Solarstorm X2-poprawa chłodzenia

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wklejanie MCPCB na klej miało sens ? Samo klejenie jest wygodne, ale kleje mają słabe właściwości termo w stosunku do zwykłych past.
ILPT
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Powierzchnia oddawania ciepła przez diodę jest kilkanaście razy mniejsza, niż powierzchnia całego MCPCB, więc można stwierdzić że tak i nie. Ja bym preferował centralnie na środku podłoża dać "kropelkę" pasty termoprzewodzącej, a dookoła(Na brzegach podłoża) klej termoprzewodzący :)
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Z kolei led do MCPCB jest lutowany a nie klejony ;) Ja bym jednak wolał samą pastę, nawet przy dość słabym docisku.
ILPT
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Tutaj niestety każdy nacisk powoduje wyginanie ramki mocowanej tylko centralnie a wtedy reflektor dociskany jest z jednej strony. Ten klej stosowałem kilka razy i sprawował się świetnie, bez porównania do fujic'a czy AG i lepiej od Thermopox'a długo schnie ale to nawet plus przy centrowaniu. Do tego piguła była tak dopasowana do podłoża że po dociśnięciu ilość kleju która wylazła bokami i otworami na kable wydawała się większa niż to co nakładałem :) Jak to mawia kolega stolarz: "Klej najlepiej trzyma gdy go prawie ni ma"
No dobra sprawdzę jak wygląda temperatura MCPCB jeszcze mogę jak będzie kiepsko to będę musiał wiercić otwory w Noctigonach i pigułach pod wkręty. Mam dość jak widzę tą lampkę. Jak mi temperatura w "laboratorium" spadnie poniżej 30 to sprawdzę.
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

No i po szybkich pomiarach wyszło ok 4 stopnie różnicy na MCPCB do tego klej który wiąże dobę po podgrzaniu przy dolutowaniu kabelków zmienił się w bardzo lepką pastę i do tego zastosowania nie polecam go więcej. Ostatecznie docisk trochę poprawiony i pasta Gelid Extreme. Na przyszłość muszę chyba sprawdzić Klej Artic Silver a na dziś przyznać rację Skaktusowi.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ