Latarki zoom

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Wielkim specem nie jestem, ale miałem w rękach kilka modeli fenixów, i muszę przyznać że zawsze wywarły na mnie dość dobre wrażenie. Więc wątpię żeby wypuścili latarkę z tak wielkimi stratami światła jak zwykły zoom z oskalpowaną XP-L. W końcu chyba pracują u nich ludzie choć trochę znający się na rzeczy.
Zdjęcia fakt, niejednokrotnie są aż przepalone, ale ich latarki raczej trzymają podane parametry, więc nie stawiałbym sprawy tak że jeśli oszukują na zdjęciach to ich latarki mają parametry wyssane z kosmosu.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Kyle pisze:
skaktus pisze:
Ebola pisze:A może to nie zwykła soczewka tylko jakaś optyka TIR? Chyba Fenix nie popełniłby takiego babola :roll:
Patrząc na to jakie fotki robi Fenix w swoich reklamach (z mega długimi czasami, nierealne, wprowadzające w błąd itd) śmiem twierdzić że Fenix jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko sprzedać swoje produkty :)
Nie zauważyłeś, że inni producenci robią podobnie długo naświetlane zdjęcia? Nie czepiaj się pierdół.
Fenix robi to zdecydowanie za często i będę się tego czepiał bo jest to nieuczciwe. Dla osoby nie znającej się będzie to bolesne spotkanie z rzeczywistością.
ILPT
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Poza tym to nie jest pierdoła, to jest oszustwo. Niezależnie od producenta i typu latarki. To tak jak by producenci markowych ogniw, zaczęli wypisywać pojemności tak jak to ma miejsce w przypadku większości Chińskich ogniw. Mimo że produkt byłby dobrej jakości parametry miałby przekłamane.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jestem świeży ale mam zrobionego w zeszłym roku zooma na bazie hosta https://www.fasttech.com/products/1576102 z T6-4C (20mm) ze sterownikiem 7x105D (100-50-5% 16mm) - czyli latarka mod własny.
Z obserwacji i użytkowania (zdjęć niestety nie wrzucę bo musiałbym ojcu zabrać latarkę - ale szykuje się do ponowienia konstrukcji więc może cos powstanie) kilka uwag od siebie:
- host wykonany przyzwoicie
- piguła mosiężna wkręcana (od spodu w korpus z ogniwem - dobra przewodność ciepła z piguły)
- regulacja "wysuwna" - mimo roku chodzi dalej ciężkawo i jest szczelna (jest oring jeden) a dodatkowo po wewnętrznej części ładnie spolerowana ("prawie" lustro) - taki wspomagacz "reflektora ledowego"
- "reflektor ledowy" - dość płaski ale ładny lustrzany połysk plus część - wkręcany w pigułę (gwint wewnętrzny) i dociskający leda do piguły (pasta MX-2).
Przy składaniu uwzględniłem podstawowe bonusy - czyli głównie pasta na zwoje piguły, pod ledem (docisk zapewnia wkręcany reflektorek) i lutowanie sterownika do piguły.

Ogólne wrażenia - mimo ogólnego NIE dla ZOOM-ów dla średnio-wymagającego rowerzysty, działkowca i grzybiarza "zoomowalny rozkład" światła jest "lepszy" niż w S2 (bo używam takiego - pędzony na 2,8A - 100-30-5%) - tu występuje widoczny spot i halo wokół niego)) bo równomierny, co dla przeciętnego użytkownika stanowi zaletę.
Ostatnio częściej używam Zooma bo w S2 padły programy i mam tylko 30% i coraz bardziej skłaniam się do zoomowalnej konstrukcji jako codziennej.

S2 (na 2,8A) i ZOOM (na 2,1A) grzeją się bardzo szybko - po 3 minutach oba mają ok 48-50 stopni (sprawdzone) i są to tryby do ruchu lub na krótko.
Sprawdzając naocznie ilość światła (na osobach postronnych) na trybach 0,8A (30% na S2) i 1,0A (50% dla ZOOMA) reakcja była - podobnie ale zoom lepszy bo równomierny, bez splita. Próba odbyła się na dystansach 10-20m

Konkluzja - mój zoom (bez refa profi ale z soczewką) nie jest zły ale MUSI być pędzony wydajniejszą diodą i nieco wyższym prądem aby świeciły "podobnie".
Niestety cena 100 zł (z ładowarką i 2 ogniwami Panasonic 2900) wobec 25-40 zł dla "zoomów" z allegro wydaje się paranoiczna - ale to wskazuje że nic co tanie (oszczędności i kłamstwa są tanie) dobrym przynajmniej być nie może.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Mociumpel, mówisz że piguła jest prawidłowo zaprojektowana? Dobrej jakości gwinty? Jakiej jakości włącznik?> Jakiś czas temu szukałem czegoś podobnego, tyle że strach kupować zoomy, nie wiadomo na co się trafi.
Ostatnio zmieniony sobota 17 paź 2015, 13:34 przez Jacek318, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Jeżeli zależy na równomiernym rozkładzie światła, to może S2+ z optyką TIR 60 stopni

Obrazek

spot i spill nie występują, centrum jest nieco jaśniejsze ale przejście jest całkowicie płynne. Obecnie mam przerobioną latarkę za 2$ ze sterownikiem 1.5A, czekam na Convoya :) do pracy w ogrodzie i w garażu jest świetna :mrgreen:
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Potwierdzam, optyka sprawia bardzo przyjemne wrażenie. :)
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Panowie, wiem co to kolimator czy optyka TIR. Jednak do moich specyficznych zastosowań lepiej sprawdzi się zoom. Potwierdzone "laboratoryjnie".
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Ja pisałem w odpowiedzi na nierówny rozkład s2 kolegi Mociumpel.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jacek318 - czy prawidłowo? - "standard" jak dla Convoyów S2 - piguła mosiądz, sama piguła niewysoka, gwint do wkręcania pojemnika z ogniwem ciasny ale po wysmarowaniu MX-2 wkręca się nieco lżej (smarowanie od strony "wewnętrznej" pojemnikowej bo gwint piguły jest zewnętrzny), gwint plastikowego reflektorka dociskającego diodę jak i tego do jego wkręcania (czoła piguły dla diody) - wytrzymał rok więc mimo katowania prądem 2,1 A jest OK.
Włącznika nie rozbierałem bo ma mosiężna tulejkę więc uznałem że jest dobry ;)
Ogniwo nie lata.
Latarka w porównaniu do tych z opisu z pierwszej strony to wypas choć nie należy wymagać dużo - sprawdza się do wyjścia na godzinę czy dwie w miasto i tyle.
Jest szczelna bo mimo strachu siedziała w wodzie 2-3 minuty ale dłużej bałem się ;)
Drobna wada - XM-L2 jest dość duża więc z odległości 10 metrów:
- widać "kwadrat" 1x1 metra na skupieniu,
- pomiędzy min/max - zaokrąglony równomierny kwadrat na rogach,
- a max plama to 4-5m
(soczewka 10-90 stopni jest - standardowa z hostem)
Z 30 metrów plama ma 3x3m i jest dość jasna - jak na miejsko podmiejskie Warunki taka "szperaczość" ojcu wystarcza.
Z racji tego, że ojciec narzekał, że się grzeje za bardzo na 2,1A i musiał ją przełączać niżej to będę robił drugą dla siebie a starą przerabiał na sterowniku alentha wersja HE - zabezpieczenie temp. powinno "nie parzyć" a dodatkowo będzie bezpieczniejsza.
Ilość światła sprawdzana ocznie to ok. 600 lumenów - sprawdzałem na bazie "żarówki LED" (Helios 2704 na 230V/550 lm - w necie można znaleźć) z wysokości ok. 1,5m podwieszając latarkę i z plamą rozmiarowo podobna do LED-a - pomiar luksomierzem wykazał ok 15% więcej luksów niż "żarówka LED" - więc oszacowałem, że latarka ma ok. 600 lm (+/-)
W związku z powyższym jak przyjdą mi hosty to możliwe, że zrobię zdjęcia przed i po modyfikacji z filmem włącznie ale to za miesiąc/półtora.
Ogólnie miała to być prosta "zoomowalna" latarka dla niewymagających z mocnym światełkiem i tyle - spełnia się od roku ;) więc to działa ...
pegasus_sis - S2 mam w kieszeń bo ładna, szara i lekka jest - dobrze działa jak jest z reflektorem teksturowanym - mocny spot i split ala hallo mgliste ma sens, ZOOm jest wygodniejszy bo niezależnie od regulacji całość plamy jest równomierna co dla Kowalskiego może wydawać się przyjaźniejsze do celów ogólnych.
Podkreślę na koniec - ZOOM w takiej postaci jak wyżej (przyzwoity host, mocna dioda, dobry pędnik/driver) sprawia zarówno wrażenie jak i spisuje się o wiele lepiej niż budżetowy chiński badziew - po prostu jest dopracowany z głową a "zoomowalna funkcjonalność" w typowo ogródkowo/miejskich warunkach sprawdza się bardzo dobrze - niestety wymaga to zapłacenia wraz z co najmniej 2 ogniwami 18650 i ładowarką ok. 100 zł - za tyle to można kupić "gooowniane POLICE" ;) , które ... sprawia wrażenie a świeci i tak gorzej od "modowanego chińskiego zooma za 100 zł". Taniość to przede wwszystkim zoomy z 1 strony i badziewne zimne światło, modowana wersja to 2,1A i barwa 4C i wydajność ok. 600 lumenów- mi pasi.
Nie spotkałem dobrego TANIEGO ZOOMA więc go sobie (ojcu) zrobiłem - a że działa przyjemnie to i osądzam takie rzemiosło za ... cudowny lek na niedobór przyzwoitych zoomów w cenie między 20 a 100 zł ;)

Update 22.11.2015: Hosty doszły w piątek - postaram się w sensownym czasie zrobić zdjęcia mojego ZOOMA i pokazać, że daje radę - bo daje, tylko muszę go do sesji rozebrać ponownie i poświecić w terenie - tutaj szczegóły http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=207127#207127

Podsumowując moje spostrzeżenia - prawdopodobnie nie istnieją tanie (do 10 dolców) dobre zoomy bo :
- albo konstrukcja głowicy jest dziurawo/plastikowa i stosowane ledy są niewielkiej mocy i przy okazji zimne jak upiór przez co zoomy nie mogą się wykazać
- albo mechanizm głowicy jest bylejako-posuwny z gowniana malutka soczewką co powoduje ciągłe latanie tejże i niewielka ilość światła w ogóle wylatającą
- albo drajwer z racji goownianych części powyższych jest byle jaki przez co całość sprawia że
ZOOOMY w 95% to ZUO.

Te pozostałe 5% to konstrukcje dopracowane pod każdym względem (Ledlenser, Heider) ale ... drogie.
Reasumując podsumowanie - aby zoom był dobry musi mieć jak podstawowy Convoy BD04 (np. http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_211027.html) poprawną konstrukcję wszystkiego w cenie ok. 20 dolców aby można było powiedzieć że :
95% zomów w cenie do 20 dolców (kompletnych) to ZUO .. ale są wyjątki które Kowalskim ściągną beret z głowy.
Moja ZOOM-a ściąga za każdym razem ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 20 gru 2015, 20:12 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

hmmm, chyba sam się skuszę ;)
Kyle
Posty: 432
Rejestracja: poniedziałek 11 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Kyle »

Nadal poszukuję latarki nadającej się na małe i duże dystanse. Wymagania: wyższe CRI i cieplejsza barwa od trupich LED Lanserów + brak PWM , zasilanie ni-mh najlepiej AA. Wyszukałem kolejne ciekawe rozwiązanie (obok Nitecore EA41 w wersji TrueWhite z zakładanym dyfuzorem - nie bardzo odpowiada mi takie nakładanie czegoś i ściąganie). Mianowicie co sądzicie o EAGTAC GX30A3D (w wersji neutral white)?
http://www.eagletac.com/html/g_series/index.html
mmateusz
Posty: 23
Rejestracja: piątek 27 lis 2015, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mmateusz »

witam,
wiem, ze zoomy to zło, a w szczególnosci takie na 3xAAA, ale do niektórych zastosowań wydają się ok, np. żeby leżała sobie w samochodzie, a AAA/AA w razie potrzeby da sie kupic w kazdym kiosku/stacji.
Co sądzicie o czyms takim:
http://www.hurt.com.pl/latarka-diodowa- ... 14428.html
do tej pory zakupy u nich zawsze były bez wtopy.

czy darowac sobie i kupic od razu SPIK SK68?
Ostatnio zmieniony środa 09 gru 2015, 16:48 przez mmateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
--
mmateusz
maro21
Posty: 407
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: maro21 »

Hmm zakup sobie za parę baksów klon S2 na 18650 i będzie świecił lepiej ;)
ja mam taką do auta i spełnia zastosowanie http://www.ebay.com/itm/High-Power-Blac ... Sw-W5UzaNP
Ganzo G718B
vooda
Posty: 1
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 11:32
Lokalizacja: Łomżq

Post autor: vooda »

Witam

Czy jest możliwość modyfikacji/ominięcia drivera i uzyskania tylko jednego trybu (on/off) w tej drugiej latarce z 3xAAA ?
ODPOWIEDZ