SupFire M6

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

SupFire M6

Post autor: ElSor »

Latarka SupFire występuje z 3 diodami XM-L lub XM-L2. Ponoć ma to być bin T6 w obu przypadkach. Łącznie 3 diody mają generować 2000lm i świecić na odległość 100-200m wg producenta > http://www.supfire.com/product/20130704234_en.html . Posiada ona 5 trybów, bez pamięci (Hi - Mid - Lo - stroboskop - SOS). Zasilana jest z 1-4szt ogniw 18650

Budowa, jakość wykonania itp
Latarka przyszła zapakowana w kartonowe pudełko wyłożone folią bąbelkową i styropianem. Nie było żadnej instrukcji i części zapasowych - sama latarka i smyczka w kolorze zielonym. Latarka jest pokryta czarną błyszczącą anodą. Wyłącznik oraz gwint statywowy po przeciwnej stronie są srebrne (aluminiowe). Pierścień dociskający szybkę jest ze stali nierdzewnej. Spojrzenie na reflektor - nie widać odcisków palców, ani żadnych pyłków. Szybkę i reflektor oddziela zielona gumka GITD. Zastrzeżeń co do wyglądu nie mam żadnych. Anoda może mogłaby być matowa ale jest jednolita i nie budzi zastrzeżeń co do trwałości. W ręce czuć kawał materiału (bardzo zimnego zaraz po rozpakowaniu). Nie podoba mi się tylko sama szybka - ok 88% przepuszczalności światła, co oznacza, że przy generowanych 2000lm zjada nam ponad 200lm!

Zakrętka dupki zakrywa nam tylną płytkę PCB, do której przylutowane są 4 sprężyny minusa. Nic ciekawego tutaj nie ma, podobnie jak smaru na gwincie i uszczelce.
Ogniwa wkłada się natomiast odkręcając głowicę od reszty body. Pierwsze "wow" robi spory pierścień mosiężny przylutowany do płytki drivera, który przekazuje + z akumulatorków. W 2gim kawałku latarki widać natomiast sprężyny minusowe - pozłacane, niczym się nie wyróżniające. Gwinty anodowane, równe i chodzące ciężko ale płynnie mimo braku smarowidła.

Pokaż kotku, co masz w środku.
Żeby dobrać się do drivera wystarczy odkręcić mosiężny pierścień dociskający go. Po wyjęciu ukazuje się nam widok kilku przewodów silikonowych o sporej długości (niezbędnej do łatwego montażu latarki). Przewody są w miarę grube, choć zawsze mogłyby być grubsze :razz: Na sterowniku widać natomiast 3 identyczne sekcje dla każdej z diod. Całością steruje mikroprocesor bez oznaczeń (prawdopodobnie jakiś PIC). Prąd do diody ogranicza tranzystor MOSFET poprzez sterownik 7136. Pomiar prądu diody odbywa się przez pomiar napięcia na rezystorach pomiarowych. Zmiana prądu jest zatem dziecinnie prosta, jeśli posiada się rezystory <0,2&#937; w wersji SMD.
Pod driverem znajduje się śrubka trzymająca reflektor. Po jej odkręceniu mamy dostęp do diod. Można tutaj zauważyć, że producent zrobił specjalne MCPCB pod nie. Pod warstwą soldermaski widać, że termicznie jest przygotowany do pracy z dużymi prądami (duża powierzchnia padów termicznych). Producent nie pożałował kleju termoprzewodzącego (wystaje minimalna jego ilość). Samo MCPCB jest osadzone na ok 4mm grubej ściance głowicy. Chłodzenie diod wg mnie jesy odpowiednie - 3 min w HI i latarka w ręce w bezruchu jest mocno ciepła.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Pomiary elektryczne
Latarkę podpiąłem pod 2 zasilacze laboratoryjne 30V 5A podpięte równolegle. Po przeprowadzeniu pomiarów poczynając od 4,2V i jadąc niżej stwierdziłem, że nie ma sensu rysować tabelek i wykresów, bo od ok 3,45V do 4,2V latarka pobiera równiutko 7,4A w trybie HI. Tryby MID to odpowiednio 3,9A oraz LO 1,5A +/- 0.3A. Jadąc niżej i niżej napotykam na zabezpieczenie napięciowe przy 3V, które mruganiem informuje o końcu zasilania. Przy ok 2.8V następuje obniżenie trybu na niższy. Latarka wyłącza się całkowicie przy ok 2.5V.
Podczas pomiarów podpiąłem oscyloskop i popatrzałem na wykresy. Co ciekawe w trybie HI z częstotliwością ok 80Hz diody na krótki czas zostają pozbawione prądu przez mikroprocesor. Tryby MID i LO pracują na częstotliwości ok 620Hz.
... dalszy ciąg w opracowaniu ...



Beamshoty
Tryby HI - MID - LO w SupFire M6-T6x3 (XM-L2)
Obrazek Obrazek Obrazek

Światła samochodowe krótkie H7 + długie H4 (Audi A3 2000r) - Convoy C8 OP 2.8A XM-L2 T5 5B1 - Convoy S4 2.8A XM-L2 T5 5B1
Obrazek Obrazek Obrazek

Convoy S2 z kolimatorem 30° 2,1A XM-L T5 5C - Convoy S3 z kolimatorem 15° 2,8A XM-L2 T5 5B1
Obrazek Obrazek

Do drzew w oddali jest ok 120m wg mapy z geoportalu. Ustawienia aparatu (forumowy wyższy standard pokazujący lepiej to, co jest w oddali a potęgujący to, co jest blisko) - ISO200; f/3.5; 2s; AWB; ekwiwalent ogniskowej 28mm.
Ostatnio zmieniony środa 09 kwie 2014, 15:28 przez ElSor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Driver z tego co widzę bez stabilizacji + amc jako mid/low ,szkoda że nie dali czegoś lepszego bo całosć naprawdę fajnie wygląda :)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Mi się wydaje że jednak stabilizacja jest, układ 7136 http://www.sz-hxdz.com/uploadfile/produ ... 944025.pdf z dodatkowym tranzystorem tworzy źródło prądowe. (Tak mi się wydaje ;))
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Pomiary pokażą co i jak ale AMC7136 steruje zewn tranzystorem i chyba stabilizacja prądu jest właśnie.

EDIT:
Z braku czasu na dokładne pomiary sprawdziłem na szybko zachowanie drivera zasilanego z zasilacza i z całą pewnością stwierdzam iż stabilizacja jest i działa doskonale od ok 3,4-3,5V do 4,2V i ciągnie ok 7,4A. Nawet AMCki 7135 tak ładnie nie trzymają stałego prądu jak ta konstrukcja.
Gluter
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 23 gru 2013, 15:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gluter »

Gdzie latareczka została zakupiona?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Na wallbuys.com
ODPOWIEDZ