EDC/Rower Convoy S8 mod 3xXP-G2 1100lm na ster. rozszerzonym

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

EDC/Rower Convoy S8 mod 3xXP-G2 1100lm na ster. rozszerzonym

Post autor: Bocian »

Chciałem zaprezentować mod lampki Convoy S8. Lampka bazuje na 3szt. XP-G2 S2 2B (kolor 5700-6000K). Diody selekcjonowane pod względem niskiego i równego Vf, pracują w połączeniu równoległym (podłoże MRE z maksymalnie rozbudowanym padem termalnym diod). Zasilanie lampki to sterownik rozszerzony 3,04A opisany tutaj.

Teraz czas na trochę teorii :) Sterownik w trybie 100% zapewnia stabilizację prądu na poziomie 3,04A (daje to ~ 1A na diodę). XP-G2 binu S2 przy prądzie 1A i temperaturze złącza 85st emituje ~360lm (dla trio mamy więc ~1100lm jasności na diodach). Dla porównania najwyższy, dostępny bin diody XM-L2 U2 dla tych samych warunków prądowych i termalnych generuje 986lm. Niby różnica nie jest jakaś porażająca ale proszę zwrócić uwagę na poniższą tabelkę:


Obrazek


Dla aplikacji równoległej, opartej na 3xXP-G2 S2 mamy stabilizację prądu 3A dla napięcia na poziomie 3,05V. XM-L2 U2 dla 3A potrzebuje średnio 3,33V (daje nam więc to prawie 0,3V różnicy i niemal pełną stabilizację dla całego zakresu zakresu napięcia pracy ogniwa 18650). Wydajność lm/W jest wyższa o ok. 20%. Bilans mocy również na korzyść trio XP-G2 9W vs 10W dla XM-L2 U2.

Optyka w lampce to Carclo model 10507. Szybka CR-39 z powłokami AR. Poniżej "baemszotki" wraz ze zbiorczym zdjęciem zawierającym aktualnie wszystkie dostępne u mnie modele lampek.

F/4.5, czas naświetlania 3 sek. ISO200, WB światło słoneczne
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poniżej kilka fotek lampki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Specyfikacja lampki:
Obudowa: Aluminium z powłoką HA-III w kolorze czarnym
Zasilanie: Jeden akumulator Li-Ion typu 18650 (ogniwa typu unprotected o długości 65mm).
Optyka: Kolimator Carclo 10507
Szybka ochronna: Syntetyczny, nietłukący półfabrykat CR-39 z powłokami AR o przepuszczalności światła 98%, powłoką Super-Hard oraz hydrofobową.
Włącznik: wysoko-prądowy włącznik typu Reverse
Podłoże MCPCB diody: Wysokiej jakości podłoże na bazie ceramicznego dielektryka o przewodności cieplnej 3W/m*K
Siła światła: 1100 lumenów w trybie max (jasność-regulowana - różne tryby świecenia )
Źródło światła: 3x dioda CREE XP-G2 o kodzie XPGBWT-L1-2B0-S2-F-01
Czas pracy zależy od wybranego trybu świecenia oraz pojemności ogniwa
Wymiary: 124mm (całkowita długość) x 24mm (średnica korpusu) x26mm (średnica głowicy)
Waga: 70 gramów (bez ogniwa i klipsa).

W komplecie z lampką, demontowalny klips ze stali nierdzewnej.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
michal2001lach
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2013, 17:34
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal2001lach »

Fajna...
:twisted:
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Świetny pomysł.
Mam pytanie, dlaczego akurat XP-G2?
Idąc w tym kierunku 3x XM-L2 da jeszcze więcej światła przy jeszcze mniejszej pobieranej mocy.
Będą wersje na XM-L2?
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Ciekawy projekt. Już od pewnego czasu chodzi mi pogłowie taki trójledowiec, tylko jako dużo mniejsze i słabsze EDC na 16340.
Pigułę toczyłeś czy pozostała oryginalna?
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

A jak wygląda ilość ciepła w porównaniu do XM-L/XM-L2 w takiej konfiguracji?
Wyższa sprawność powinna oznaczać niższą temp. głowicy a tym samym kilka dodatkowych lumenów.
Chodzi mi o porównanie w tabeli dla 85* - będzie tyle na diodzie przy 3 szt na 1A?

I o ile wzrośnie czas świecenia w maks na tym samym ogniwie ,powiedzmy dla ogniwa 3100mAh?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

smokuxx1987 pisze:Mam pytanie, dlaczego akurat XP-G2?
Pewnie dlatego, że ciężko dostać odpowiedni kolimator na 3x XM-L w tym rozmiarze.
Hahar pisze:I o ile wzrośnie czas świecenia w maks na tym samym ogniwie ,powiedzmy dla ogniwa 3100mAh?
O ujemne wartości, tzn zmaleje :razz:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Elsor ma rację. Czas nieznacznie zmaleje z racji dłuższej stabilizacji prądu 3A.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Bardzo dobry układ z 3 x XP-G2. Bardzo dobry rozkład światła i sprawność lampki.
Mogę się wypowiedzieć bo sam mam drugą generację lampek na rowerze opartych właśnie na 3x XP-G i optyce 20mm.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ODPOWIEDZ