Inteligentny dom DIY

....nie pasujące gdzie indziej...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Inteligentny dom DIY

Post autor: ptja »

Przystąpiłem do budowy chatki i o ile murów nie zamierzam stawiać sam, to jeśli chodzi o nafaszerowanie budynku drutami i zyskanie możliwości sterowania i wykrywania różnych zdarzeń - mam zamiar swoje pomysły wymyślić i zrealizować.

Parę założeń i pomysłów:
- będzie dużo przewodów sygnałowych (najprawdopodobniej Cat5, bo najbardziej uniwersalne) w ścianach, z zapasem (ściany będą wykończone płytami gipsowo kartonowymi, więc wolę zawczasu umieścić kable niż ryć i gipsować w razie, gdyby zabrakło miedzi)
- oświetlenie włączane będzie przekaźnikami (być może bistabilnymi, muszę poszukać, co jest na rynku)
- wejścia przekaźników mogą być sterowane z mikroprocesora (*) albo wyłącznikami w ścianach (niskoprądowymi/niskonapięciowymi). To pozwoli zrealizować różne funkcje (np. wyłączanie całego oświetlenia jednym wyłącznikiem w pobliżu wyjścia z domu, sterowanie czasowe i uzależnione od jasności na zewnątrz oświetleniem przed domem)
- do systemu trafią sygnały z całego domu: z czujników światła, temperatury, otwarcia drzwi i okien, czujek ruchu.
- jako składników użycie gotowców przygotowanych w fabryce, nie mam dużego zaplecza warsztatowego. Ale niekoniecznie mają to być urządzenia z nalepkami "smart home".
- komunikacja z różnymi innymi urządzeniami i mediami (ekrany TV/video/kamery/instalacja alarmowa/zdalny dostęp). Tu pewnie RasPi będzie miało zastosowanie.

(*) myślałem początkowo o RasPi, ale jest za "mądre" (za długo się bootuje, może działać z opóźnieniami, ma niewielkie możliwości I/O z pudełka, ma kartę grafiki niepotrzebną w tym zastosowaniu), ale dużo lepszym rozwiązaniem wydaje mi się Arduino: ma obsługę wielu wejść i wyjść cyfrowych i analogowych, wystarczające zasoby do zaprogramowania logiki działania całości (np. serwer web/tcpip, złożona i szybka reakcja na kombinację sygnałów), niewielki pobór mocy (podtrzymanie bateryjne).

Jako UI "wymyśliłem" tani tablet z androidem: nowe są już od mniej niż 200 zł. Za tyle nie ma szans skonstruować "pilota" z dotykowym, kolorowym ekranem dużej rozdzielczości, łatwością programowania, podtrzymaniem bateryjnym i interfejsem bezprzewodowym.

Muszę przemyśleć sterowanie na wypadek awarii sterownika (bezpośrednie sterowanie wybranych przekaźników wyłącznikami zamiast procesorem).
No i napisać soft do sterowania, ale to raczej będzie składanie "klocków", bo przykładów obsługi "wszystkiego" na arduino jest mnóstwo.
Z programowania generalnie żyję, więc ta część to będzie "fun". Efektem powinien być system dostosowany do konkretnego domu i łatwy w obsłudze (choć samo przygotowanie programów nie musi być proste).

Oczywiście mogę zastosować gotowe "klocki" oferowane komercyjnie, ale wydaje mi się to droższym rozwiązaniem - (np. sterowniki prawie 1000 zł i więcej, ekrany-manipulatory sterujące 2 i więcej tysięcy). No i to takie mało "geek-owe" :)

Ciekaw jestem Waszych przemyśleń i doświadczeń.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Jestem w trakcie remontu i też kładę druty pod automatykę. Instalacja w rurach z zostawionymi pilotami w razie W. Jeśli chodzi o kable to skretka i zielony kabel eib bus -zobaczymy na którym będzie lepiej chodził CAN.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

"Piloty" to po prostu sznurki czy coś innego?
U mnie będą listwy-stelaż do płyt g-k, więc rur nie planuję używać. Jako medium jednak wybiorę wyłącznie ethernet ze względu na łatwość podłączenia arduino, RasPi, PC, TV, kina domowego itp. itd. - przemysł chyba zresztą też powoli skłania się ku temu sposobowi transmisji.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Zależy czym chcesz sterować , ethernet oczywiście też ale do komunikacji między wszelkimi sterownikami automatyki to RS485.
elektroda.pl
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

krzycho_ pisze:/.../do komunikacji między wszelkimi sterownikami automatyki to RS485.
Skrętka "cat5" będzie działać bez problemu w tej roli, więc tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto stosować zróżnicowanego okablowania.

[ Dodano: 6 Czerwiec 2014, 23:01 ]
Dotarło Arduino Mega 2560 z FastTech.
Na razie podłączyłem LCD z Nokii 5110 i rzuciłem okiem na parę bibliotek. Jutro spróbuję z Ethernetem (mam moduł na ENC28J60).
Podoba mi się.

[ Dodano: 7 Czerwiec 2014, 10:28 ]
Ethernet ruszył "od pierwszego strzału".
Podłączenie: 3V3/GND oraz MISO, MOSI, SCK, CS odpowiednio do 50, 51, 52, 53, a biblioteka UIPEthernet https://github.com/ntruchsess/arduino_uip.

Czytnik kart SD podłączyłem tak samo, ale tu spotkała mnie niespodzianka: karta czyta się wyłącznie po ODŁĄCZENIU zasilania modułu. Podejrzewam, że uszkodził się stabilizator 3V3 na płytce, a z odłączonym napięciem karta zasilana jest prądem z linii sygnałowych. Tu korzystałem ze standardowej biblioteki Arduino IDE.

Wyświetlacz z Nokii 5110 podłączyłem z użyciem biblioteki LCD5110_Basic: http://www.henningkarlsen.com/electroni ... .php?id=44

[ Dodano: 9 Październik 2014, 00:42 ]
Dodałem jeszcze do modułów kilka NFR24L01. Całkiem fajnie to działa.
Mam też zamiar zastosować przekaźniki bistabilne w paru miejscach (żeby obniżyć pobór energii).

[ Dodano: 11 Październik 2014, 22:09 ]
Mała wskazówka, która może się przydać użytkownikom modułu ethernet z wbudowanym czytnikiem (micro)SD: jeśli używa się tylko jednego z tych urządzeń, to i tak trzeba ustawić nieaktywne CS dla drugiego.

W moim przypadku: wgrałem "webserver" z przykładów IDE i uruchomiłem. Chwilę podziałało, a potem przestało. Reset pokazywał, że IP serwera to 255.255.255.255 zamiast 192.168.cośtam.
Przyczyna? "Wiszący" chip select dla karty SD (podłączonej wszak do tej samej szyny SPI) powodował, że włożona do gniazdka karta SD "wcinała się" w transmisję z W5100. "SD.begin(4)" rozwiązało problem (jeśli komuś brak miejsca na kod, to pewnie "pinMode(4, OUTPUT); digitalWrite(4, HIGH);" zadziała identycznie.

[ Dodano: 24 Październik 2014, 22:22 ]
Bardzo ciekawa strona: interesujące pomysły i całościowe, metodyczne podejście do kwestii "inteligencji" domu: http://dreamgreenhouse.com/index.php

[ Dodano: 4 Listopad 2014, 08:53 ]
Tu gotowiec, bardzo mi się podoba koncepcja i możliwości rozszerzania, jest nawet gotowa aplikacja na Androida/iOSa i narzędzia do wygodnej konfiguracji (oparte o Eclipse): openHAB http://www.openhab.org/

A jako "żelazo" spróbuję wykorzystać Souliss http://www.souliss.net/, próby w najbliższych dniach

[ Dodano: 6 Listopad 2014, 23:52 ]
Pierwsze próby z Souliss obiecujące. Dokumentacja bywa niejasna i nieaktualna, ale analiza kodu źródłowego rozwiewa co najmniej niektóre wątpliwości.

[ Dodano: 13 Grudzień 2014, 15:45 ]
I kolejne klocki:

1. Moduł Bluetooth HC-05
Podstawowa funkcjonalność (slave) bardzo prosta i nie wymaga żadnej konfiguracji po stronie arduino (oprócz ewentualnie ustalenia prędkości transmisji portu): po dołączeniu zasilania do modułu BT jest widoczny pod nazwą "HC-05". Można się doń podłączyć przy użyciu PINu 1234 i moduł udostępnia usługę port szeregowego (o prędkości 9600).
Uruchomienie po stronie PC programu terminala portu szeregowego (ja używam Putty) powoduje, że dane ładnie "krążą" między PC a arduino, jak po kablu.

2. Moduł sensora ultradźwiękowego HC-SR04
Wraz z biblioteką NewPing (http://playground.arduino.cc/Code/NewPing) zadziałał "od pierwszego strzału". Napięcie zasilania to 5V.
To może się przydać w garażu jako bajer do sygnalizacji odległości auta od ściany, ale pewnie po prostu zwieszę coś z sufitu i trzeba będzie dojechać do tego "wisiorka" :)

[ Dodano: 14 Grudzień 2014, 12:26 ]
Moduł BT HC-05 mam stąd: https://www.banggood.com/HC-05-Wireless ... 08621.html (kosztował $5,55)
Wejście "WAKEUP" działa tak samo, jak "KEY" w innych modułach, których opisy znalazłem w Internetach: zasilenie modułu z podaniem na nie stanu wysokiego powoduje uruchomienie go w trybie komend AT (z prędkością 38400,N,8,1).
Udało mi się zmienic mu nazwę kod, nawiązać zarówno z nim (SLAVE) jak i z niego (MASTER) połączenie z innymi BT.

[ Dodano: 28 Grudzień 2014, 22:44 ]
Teleduino też jest ciekawe: https://www.teleduino.org/, a tOmki dorzucił dwa hasła: Domoticz i DomotiGa.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

1. OpenSourceAutomation: http://www.opensourceautomation.com
2. OpenRemote: http://www.openremote.org/
3. OpenDomo: http://en.opendomo.org/
4. MisterHouse: http://misterhouse.sourceforge.net/
5. DomotiGa: http://www.domotiga.nl/
6. Freedomotic: http://www.freedomotic.com/
7. Domogik: http://www.domogik.org/en/
8. domoticz: http://www.domoticz.com/
9. openhab: https://code.google.com/p/openhab/
10. Nodo: http://www.nodo-domotica.nl/
11. FHEM: http://fhem.de/
12. Ago Control: http://www.agocontrol.com/
13. Pytomation: http://www.pytomation.com/
14. Housecream: http://housecream.org/
15. Homegenie: http://www.homegenie.it/
16. Wiseflat: http://wiseflat.com/
17. QW Home Automation: http://qwhomeautomation.com/
18. Homidom: http://www.homidom.com/
19. zVirtualScenes: https://code.google.com/p/zvirtualscenes/
20. rasp485berry: http://rasp485berry.wordpress.com/
21. PiDome: http://pidome.wordpress.com/
22. PiHome: http://pihome.harkemedia.de/
23. pilight: http://www.pilight.org/

[ Dodano: 3 Styczeń 2015, 20:03 ]
Jak na razie to sprawdziłem DomotiGa, domoticz i HomeGenie.
DomotiGa - fajne dużo opcji, ale jak dla mnie za ciężkie w użytkowaniu,
domoticz - mój aktualny faworyt, i na mim będę próbował coś działać,
HomeGenie - dużo trzeba skakać w menu żeby coś ustawić.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Gdybym chciał na początek sterować opuszczaniem/podnoszeniem rolet to co muszę zainstalować?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Kielek
Posty: 261
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 00:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kielek »

Rolety :)

(przepraszam, mam głupawkę)
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Jedni dają silnik prosto w oś rolet (o ile są odpowiednio ciężkie by to zdało egzamin). Inni robią (3d print) koło na łańcuch kulkowy (ten "sznurek" przy roletach wewnętrznych) i w ten sposób sterują - http://www.instructables.com/id/Blindui ... a-Arduino/
Awatar użytkownika
RafałN
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2013, 13:28
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: RafałN »

Fluxor pisze:Gdybym chciał na początek sterować opuszczaniem/podnoszeniem rolet to co muszę zainstalować?
Może ja pomogę.
Pytania.
Masz rolety sterowand ręcznie czy masz już jakiś napęd elektryczny nawet najprostszy.
Zakładam jednak zwykły sznurkowy/ taśmowy / ewentualnie ie korba.
Czyli masz kłopocik.
Solnik na sznurek? Powiem , że to druciarstwo i wyglądać będzie beznadziejnie w domu.
Jak coś takiego robić i wyglądało to trzeba
-doprowadzić zasilanie do każdej rolety
-wymienić rurę napędową rolety wraz z silnikiem
ad .- silnik sterowany radiowo lub klawiszowo( pisząc zrozumiale bo jest sporo opcji)
-dobrać centrale do grupowego sterowania i przy okazji ewentualnie pojedynczego.
- wybór systemu napędu i producenta to jest temat rzeka

A tak naprawdę to najlepiej idź do firmy która ci zakładała rolety i niech Ci doradzą, bo rolety w środku różnych producentów różnią się szczegółami.
Masz rolety nastawe czy podtynkowe, chodzi mi o dostęp do rewizji.

Masz pytania pisz na PW. Pomogę bo siedzę trochę w temacie rolet okien pvc itp. .


Hmmmm rozumiem ze pisałeś o roletach zewnętrznych ?
Czarna magia....
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Rolety zewnętrzne z zamontowanym już napędem elektrycznym. Na ścianie mam pstryczki elektryczki, którymi steruję góra/dół. Zamiast chodzenia i naciskania chciałbym dostosować to do sterowania zdalnego.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
RafałN
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2013, 13:28
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: RafałN »

A to dobrze , bo już myślałem o tych roletach wewnętrznych.
No to masz komfortowa sytuacje bo
- Nie musisz kłaść kabli masz dociągnięty już prąd.
-Trzeba dołożyć centrale główna .
To tak w skrócie,

Ważne bo od tego zależy jak rozwiązać problem z sterowaniem
Jak masz podłączone rolety? Równolegle wszystkie pod jeden
bezpiecznik ile tych rolet masz w domu . Czy chcesz mieć tylko otwarcie/zamknięcie całości rolet czy chcesz mieć grupowe ( np pomieszczenia ) ewentualnie pojedyncze. Jakiego producenta masz napęd somphy może? Kto jest producentem. Im więcej informacji to więcej będę w stanie pomóc / dopasować
Czarna magia....
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Fluxor pisze:Rolety zewnętrzne z zamontowanym już napędem elektrycznym. Na ścianie mam pstryczki elektryczki, którymi steruję góra/dół. Zamiast chodzenia i naciskania chciałbym dostosować to do sterowania zdalnego.
Pstryczki masz po parze dla każdej rolety czy jakoś inaczej? Jakie zdalne sterowanie chciałbyś mieć (pilot IR albo radiowy, aplikacja na smartphone'a, inaczej)?
Arduino, odbiornik IR albo radiowy, ewentualnie ethernet i moduł z odpowiednią liczbą przekaźników powinny załatwić sprawę. Wszystko w cenach poniżej od kilku do kilkunastu $ za element.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ogólnie są 3 niezależne rolety z silnikami. Każdy z silników ma pociągniętą osobną instalację elektryczną i wyposażony w przełącznik 2 klawiszowy (góra/dół). Jako, że mieszkanie nie jest jeszcze wykończone to mogę coś poupychać do puszek elektrycznych lub poprowadzić dodatkowe przewody. Instalacja jest przyszłościowa bo na razie są inne ważniejsze wydatki i rzeczy do zrobienia, ale jeśli można w tej fazie urządzania mieszkania przygotować pewne rzeczy to jest teraz idealny czas na to. Najlepiej gdyby można było tym sterować przez internet.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Przełączniki pracują z napięciem sieciowym lub prądami silników czy tylko na poziomie "sygnałowym"? Jeśli to drugie, to myślę, że warto puścić przewody do jakiegoś miejsca, gdzie da się włożyć zdalne sterowanie (do szafy sterowniczej, pomieszczenia z licznikami itp.). Jeśli zdalne sterowanie ma mieć odbiornik (np. podczerwieni), to i do tego odbiornika jakiś kabel warto doprowadzić.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ