguła/obudowa.
MCPCB lutowane do piguły i duża powierzchnia styku z korpusem/głowicą no i całość w wodzie.
10A - trochę dużo. Pod wodę mało bezpiecznie.

Podobne obliczenia teoretyczne można przeprowadzić dla mniejszych wartości prądu.

6A przy zapewnieniu bardzo wydajnego chłodzenia powinno dać temperaturę 85°C - 90°C na emiterze.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ODPOWIEDZ