2x XML w kolimatorach CXM

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
yanek_00
Posty: 29
Rejestracja: środa 30 gru 2009, 03:12
Lokalizacja: śląsk

2x XML w kolimatorach CXM

Post autor: yanek_00 »

Na forum zarejestrowałem się dawnooo temu i póki co, tylko czytałem, teraz postanowiłem się podzielić relacją z budowy :)
Buduję lampę do roweru, zastosowanie trochę nietypowe, bo ma świecić podczas jazdy w całkowitej ciemności. Wstępny zarys prezentuje się tak jak na zdjęciu poniżej. Do tego wpadną jeszcze dwa CXM, jeszcze nie wiem jakie. Na pewno coś szerokiego i wąskiego, w razie potrzeby dojdzie kolejny moduł z czymś szerszym.

Zasilane to to będzie najprawdopodobniej z 2x LM2596, tryby jak i całe sterowanie Arduino + 2x MOSFET. Power bank minimum 2S4P.

Ledy przykręcone do kostek alu o boku +-20mm. Od spodu w razie potrzeby dojdą jeszcze radiatory. Wstępne testy przy 1A w diodę zapowiadają się obiecująco, obudowa dochodzi do jakichs 45*C bez ruchu powietrza, w temp pokojowej. W miejscu gdzie ma być użytkowana, panuje temp ~12*C
Lampa szeroka będzie miała ustaloną pozycję na stałe, spot ma możliwość dowolnej konfiguracji góra-dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szukam pomysłu na zasobnik do power banka na kierownice. Czy ktoś ma jakiś?
Ostatnio zmieniony niedziela 27 kwie 2014, 23:52 przez yanek_00, łącznie zmieniany 1 raz.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: 2x XML w kolimatorach CXM

Post autor: ptja »

yanek_00 pisze:Szukam pomysłu na zasobnik do power banka na kierownice. Czy ktoś ma jakiś?
rura fi ok. 45mm (w środku), choćby "50-tka" kanalizacyjna (nie będzie problemu z uszczelnieniem i obróbka prosta)?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
yanek_00
Posty: 29
Rejestracja: środa 30 gru 2009, 03:12
Lokalizacja: śląsk

Re: 2x XML w kolimatorach CXM

Post autor: yanek_00 »

ptja pisze:
yanek_00 pisze:Szukam pomysłu na zasobnik do power banka na kierownice. Czy ktoś ma jakiś?
rura fi ok. 45mm (w środku), choćby "50-tka" kanalizacyjna (nie będzie problemu z uszczelnieniem i obróbka prosta)?
Jest to jakaś myśl, chociaż skłaniałbym się ku czemuś na rzepy i szmacianemu. W zasobniku mają siedzieć LM2596 i byłoby łatwiej radiator na zewnątrz wystawić. Chyba zaadoptuje jakiś mały pokrowiec na aparat.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

jezeli mogę coś wtrącić ;-) to zapomnij o LM2596

Już jakiś czas powstał jego następca co zwie się XL4005 firmy XLSEMI
popatrz np tutaj (koles ma tez radiatorki):

http://www.ebay.pl/itm/New-DC-DC-Adjust ... e8f&_uhb=1

PDF tej przetwornicy:
http://www.xlsemi.com/datasheet/XL4005%20datasheet.pdf

Powodzenia w budowie!!!
yanek_00
Posty: 29
Rejestracja: środa 30 gru 2009, 03:12
Lokalizacja: śląsk

Post autor: yanek_00 »

Mieciu pisze:jezeli mogę coś wtrącić ;-) to zapomnij o LM2596

Już jakiś czas powstał jego następca co zwie się XL4005 firmy XLSEMI
popatrz np tutaj (koles ma tez radiatorki):

http://www.ebay.pl/itm/New-DC-DC-Adjust ... e8f&_uhb=1

PDF tej przetwornicy:
http://www.xlsemi.com/datasheet/XL4005%20datasheet.pdf

Powodzenia w budowie!!!
Dzięki za namiar, póki co, wsadzę LM2596 i zobaczę jak się będą sprawowały. Jedyne czego się boje to sprawności przy takich napięciach.

[ Dodano: 19 Kwiecień 2014, 22:14 ]
Lampa ukończona, świeci, ma się dobrze. Przepowiednia Miecia się sprawdziła, trafiła mi się jakaś felerna przetwornica i nie daje z siebie więcej jak 2A, po przekroczeniu progu 2.05A, zaczyna piszczeć i prąd spada do 1.9. Druga idzie spokojnie 3.5A. Albo się pokuszę na XL4005, albo zrobię prawidłowo i wystrugam płytkę na AMCki.
Zgubiłem gdzieś jeden koszyk 4x i z 4P2S zrobiło się 3P2S.

Zasobnik na elektronikę jest pokrowcem na GPS 5", dość twardy, przyjemny. Spokojnie zmieściłby 12 ogniw i zostanie miejsce na sterownik.

Sterowanie miało być proste, niestety proste nie jest. Doszedł dodatkowy przycisk. Jeden steruje lampą owalną, drugi spotem. Krótkie kliki zmieniąją tryby 0 - 1 - 10 - 30 - 50 - 100.
Pod jednym po przytrzymaniu przez 400ms lampy gasną, po puszczeniu przycisku tak zostaje, jeśli przytrzymamy dłużej, jest 2x100% przez 30s do doświetlenia w kryzysowej sytuacji. Po 25s lampa mruga ostrzegawczo, ponowne naciśnięcie przycisku przedłuża czas o kolejne 30s. Jeśli nie, powrót do poprzednich trybów.
Pod drugim przyciskiem przy przytrzymaniu kilka trybów strobo, bo można ;)
Oczywiście kontrola napięcia. Poniżej 3.1, lampka ostrzega i schodzi do niższego trybu, ale nie do zera. Czasami lepiej poświęcić akumulatory.
Dioda przy przyciskach informuje o statusie, w standby mruga, gdy którakolwiek lampa zaświecona, świeci światłem ciągłym, po pięcio-kliku jednego z przycisków, podaje napięcie na ogniwach. Całością zawiaduje klon Arduino Pro Mini, 2X N MOSFET z jakiejś płyty głównej i wspomniane LM2596. Częstotliwość PWM to 32kHz.
Beamshoty niebawem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 27 Kwiecień 2014, 23:31 ]
Kilka beamshotów. Nastawy aparatu: F2.8, 1S, ISO 200.
Porównywane światełka
2xXML T6 4C + CXM Oval, SS.
Convoy S2, XML T6 4C, 2,8A.
501B, SSC P7 2,8A.
Ultrafire Z5, XML T6 3C 3A (soczewka dotyka soczewki diody = świeci najszerzej jak się da)

Pierwszy słupek jest w odległości 50m, kolejne co 25m.


Animacja:
Obrazek


Zdjęcia poszczególnych lampek na 100%

CXM, Oval.
Obrazek

CXM, SS
Obrazek

CXM X2
Obrazek

S2
Obrazek

501B
Obrazek

Z5
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 27 maja 2014, 00:05 przez yanek_00, łącznie zmieniany 1 raz.
login55555
Posty: 1
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 01:53
Lokalizacja: Białystok

Post autor: login55555 »

Witam wszystkich.
Yanek

Gratuluję lampy.

Można poprosić o dokładniejszy opis strony mechanicznej?
Jakie to dokładnie kolimatory ? Typ, kąty. Byłbym wdzięczny za oznaczenia.
Czy taki profil alu można dostać gotowy czy był obrabiany? Jak dokładnie pasuje do kolimatorów i jak są one zamocowane?
yanek_00
Posty: 29
Rejestracja: środa 30 gru 2009, 03:12
Lokalizacja: śląsk

Post autor: yanek_00 »

Dziwne, wrzucałem opis mechaniczny lampy, gdzieś wessało.
Profil alu to rura kwadrat 25x25x1,5mm co daje 23mm wewnątrz, kolimatory mają 22,7mm i tyle też jest luzu. Od przodu zabezpieczone są dwoma prętami m2 które są nagwintowane i wkręcone do profilu. Kolimator do prętów jest przyciskany przez kostkę z diodą która ma możliwość przesuwania się wewnątrz.
Na samym froncie szybki z plexi 1,5mm.

Kolimatory to CXM Oval 42°x22° oraz Smooth Spot 23°. Do kupienia na allegro jak i (podobno) na stronie MR-Elektronik


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ