Urwane pady przy sterowniku solarstorm x2.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Urwane pady przy sterowniku solarstorm x2.

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. Właśnie robiłem "tuning" solarstorma x2 no i stało się :/ Ktoś przede mną grzebał i pady były już dość mocno pogrzane i zostały mi na lutownicy:( Czy macie może jakiś schemat sterownika lub wiecie gdzie można by się podpiąć zamiast fabrycznego miejsca??

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

A czasem po drugiej stronie nie ma czasem ścieżek do/z tego miejsca?
Lub po to jest po prostu miejsce gdzie łączyły się przewody do diod, bo przecież są szeregowo.
O tak:
Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

maciex93 ma rację.

PS-Ktoś musiał naprawdę dobrze grzać że ścieżki odpadły.
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
To są tylko dwa pady łączące diody, możesz je spokojnie ominąć i połączyć diody kabelkiem bezpośrednio, lub zlutować te dwa kabelki i zaizolować.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Ten pad jak widać jest NC (no connected) i nie ma się co dziwić że odpadł szybko jak go grzałeś mocno.

Połączenie szeregowe czyli problemu nie ma , połączyć przewody i zaizolować - wszystko.

EDIT > za długi nie odświeżałem ;)
elektroda.pl
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Dziękuję chłopaki :)
Krzycho ja go nie grzałem :P

To może zadam jeszcze jedno pytanko :) Czy istnieje możliwość zwiększenia prądu idącego w diody?? Termika poprawiona a diody które teraz siedzą to XML na miedzianym Noctigonie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zwiększyć prąd można, pytanie czy będzie to prosty sposób.

Ile obecnie idzie w leda ? Bo w X2 prądy typu 2A na leda to już niemal zabójstwo dla lampki jesli chwile postoimy lub będziemy wracali w gorący wieczór.
ILPT
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Z tego co pamiętam to szło 1,63A. Lampka teraz po zrobieniu nowej piguły grzeje się do 45*C w 3 minuty 30 sekund. Maksymalną temperaturę jaką udało mi się osiągnąć to 55*C po jakiś 10 minutach w bezruchu. Czyli może jest jakaś szansa na wyciśnięcie z niej trochę więcej światła? Przecież trybu 100% nie trzeba używać latem :P A na zimę jak znalazł :)
Oczywiście fajnie by było jakby dało się to łatwo zrobić ale pytanie od czego zacząć? Czy ewentualnie jest też jakaś opcja zmiany trybów? Jakiś procek w tej lampce siedzi to może dało by się pogrzebać żeby po ewentualnym podniesieniu mocy zmienić intensywność poszczególnych trybów?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Jeżeli chcesz to możesz próbować podnieść prąd, ale robisz to na własną odpowiedzialność ;)

Na płytce masz rezystory Obrazek

Zmniejszając wartość rezystancji zwiększysz prąd.
Na początek może daj rezystor 1Ω równolegle z tym opisanym jako R300 i koniecznie sprawdź jak wpływa to na zmianę prądu w diody.
1Ω zapewne dużej różnicy nie zrobi, pomiar wszystko wykaże.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Przed chwilą wziąłem miernik w łapska i pokazał w maksymalnym trybie 1,76A. Jutro znajdę w pracy jakiś rezystorek może to zobaczymy co wyjdzie. A może zaraz znajdę u siebie na jakiejś płycie głównej :)
A czas w jakim się nagrzewa lampka jest OK? Przed chwilą zrobiłem jeszcze test temperatury dotykając czujnikiem bezpośrednio piguły i max było tam 55*C.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zależy w jakim czasie osiąga te 55 st. I lepiej zmierzyć temperaturę MCPCB a nie piguły - wystarczy paproch w paście termo i potem okaże się że piguła ma 55 st a MCPCB 80 ;)
ILPT
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

maciex93 pisze:Jeżeli chcesz to możesz próbować podnieść prąd, ale robisz to na własną odpowiedzialność ;)

Na płytce masz rezystory [url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_536fbcf2231f99377.jpg]Obrazek[/url]

Zmniejszając wartość rezystancji zwiększysz prąd.
Na początek może daj rezystor 1Ω równolegle z tym opisanym jako R300 i koniecznie sprawdź jak wpływa to na zmianę prądu w diody.
1Ω zapewne dużej różnicy nie zrobi, pomiar wszystko wykaże.
Dobry plan :) Kupiłem rezystor troszkę ponad 1Ω bo 1Ω akurat nie było :P Po zrobieniu kanapki z rezystorem R300 wyniki się poprawiły :)

Przed tryb1 0,40A, tryb2 0,84A, tryb3 1,69A
Po tryb1 0,48A, tryb2 1,02A, tryb3 2,06A

Czyli poprawa jest :) Teraz nasuwa się pytanie jaki jest bezpieczny "tuning" dla sterownika. Ile jeszcze da się z niego wycisnąć? Czy są jakieś elementy na nim które będą się bardziej grzały? Jeśli tak to na które zwrócić uwagę? Jaki kolego maciex93 polecasz następny rezystor?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

To jest chińska elektronika, nie wiadomo czy już w tym momencie nie jest "podkręcona"
Możesz spróbować podciągnąć do 2,2A, ale jak coś spalisz to bez pretensji proszę ;)
Gdzieś tam na płytce powinien być tranzystor, możliwe że pod cewką, podaj jego oznaczenie to poznamy jego parametry.
Ogólnie po podkręceniu kontroluj temperaturę elementów, tranzystor, cewka, jak coś będzie się przegrzewało to na pewno poczujesz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Obrazek

To cuś czarne z 8 nogami nie ma żadnych oznaczeń. Reszta chyba w miarę widoczna. Sorki za jakość ale ciemno i z telefonu :)
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Element bez oznaczeń to procesor, odpowiada za tryby i ochronę ogniwa.

Obrazek

Tranzystor http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/ao3400.pdf
Niby ma 5,8A max, ale nie radzę się zbliżać do takich wartości ;)
Koniecznie sprawdzaj jego temperaturę jeżeli będziesz próbował dalej podkręcać.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ